Egzoszkielet
Egzoszkielet to najnowocześniejsze urządzenie w CKR – Centrum Kompleksowej Rehabilitacji oferujące skuteczną rehabilitację i nadzieję na szybszy powrót do zdrowia dla osób ze schorzeniami neurologicznymi i uszkodzonym rdzeniem kręgowym.
Jest to bioniczny szkielet, czyli zewnętrzna powłoka, którą zakłada się na pacjenta. Składa się on ze sztywnej metalowej ramy wyposażonej w sterowane komputerowo siłowniki, zamontowane na stawach biodrowych i kolanowych. Egzoszkielet składa się też z plecaka, czyli jednostki sterującej z bateriami. Komputer urządzenia odpowiada za aktywizację silników inicjujących kroki osoby aktualnie z niego korzystającej.
Egzoszkielet jest mobilny, a dzięki mnogości jego funkcji i zaawansowanej technologii pozwala na pracę ze zróżnicowaną grupą pacjentów z różnymi jednostkami chorobowymi – urazami lub schorzeniami neurologicznymi. Mogą z niego korzystać osoby o różnym stopniu porażenia – połowicznym lub całkowitym. Reedukacja chodu w Egzoszkielecie różni się tym od klasycznej reedukacji, że gdybyśmy chcieli spionizować daną osobę, potrzebowalibyśmy 2-3 fizjoterapeutów, aby każdy z nich mógł kontrolować inny segment ciała i funkcję. W momencie kiedy pacjent ma nałożony Egzoszkielet potrzebny jest tylko jeden fizjoterapeuta. Pozwala to pacjentowi na skupienie się na rehabilitacji. Dodatkowo pacjent może zaufać swojemu fizjoterapeucie, poczuć się bezpiecznie i indywidualnie.
Rehabilitacja w egzoszkielecie
To szkielet zewnętrzny, który pomaga pacjentom z dysfunkcjami narządu ruchu, w tym z niedowładem lub porażeniem kończyn dolnych (np.: po całkowitym przerwaniu rdzenia kręgowego), wstać i chodzić z zachowaniem niezbędnych aspektów prawidłowego wzorca chodu.
Pierwszy na świecie
ekzoszkielet wyprodukowany do rehabilitacji neurologicznej, używany w ponad 200 placówkach na świecie
Dla kogo?
Przeznaczony dla Pacjentów z urazem rdzenia całkowitym i częściowym (od C7), po udarze, z SM, MPD, dystorfią mięśni
Bezpieczeństwo terapii
Lekarz wraz z fizjoterapeutą obsługującym egzoszkielet oceniają możliwośći motoryczne pacjenta przed terapią
Technologia SmartAssist
pozwala na pracę asymetryczną
Technologia PreGait
trening przygotowujący do chodu (przysiady, wykroki)
Niska waga
Pacjent nie odczuwa na sobie wagi urządzenia, a przygotowanie do terapii trwa około 10 min.
Kryteria kwalifikacji
Wzrost 150 cm – 195 cm, waga do 90kg.
Usługa jest dostępna w filiach CKR:
Dodatkowe informacje
Skąd się wziął egzoszkielet?
Egzoszkielet ma swoje korzenie w technologii wojskowej. Urządzenie było wykorzystywane do odciążania mięśni żołnierzy, którzy w trakcie misji musieli przemierzać ogromne odległości, dźwigając na plecach ciężki sprzęt. Przenoszenie takiego ciężaru bez pomocy Egzoszkieletu byłoby niemożliwe. Technologia ta ostatecznie stała się rewolucją w świecie terapii neurologicznej i została nazwana jednym z najlepszych wynalazków rehabilitacyjnych ostatnich lat.
Wskazania do rozpoczęcia terapii w Egzoszkielecie:
Wszystkie schorzenia przebiegające z zaburzeniem funkcji chodu, między innymi:
- stwardnienie rozsiane,
- udar mózgu,
- choroba Parkinsona,
- stwardnienie zanikowe boczne,
- uraz rdzenie kręgowego,
- neuroborelioza,
- urazy czaszkowe-mózgowe,
- dystrofie
Przeciwwskazania:
- niekontrolowana spastyczność,
- brak kontaktu z pacjentem, w tym głęboka afazja,
- brak ciągłości skóry na powierzchniach styku z maszyną lub zaburzające siadanie,
- osteoporoza, uniemożliwiająca bezpieczne stanie lub możliwość złamania podczas wstawania lub siadania,
- przykurcze w stawach kolanowych powyżej 20 stopni,
- silna reakcja ortostatyczna,
- obniżona możliwość stania z powodu hipotonii ortostatycznej,
- rozrusznik serca,
- epilepsja,
- ciąża.
Jak wygląda terapia z wykorzystaniem egzoszkieletu?
Rehabilitacja w Egzoszkielecie jest przeprowadzana tylko przez wykwalifikowanych i doświadczonych fizjoterapeutów. Fizjoterapeuta po zapoznaniu się ze wszystkimi wynikami badań, jakimi dysponuje pacjent oraz w porozumieniu z lekarzem, ustala cel rehabilitacji. Cele terapii są dobierane indywidualnie do realnych potrzeb pacjenta, natomiast zakres oraz intensywność ćwiczeń jest ustalana w zależności od rodzaju schorzenia.
Cały trening odbywa się pod czujnym okiem fizjoterapeuty, który steruje urządzeniem. Jako dodatkową pomoc wykorzystuje się sprzęt wspomagający, na przykład: kule, chodzik, system podwieszek. Terapia w Egzoszkielecie jest całkowicie bezpieczna, zwiększa efektywność i przyśpiesza rehabilitację, ale przede wszystkim daje pacjentowi poczucie niezależności. Urządzenie może pracować za pacjenta, wspomagać go podczas chodzenia – żeby iść chory musi więc wykonać pewną pracę lub wręcz utrudniać wykonywanie poszczególnych ruchów poprzez dodawanie obciążenia. Większość pacjentów staje na własne nogi już podczas pierwszej sesji, a z każdą kolejną chodzą coraz płynniej i lepiej. Na początku pacjenci mogą podpierać się o balkonik, później wystarczą im tylko kule. Niektórzy chodzą nawet i bez nich.
Jak działa Egzoszkielet?
Urządzenie zakłada się na ubranie pacjenta, a jego specjalne dopasowanie zajmuje około 5 minut. Egzoszkielet z biegiem czasu można konfigurować tak, aby pacjent powoli w coraz większym stopniu pracował samodzielnie. Uczy to organizm na nowo utraconych funkcji. Istotną korzyścią dla pacjentów jest również możliwość ich pionizacji, co ma znaczący wpływ na każdy z układów ciała, w tym na układ kostny, mięśniowy, naczyniowy, oddechowy, układ trawienny oraz na pracę gruczołów dokrewnych. Ruch w pionie to mocno pracujący mózg i układ nerwowy, który kontroluje i koordynuje pracę wszystkich organów i układów w organizmie.
Pomaga on pacjentom ponownie uczyć się prawidłowego wzorca chodu, umożliwiając odpowiednie przenoszenie kończyn dolnych podczas chodzenia. Zwiększenie aktywności, takiej jak chodzenie i stanie korzystnie wpływa między innymi na:
- poprawę koordynacji nerwowo-mięśniowej oraz wzorca chodu,
- poprawę wydolności pacjenta,
- zmniejszenie bólu neuropatycznego,
- poprawę pracy jelit i pęcherza,
- zmniejszenie spastyczności,
- polepszenie zdrowia psychicznego,
- usprawnienie pracy układu krążenia,
- zmniejszenie obrzęku,
- poprawę równowagi,
- zwiększenie siły kończyn dolnych i mięśni tułowia.
Spośród wszystkich wyżej wymienionych korzyści najważniejsze jednak są zdrowie psychiczne pacjenta, które poprawia się z każdym postawionym samodzielnie krokiem oraz skrócenie czasu terapii, czyli przyśpieszenie jej efektów. Fizjoterapeuta dzięki Egzoszkieletowi może przywracać sprawność ruchową w znacznie krótszym czasie niż dotychczas.
Egzoszkielet jest w stanie dostarczyć pacjentowi dźwiękową informację zwrotną – przekazuje on czy dane ćwiczenie zostało wykonane prawidłowo. Rejestruje dane dotyczące przebiegu terapii i przesyła je po zakończeniu sesji. Pozwala to na lepszy wgląd w progres jakiego dokonała osoba wykonująca trening oraz tworzenie bazy danych.