Stymulacja kawitacyjna
Jedna z metod rehabilitacji, skuteczna zarówno w ostrych, jak i przewlekłych stanach zapalnych, o rezultatach odczuwalnych już po pierwszym zabiegu to głęboka stymulacja kawitacyjna.
Co to jest stymulacja kawitacyjna?
Aparat przeznaczony dostymulacji kawitacyjnej to urządzenie przetwarzające energię elektryczną na fale akustyczne o niskiej częstotliwości (38kHz). Taka fala ciśnieniowa rozchodzi się w tkankach poddawanych zabiegowi, powodując szereg oddziaływań mających znaczenie w rehabilitacji i niwelowaniu bólu.
Jak działa stymulacja kawitacyjna?
Działanie tego zabiegu łączy zjawisko jakim jest głęboka stymulacja kawitacyjna z termicznym oddziaływaniem na tkanki oraz drganiami mechanicznymi. Daje to efekt głębszej penetracji niż użycie standardowych głowic do ultradźwięków, które mają częstotliwość 1-3 MHz. Według badań, fala użyta podczas zabiegu może przenikać tkankę do głębokości 24 cm, co jest efektem nieosiągalnym przy innych metodach. O ile też podczas zabiegu jonoforezy do głębszych warstw skóry przenikają jedynie jony podawanych substancji leczniczych, to leki w formie kremu czy żelu podawane podczas zabiegu stymulacji kawitacyjnej zostają wtłoczone do tkanek. Stosować można leki przeciwzapalne, przeciwbólowe i każdą substancję zatwierdzoną przez lekarza bądź fizjoterapeutę.
Usługa jest dostępna w filiach CKR:
Stymulacja kawitacyjna – dowiedz się więcej
Na co działa stymulacja kawitacyjna?
Zabiegi z użyciem niskiej częstotliwości fal akustycznych mogą sprawdzać się w przypadku leczenia pourazowego (złamania, urazy wiązadeł, skręcenia), zwapnieniach mięśni i ścięgien, stanach zapalnych – zarówno ostrych jak i przewlekłych oraz pozostałych problemach związanych z układem ruchu.
Stymulacja kawitacyjna jest też stosowana w przypadku krwiaków i obrzęków, a także na blizny i zwłóknienia. Aparat posiada różne rodzaje głowic przeznaczonych do różnych zadań terapeutycznych i – w zależności od stanu zdrowotnego opracowywanego obszaru oraz wskazań do rehabilitacji – fizjoterapeuta zdecyduje o odpowiednim dla każdego pacjenta przebiegu zabiegu.
Jakich efektów można się spodziewać po stymulacji kawitacyjnej?
Połączenie zjawiska głębokiej kawitacji i oddziaływania termicznego oraz drgań mechanicznych daje tzw. efekt synergistyczny zwiększając miejscową przemianę materii w opracowywanych tkankach i przyspieszając usuwanie jej szkodliwych produktów (tzw. metabolitów nocyceptywnych). To działa na przyspieszanie regeneracji tkanek układu mięśniowo-szkieletowego, może działać przeciwbólowo, a dzięki oddziaływaniu termicznemu – również rozluźniająco. Podwyższona miejscowo temperatura tkanek może ułatwiać szybsze gojenie się dzięki rozszerzeniu naczyń krwionośnych. Drgania mechaniczne pozwalają uzyskać efekt mikromasażu i drenażu.
Zabieg ten wpływa więc na regenerację uszkodzonych tkanek mięśni, ścięgien czy skóry. Wiele pacjentek i pacjentów mówi o „zaskakująco szybkim pozbyciu się bólu”, znaczących postępach regeneracji i szybszej rekonwalescencji po urazach. Lekarze i fizjoterapeuci widzą efekty terapeutyczne fali akustycznej na wynikach badań obrazowych, notując przyspieszone zmniejszenie się lub całkowitą likwidację ognisk zapalnych czy zwłóknień na zdjęciach RTG.
Stymulacja kawitacyjna – jak przebiega zabieg?
Zabieg tym urządzeniem jest całkowicie bezbolesny. Trwa zwykle kilka minut i zawsze jest przeprowadzany przez przeszkolonego fizjoterapeutę lub fizjoterapeutkę, który/która zna stan zdrowotny pacjenta i odpowiednio dopiera moc i parametry zabiegowe.
Nie są znane powikłania czy efekty uboczne stymulacji kawitacyjnej inne niż te o wartości terapeutycznej. Na podstawie porównawczych badań obrazowych wielokrotnie stwierdzano, że regeneracja tkanek poddawanych zabiegowi jest szybka i trwała.