Inhalacje
Spośród szerokiej gamy zabiegów uzupełniających rehabilitację, warte uwagi są inhalacje, czyli aerozoloterapia. W CKR oferujemy kilka rodzajów z zakresu leczenia wziewnego.
Co to są inhalacje lecznicze?
Inhalacja kojarzy się jednym z ludowych sposobów leczenia, stosowanym przez nasze babki. Wdychanie nad miską pary wodnej zawierającej dane substancje – olejki czy zioła było praktykowane przez stulecia. Dzisiaj zasada podawania leków, mikroelementów czy innych aktywnych biologicznie związków w postaci aerozolu jest uznaną metodą terapeutyczną. Inhalacje to wdychanie powietrza lub cząsteczek pary wodnej nasyconej konkretnymi substancjami w celach leczniczych.
Inhalacje w CKR
Podczas terapii inhalacyjnej można przyjmować substancje korzystne dla zdrowia czy hamujące rozwój schorzeń układu oddechowego. W CKR oferujemy następujące zabiegi:
- inhalacja solankowa (solanka konstancińska)
- inhalacja lekowa
- inhalacja naturalna (z olejkami, np. sosnowym, lawendowym itp.)
Bardzo ważna jest kontrola temperatury wdychanego roztworu. Podajemy aerozole w temperaturze 30-36O C. Jest to bezpieczny i skuteczny zakres ciepła. Niższe temperatury powodują skurcze oskrzeli i działają na nie drażniąco, natomiast wyższe mogą wywołać poparzenia dróg oddechowych i uszkodzić błony śluzowe. Dlatego tak istotne jest by inhalacja przeprowadzana była pod kontrolą fizjoterapeuty.
Usługa jest dostępna w filiach CKR:
Na co pomaga inhalacja – wskazania
Lekarze polecają inhalacje Pacjentom i Pacjentkom z dolegliwościami układu oddechowego takimi jak:
- przewlekłe zapalenia błon śluzowych nosa, gardła i krtani
- zapalenia zatok przynosowych
- stany po zapaleniach płuc
- stany przed i po zabiegach operacyjnych dróg oddechowych
- przewlekłe zapalenia oskrzeli i płuc
- przewlekła obturacyjna choroba płuc
- rozstrzenie oskrzeli
- mukowiscydoza
- astma oskrzelowa
- grzybicze zakażenia układu oddechowego
- przewlekłe i nawracające nieżyty nosa i gardła
- zapalenie migdałków podniebiennych
- nieżyt nosa o podłożu alergicznym
Inhalacje – dowiedz się więcej
Inhalacje – przeciwwskazania
Trzeba pamiętać, że inhalacja nie jest korzystna w każdej sytuacji zdrowotnej. Przeciwwskazaniem są bieżące, ostre stany zapalne dróg oddechowych, zaostrzenia przewlekłych nieżytów oraz – bezwzględnie – krwawienia z dróg oddechowych. Aerozoloterapii nie stosuje się podczas trwania chorób zakaźnych ani u Pacjentek i Pacjentów z niewydolnością krążeniowo-oddechową, stanie niedługo po zawale mięśnia sercowego. Ciąża ani wiek nie jest przeciwwskazaniem do tego rodzaju terapii. Inhalacjom mogą być poddawane nawet noworodki.
Inhalacje solankowe nie są zalecane w przypadku nowotworów, nadwrażliwości na brom, jod lub inne jony zawarte w solance oraz nadczynności tarczycy.
Inhalacje – korzyści
Główną korzyścią ze stosowania inhalacji jest bezpieczeństwo tej metody. Podawane leki – np. glikokortykosteroidy, antybiotyki, lek rozszerzające oskrzela, przeciwzapale czy mukolityczne – układ omijają trawienny i nie obciążają go. Inhalacja pozwala na ograniczenie skutków ubocznych i podanie stosunkowo mniejszych dawek leków. Ta forma terapii jest możliwa do stosowania u osób starszych, ciężko chorych oraz niemowląt.
Poza tym, że aerozol czy para wodna jest nośnikiem leku, inhalacje z użyciem solanki czy naturalnych olejków działają przyrodoleczniczo stymulują układ odpornościowy, pomagają zapobiegać infekcjom, stanom zapalnym oraz reakcjom alergicznym. Wpływają też pozytywnie na oczyszczanie dróg oddechowych.
Inhalacje – skuteczność
W przypadku podawania leków drogą wziewną, istnieją liczne badania naukowe potwierdzające skuteczność tej metody. Wyniki badań odnoszą się do leków rozkurczających oskrzela, mukolitycznych, przeciwzapalnych oraz antybiotyków.
Potwierdzone jest też przyrodolecznicze działanie inhalacji. W CKR Konstancin można zapisać się na inhalacje słynną solanką konstancińską. Wdychanie oparów tej leczniczej wody mineralnej powoduje łagodzenie stanów zapalnych i zmniejszenie obrzęku dróg oddechowych. Dodatkowo, działa korzystnie na rozrzedzenie śluzu i ułatwia odkrztuszanie, a także nawilża i regeneruje nabłonek dróg oddechowych.