Rehabilitacja domowa
Misją Centrum Kompleksowej Rehabilitacji jest niesienie pomocy Pacjentkom i Pacjentom pragnącym wrócić do sprawności po urazach czy odzyskać zdrowie utracone na skutek przebytych chorób i schorzeń. Wspieramy i leczymy nie tylko w naszych filiach, ale również w domach Pacjentów. Dlatego też, nasz mobilny zespół profesjonalnych fizjoterapeutek i fizjoterapeutów codziennie dojeżdża do osób, które nie mogą samodzielnie dotrzeć do przychodni. W CKR rehabilitacja domowa jest możliwa, skuteczna, jak również bezpieczna!
Dla kogo rehabilitacja domowa CKR?
Każdy kto potrzebuje rehabilitacji, a z jakichś przyczyn nie może dojeżdżać się do przychodni, albo po prostu woli wracać do zdrowia w domu, może zgłosić potrzebę korzystania z usługi jaką jest rehabilitacja domowa CKR. Dotyczy to zarówno Pacjentek i Pacjentów korzystających z bezpłatnych świadczeń w ramach kontraktów NFZ, jak i osób, które zdecydowały się korzystać z naszych usług odpłatnie. Powody, dla których Pacjent nie może uczestniczyć w zabiegach rehabilitacji ambulatoryjnej są różne. Najczęściej chodzi o dyskomfort i utrudnienia związane z transportem. Często są to wskazania medyczne, bo np. przemieszczanie się kilka razy w tygodniu mogłoby pogorszyć stan osoby rehabilitowanej.
Osoby, które najczęściej decydują się na rehabilitację domową to Pacjenci i Pacjentki:
- po niedawno przebytych zabiegach oraz operacjach,
- ze schorzeniami układu nerwowego
- z uszkodzeniami rdzenia kręgowego
- po przebytych udarach i zawałach,
- po doznanych urazach i kontuzjach
- cierpiący na chorobę Parkinsona, nowotwory, stwardnienie rozsiane, reumatoidalne zapalenie stawów i inne choroby
- posiadające endoprotezy
- w stanie wegetatywnym
Rehabilitacja domowa – dowiedz się więcej
Jaki jest zakres usług świadczonych w ramach rehabilitacji domowej w CKR?
Trzeba zaznaczyć, że „domowy” fizjoterapeuta to dokładnie ta sama osoba, która od lat pracuje w gabinecie CKR. Co więcej, dysponuje specjalistycznym, przenośnym sprzętem pozwalającym wykonać prawie wszystkie zabiegi, które są oferowane w gabinetach rehabilitacyjnych. Ponadto, pacjent, który zdecyduje się na rehabilitację domową CKR będzie mieć zapewnione wszystkie przyrządy potrzebne do ćwiczeń i będzie mógł skorzystać ze sprzętu do fizykoterapii, m. in. do:
Rehabilitacja domowa CKR obejmuje też masaże, terapię manualną, trening funkcjonalny, ćwiczenia i pracę z Pacjentem różnymi metodami.
Dlaczego rehabilitacja domowa CKR?
Przede wszystkim, praca z Pacjentką lub Pacjentem w domu to alternatywa dla wizyt w przychodni, które muszą się odbywać nieraz kilka razy w tygodniu. Osoby cierpiące na schorzenia ortopedyczne, neurologiczne, z zakresu pulmonologii, czy geriatrii, a także osoby starsze często wiążą konieczność dojechania do przychodni z bólem i dyskomfortem. Dla nich właśnie rehabilitacja domowa CKR to możliwość dochodzenia do sprawności po operacjach i urazach oraz leczenie objawów chorób w znajomym, bezpiecznym środowisku bez utraty jakości i skuteczności świadczonych usług.
Zabiegi w domu Pacjentki lub Pacjenta:
- przynoszą efekty takie same jak gdyby były wykonywane w gabinecie,
- pozwalają Pacjentom i ich opiekunom oszczędzić czas na dojazdach do przychodni,
- zwiększają komfort psychiczny Pacjentów, co może wspierać cały proces rehabilitacji,
- pozwalają na uniknięcie bólu i niewygód związanych z dojazdem na zabiegi,
- odbywają się przy użyciu nowoczesnej aparatury pozwalającej na wykonywanie zabiegów fizykoterapeutycznych na profesjonalnym poziomie
Jak wygląda rehabilitacja domowa CKR?
Zawsze na początku rehabilitacji, podobnie jak w placówce medycznej, zaczyna się od konsultacji lekarskiej. Lekarz przeprowadzi z Pacjentką lub Pacjentem (lub opiekunem Pacjenta) wywiad medyczny, zapozna się z wynikami badań i historią medyczną, przeprowadzi badanie. Co więcej, jeśli jest taka konieczność – zleci również kolejne badania, np. obrazowe. Po ustaleniu diagnozy, potrzeb rehabilitacyjnych i celów terapii oraz za uzgodnieniem obu stron zostanie stworzony indywidualny program fizjoterapii. Ponadto, zostanie ustalona częstotliwość wizyt fizjoterapeuty w domu Pacjenta, rodzaj i ilość zabiegów, ich koszt i ramowy czas terapii.
Po rozpoczęciu rehabilitacji, rehabilitant/ka będzie dojeżdżać do Pacjentki/Pacjenta z wszelkimi potrzebnymi urządzeniami, sprzętami, akcesoriami i przyrządami. Jeśli zostanie ustalony np. masaż leczniczy, to fizjoterapeuta będzie mieć z sobą specjalne łóżko do masażu. W przypadku laseroterapii czy światłoterapii, przyjedzie wyposażony w przenośne urządzenie do wykonywania takich zabiegów. Nie ma jednak przeciwwskazań, by korzystać także z przyrządów czy pomocy w domu Pacjenta, np. piłek, gum, taśm etc.
Usługa jest dostępna w filiach CKR: