SIS
Super indukcyjna stymulacja (SIS) to technologia wykorzystująca unikalne pole elektromagnetyczne o wysokiej intensywności. Uzyskana depolaryzacja tkanki nerwowo-mięśniowej podczas terapii, powoduje skurcze mięśni okolicy zabiegowej. Duży zakres częstotliwości (1-150 Hz) pozwala na osiągnięcie różnych efektów terapeutycznych.
Bezpośrednie korzyści z zastosowania Super Indukcyjnej Stymulacji to:
- redukcja bólu,
- mobilizacja stawów,
- przyspieszenie gojenia, np. złamań,
- rozluźnienie lub wzmocnienie mięśni.
Wskazania do terapii Super Indukcyjnej Stymulacji to m.in.:
- zespół bolesnego barku,
- zespół cieśni nadgarstka,
- ZZSK, RZS,
- regeneracja nerwów i mięśni,
- mobilizacja stawów, wzmocnienie siły mięśniowej,
- profilaktyka zaników mięśniowych,
- przepuklina krążka międzykręgowego,
- złamania,
- kolano skoczka,
- entezopatie, np. łokieć tenisisty, łokieć golfisty,
- zwalczanie bólu (stan ostry, podostry, przewlekły),
- stymulacja mięśni,
- zapalenie ścięgien, kaletki,
- skręcenie,
- terapia punktów spustowych,
- zmniejszenie spastyczności, np. po udarze.
Zabieg trwa od 6 do 13 min. Sugerowana ilość zabiegów w serii to 5 do 10 zabiegów, 2-3 razy w tygodniu, 4 do 6 tygodni przerwy między seriami. Podczas terapii pacjent odczuwa delikatne mrowienie lub wibracje, a także skurcze mięśni.
Efekty odczuwalne są już po pierwszym zabiegu.
Usługa jest dostępna w filiach CKR:
Dowiedz się więcej o SIS
Co to jest Super Indukcyjna Stymulacja (SIS)?
W skrócie: Super Indukcyjna Stymulacja (SIS), z angielskiego Super Inductive System (SIS), to technologia wykorzystania pola elektromagnetycznego o wysokiej intensywności i jego zdolności do korzystnego oddziaływania na tkanki ludzkiego organizmu. Urządzenie do SIS to zaawansowany technologicznie aparat przeznaczony do precyzyjnego użycia pola magnetycznego na zmienione chorobowo tkanki mięśni i stawów. Urządzenie jest całkowicie skomputeryzowane i wyposażone w szeroki aplikator przypominający żelazko. Fizjoterapeutka lub fizjoterapeuta wykonujący zabieg może wybrać okolicę poddawaną leczeniu oraz określić problem zdrowotny i jego natężenie. Przed serią zabiegów konieczna jest konsultacja z lekarzem lub fizjoterapeutą.
Jak działa Super Indukcyjna Stymulacja (SIS)?
Dzięki nowatorskim metodom wykorzystania pola magnetycznego Super Indukcyjna Stymulacja (SIS) oddziałuje na ludzki organizm na kilka sposobów:
- wywołuje reakcję tkanki mięśniowej – poprzez powtarzające się skurcze mięśni otaczających torebkę stawową pozwala przywrócić fizjologiczną grę stawową,
- przyspiesza gojenie złamań niedługo po urazie – dzięki poprawie cyrkulacji krwi i przyspieszeniu metabolizmu tkankowego przyczynia się do szybszej regeneracji uszkodzonych tkanek,
- redukuje spastyczność mięśni – działając na rozluźnienie mięśni oraz ich wzmocnienie,
- regeneruje tkankę nerwowo-mięśniową – dzięki zjawisku głębokiego przenikania pozwala leczyć nawet głębiej zlokalizowane struktury układu mięśniowego i nerwowego takie jak zapalenia przewlekłe, podostre i ostre.
Jakie są przeciwwskazania do zabiegu?
Super Indukcyjna Stymulacja (SIS), dzięki wykorzystaniu nowoczesnej technologii jest bardzo skutecznym zabiegiem, należy jednak wiedzieć, że działanie pola elektromagnetycznego o wysokiej intensywności może być niekorzystne, a nawet niebezpieczne dla niektórych osób.
Przeciwskazania do Super Indukcyjnej Stymulacji:
- implanty elektroniczne i metalowe,
- rozrusznik serca,
- choroby układu krążenia, choroby serca
- epilepsja
- pompy leków,
- choroby nowotworowe,
- infekcje i gorączka,
- ciąża,
- niezakończony wzrost kostny ( u dzieci i młodzieży).
- Zabiegów nie wykonuje się w okolicach głowy i serca.
SIS to terapia o wysokiej skuteczności, stąd też należy mieć na uwadze, że może wpływać nie tylko na obszary poddawane zabiegowi. Bardzo ważne jest, by dokładnie poinformować osobę przeprowadzającą zabieg o swoich chorobach i dolegliwościach.
Jak przebiega zabieg i jakie są efekty uboczne?
Lekarze i rehabilitanci podkreślają, że Super Indukcyjna Stymulacja (SIS) jest nie tylko skuteczną, ale i bezpieczną formą leczenia. Podczas zabiegu pacjent nie powinien odczuwać bólu, możliwe jest odczucie mrowienia, ale jeśli zacznie być nieprzyjemne, należy zgłosić to osobie operującej urządzeniem.
Po zakończeniu procedury możliwe jest miejscowe zaczerwienienie skóry i jej przekrwienie. Nie jest to powód do niepokoju, a normalne zjawisko. Zabieg trwa zwykle kilka minut, ale niepożądane efekty mogą utrzymywać się do doby. Większość pacjentek i pacjentów nie zgłasza efektów ubocznych działania pola elektromagnetycznego, jednak część osób reaguje mocniej na ten szczególny rodzaj bodźca. Wśród zgłaszanych po zabiegu dolegliwości występują: pobudzenie emocjonalne i trudności z zaśnięciem, przejściowe skurcze mięśniowe i bóle w okolicy poddawanej zabiegowi. Zabieg może być przeprowadzony na odsłoniętej skórze oraz gdy pacjentka lub pacjent pozostaje w ubraniu, należy jednak upewnić się, że nie będzie ono krępowało ruchów. Pacjentki, które wiedzą, że istnieje możliwość, że są w ciąży, powinny poinformować o tym fizjoterapeutę podczas konsultacji wstępnej oraz przed samym zabiegiem.