Kąpiel sucha CO2
Suche kąpiele w dwutlenku węgla (CO2) to zabieg polegający na zanurzeniu ciała pacjenta (z wyjątkiem głowy) w naturalnym CO2.
Suche kąpiel działają rozszerzająco na naczynia krwionośne, dzięki czemu łatwiej zachodzi wymiana między krwią a płynem zewnątrzkomórkowym. Zgodnie z badaniami, poprawia to elastyczność naczyń, co może pozytywnie wpływać na żylaki oraz problemy z krążeniem w chorobie cukrzycowej. Kąpiel sucha CO2 jest zalecana przez lekarzy także w przypadku innych problemów i schorzeń.
Po co stosować kąpiel suchą CO2?
Dziś, gdy tempo życia przyspiesza i diagnozuje się coraz więcej problemów zdrowotnych związanych ze stylem i środowiskiem życia, poszukiwanie skutecznych, ale nieinwazyjnych metod poprawy zdrowia i relaksu staje się dla wielu osób priorytetem. Kąpiel sucha CO2, zwana także kąpielą kwasowęglową to zabieg, który łączy w sobie elementy leczenia i relaksu, wykorzystując właściwości dwutlenku węgla (CO2) w specjalnie skonstruowanych urządzeniach zwanych komorami lub kapsułami.
Kąpiel sucha CO2 – wskazania
Kąpiel sucha CO2 znajduje zastosowanie w różnych obszarach zdrowia, jest często zalecana przez lekarzy reumatologów, dermatologów, internistów, ortopedów czy lekarzy rehabilitacji medycznej. Do wskazań zabiegowych należą:
- reumatoidalne zapalenie stawów
- zmiany zwyrodnieniowe kręgosłupa i stawów
- bóle kończyn różnego pochodzenia
- porażenie mózgowe
- problemy z prawidłowym ciśnieniem krwi
- cukrzyca
- miażdżyca
- otyłość
- nerwice, bezsenność i przewlekły stres
- alergie skórne
- łuszczyca, egzema
Kąpiel sucha CO2 – dowiedz się więcej
Co to jest sucha kąpiel CO2?
Kąpiel sucha opiera się na wykorzystaniu fizycznych właściwości dwutlenku węgla w celu poprawy zdrowia. Jest alternatywą dla kąpieli CO2 mokrej, której nie każdy może się poddać ze względu na stan zdrowia. Proces ten odbywa się w specjalnej kapsule, gdzie stężenie CO2 jest kontrolowane i dostosowane do indywidualnych potrzeb użytkownika przez wykwalifikowanego fizjoterapeutę. Pacjent/ka pozostaje w kapsule obejmującej całe ciało oprócz głowy. Kontrola i opieka magistra fizjoterapii podczas trwania zabiegu jest konieczna, aby był on skuteczny i bezpieczny.
Jak wygląda zabieg?
Osoba przebywająca w specjalnie zaprojektowanej do tego zabiegu komorze jest otoczona suchym, chłodnym powietrzem zawierającym ściśle kontrolowane ilości dwutlenku węgla. Do zabiegu można, ale nie trzeba się rozbierać. Dwutlenek węgla działa równie skutecznie przez cienką warstwę ubrania, najlepiej z naturalnych tkanin, jak na obnażoną skórę. Pojedyncza sesja trwa zazwyczaj od 15 do 30 minut, w zależności od celu zabiegu, stanu zdrowotnego Pacjentki/Pacjenta oraz indywidualnej odpowiedzi organizmu. Pacjent/ka w każdej chwili może zgłosić osobie kontrolującej zabieg (fizjoterapeucie) zmiany w swoim samopoczuciu, jednak zabieg jakim jest kąpiel sucha CO2 jest uznawany za relaksujący i wręcz przyjemny.
Jak działa kąpiel sucha na organizm człowieka?
Podczas kąpieli suchej CO2, skóra Pacjentki/Pacjenta jest wystawiona na działanie dwutlenku węgla, co może prowadzić do różnych korzyści zdrowotnych.
Działanie zabiegu na ludzki organizm:
- rozszerza naczynia krwionośne
- ułatwia wymianę płynu pozakomórkowego z krwią
- poprawia elastyczność naczyń krwionośnych
- korzystnie wpływa na krążenie związane z żylakami i cukrzycą
- intensyfikuje krążenie krwi w kończynach dolnych, co wpływa hamująco na rozwój stopy cukrzycowej
- wpływa pozytywnie na metabolizm – może zmniejszać stężenie cholesterolu i glukozy
- obniża ciśnienie krwi i tętno
- poprawia także krążenie wieńcowe
- poprawia nastrój i działa relaksująco
- pomaga przy nerwicach, nadmiernym stresie i zaburzeniach snu
- może wpływać pozytywnie na niektóre schorzenia skórne (łuszczyca, egzema)
Kąpiel sucha CO2 nie powinna być łączona z innymi zabiegami medycznymi – powinna być między nimi przerwa określona przez lekarza lub fizjoterapeutę.
Jakie są przeciwwskazania do zabiegów?
Jak każdy zabieg fizykalny, również i ten ma przeciwwskazania do stosowania w niektórych schorzeniach i stanach zdrowotnych. Wśród nich wymienia się m.in. epilepsję, nowotwory, niewydolność krążeniową i oddechową, hemofilię czy ciężką anemię. Zabieg nie jest wskazany po transplantacji nerek i u Pacjentów/Pacjentek dializowanych. Nie powinny się też mu poddawać Pacjentki w ciąży i podczas menstruacji. Wykluczający jest także stan po niedawno przebytym zawala mięśnia sercowego oraz choroby związane z krzepliwością krwi.
Zatem, chociaż kąpiel sucha CO2 może przynieść liczne korzyści zdrowotne, bardzo ważna jest konsultacja lekarska bądź u fizjoterapeuty, który kieruje na zabieg. Specjalista skieruje na zabieg bądź go odradzi w oparciu o wywiad medyczny, badanie i ewentualne wyniki badań diagnostycznych wyniki badań diagnostycznych.
Usługa jest dostępna w filiach CKR: