Super Indukcyjna Stymulacja (SIS)
W obecnych czasach wiele zabiegów fizjoterapeutycznych korzysta z osiągnięć inżynierii biomedycznej – dyscypliny naukowej łączącej nauki techniczne, medyczne i biologiczne. Połączenie wiedzy medycznej ze wsparciem inżynieryjnym pozwala na oddanie w ręce lekarzy i fizjoterapeutów zaawansowanych technologicznie urządzeń, takich jak aparat SIS. Super Indukcyjna Stymulacja (SIS) to jedno z największych osiągnięć tej dziedziny nauki o szerokim, potwierdzonym naukowo spektrum oddziaływania.
Co to jest Super Indukcyjna Stymulacja (SIS)?
W skrócie: Super Indukcyjna Stymulacja (SIS), z angielskiego Super Inductive System (SIS), to technologia wykorzystania pola elektromagnetycznego o wysokiej intensywności i jego zdolności do korzystnego oddziaływania na tkanki ludzkiego organizmu. Urządzenie do SIS to zaawansowany technologicznie aparat przeznaczony do precyzyjnego użycia pola magnetycznego na zmienione chorobowo tkanki mięśni i stawów. Urządzenie jest całkowicie skomputeryzowane i wyposażone w szeroki aplikator przypominający żelazko. Fizjoterapeutka lub fizjoterapeuta wykonujący zabieg może wybrać okolicę poddawaną leczeniu oraz określić problem zdrowotny i jego natężenie. Przed serią zabiegów konieczna jest konsultacja z lekarzem lub fizjoterapeutą.
Jak działa Super Indukcyjna Stymulacja (SIS)?
Dzięki nowatorskim metodom wykorzystania pola magnetycznego Super Indukcyjna Stymulacja (SIS) oddziałuje na ludzki organizm na kilka sposobów:
- regeneruje tkankę nerwowo-mięśniową – dzięki zjawisku głębokiego przenikania pozwala leczyć nawet głębiej zlokalizowane struktury układu mięśniowego i nerwowego takie jak zapalenia przewlekłe, podostre i ostre.
- wywołuje reakcję tkanki mięśniowej – poprzez powtarzające się skurcze mięśni otaczających torebkę stawową pozwala przywrócić fizjologiczną grę stawową,
- przyspiesza gojenie złamań niedługo po urazie – dzięki poprawie cyrkulacji krwi i przyspieszeniu metabolizmu tkankowego przyczynia się do szybszej regeneracji uszkodzonych tkanek,
- redukuje spastyczność mięśni – działając na rozluźnienie mięśni oraz ich wzmocnienie,
Super Indukcyjna Stymulacja (SIS) – wskazania
Lista schorzeń, na które może pomóc Super Indukcyjna Stymulacja (SIS) jest długa i zawiera różnego typu zespoły bólowe (zespół cieśni nadgarstka, bolesnego barku, ścięgna Achillesa, ciasnoty podbarkowej, rwa kulszowa, kolano skoczka, łokieć tenisisty, łokieć golfisty, etc.), neuropatie, nerwobóle, bloki stawowe czy skurcze mięśni. SIS to również nieoceniona pomoc w zwalczaniu bólów pochodzenia odkręgosłupowego – bóle odcinka lędźwiowego, przepuklina krążka międzykręgowego, dyskopatie, jak również przy wspomaganiu leczenia w chorobie zwyrodnieniowej stawów, zwapnień okołostawowych, zapalenia kaletek maziowych, reumatoidalnym zapaleniu stawów. Terapia SIS jest stosowana u pacjentek i pacjentów po udarach w celu zmniejszeniu spastyczności mięśni, zwiększeniu siły mięśniowej i zwalczaniu niedowładów oraz profilaktyce zaniku mięśni. Z dobrodziejstw pola magnetycznego w terapii SIS mogą korzystać też osoby po urazach, kontuzjach i złamaniach, z obrzękami i trudno gojącymi się ranami.
Spektrum działania urządzenia do Super Indukcyjnej Stymulacji (SIS) jest szerokie; o to, czy SIS będzie odpowiednią terapią w danym przypadku można zapytać lekarza albo fizjoterapeutę, który poinformuje o wskazaniach, przeciwwskazaniach, przebiegu zabiegu i możliwych skutkach ubocznych.
Super Indukcyjna Stymulacja (SIS) – przeciwwskazania
Super Indukcyjna Stymulacja (SIS), dzięki wykorzystaniu nowoczesnej technologii jest bardzo skutecznym zabiegiem, należy jednak wiedzieć, że działanie pola elektromagnetycznego o wysokiej intensywności może być niekorzystne, a nawet niebezpieczne dla niektórych osób. Na pewno z Super Indukcyjnej Stymulacji (SIS) nie wolno korzystać kobietom w ciąży, osobom z implantami w ciele, zarówno metalowymi, jak i elektronicznymi, rozrusznikiem serca, cierpiącymi na epilepsję, choroby krwotoczne, choroby krwi i serca. Implanty silikonowe w polu zabiegowym też wykluczają zabieg na ten obszar. Korzystanie z tej formy fizjoterapii jest wykluczone w przypadku pacjentek i pacjentów z nowotworami, pompami leków oraz aktualnie przechodzących infekcję i gorączkującym. SIS nie jest też przeznaczona dla dzieci i młodzieży, ponieważ warunkiem jej przeprowadzenia jest zakończony proces wzrostu kości i tkanki chrzęstnej. Zabieg nie może być przeprowadzany na okolicy głowy i serca.. SIS to terapia o wysokiej skuteczności, stąd też należy mieć na uwadze, że może wpływać nie tylko na obszary poddawane zabiegowi. Bardzo ważne jest, by dokładnie poinformować osobę przeprowadzającą zabieg o swoich chorobach i dolegliwościach.
Super Indukcyjna Stymulacja (SIS) – przebieg zabiegu i efekty uboczne
Lekarze i rehabilitanci podkreślają, że Super Indukcyjna Stymulacja (SIS) jest nie tylko skuteczną, ale i bezpieczną formą leczenia. Podczas zabiegu pacjent nie powinien odczuwać bólu, możliwe jest odczucie mrowienia, ale jeśli zacznie być nieprzyjemne, należy zgłosić to osobie operującej urządzeniem. Po zakończeniu procedury możliwe jest miejscowe zaczerwienienie skóry i jej przekrwienie. Nie jest to powód do niepokoju, a normalne zjawisko. Zabieg trwa zwykle kilka minut, ale niepożądane efekty mogą utrzymywać się do doby. Większość pacjentek i pacjentów nie zgłasza efektów ubocznych działania pola elektromagnetycznego, jednak część osób reaguje mocniej na ten szczególny rodzaj bodźca. Wśród zgłaszanych po zabiegu dolegliwości występują: pobudzenie emocjonalne i trudności z zaśnięciem, przejściowe skurcze mięśniowe i bóle w okolicy poddawanej zabiegowi. Zabieg może być przeprowadzony na odsłoniętej skórze oraz gdy pacjentka lub pacjent pozostaje w ubraniu, należy jednak upewnić się, że nie będzie ono krępowało ruchów. Pacjentki, które wiedzą, że istnieje możliwość, że są w ciąży, powinny poinformować o tym fizjoterapeutę podczas konsultacji wstępnej oraz przed samym zabiegiem.