Fizjoterapia uroginekologiczna
Ponad 350 milionów kobiet na świecie cierpi z powodu nietrzymania moczu, a to jedynie oficjalne dane. Problemy ginekologiczne są często postrzegane jako wstydliwe, albo niezbyt poważne i wobec tego lekceważone. Mało kto wie, że istnieje dziedzina fizjoterapii zajmująca się dolegliwościami ze strony układu moczowo-płciowego – fizjoterapia uroginekologiczna. Fizjoterapeuta uroginekologiczny pomoże złagodzić bolesne objawy dysfunkcji urologicznych, proktologicznych, ginekologicznych czy seksuologicznych.
Fizjoterapia uroginekologiczna w CKR
W CKR – Centrum Kompleksowej Rehabilitacji oferujemy profilaktykę, diagnostykę, a także kompleksowe leczenie chorób żeńskiego układu płciowego. Fizjoterapia uroginekologiczna koncentruje się na profilaktyce i leczeniu dysfunkcji w obrębie miednicy i dolnych dróg moczowych. Rehabilitacja obejmuje zarówno kobiety, jak i mężczyzn.
Zabiegi prowadzi się m.in. w celu eliminacji problemów związanych z nietrzymaniem moczu, obniżeniem narządów rodnych oraz zaburzeniami proktologicznymi. Szeroką grupę Pacjentek korzystających z rehabilitacji stanowią również kobiety po zabiegach urologicznych, panie w ciąży oraz połogu.
Komu może pomóc fizjoterapeuta uroginekologiczny?
Uroginekologia kojarzy się „kobieco”, jednak fizjoterapeuta uroginekologiczny to specjalista, do którego mogą przyjść także mężczyźni. Dysfunkcje mięśni dna miednicy nie zawsze dotyczą kobiet, szczególnie mężczyźni w starszym wieku mogą tutaj znaleźć pomoc.
Dużą grupę Pacjentek stanowią panie w ciąży oraz te planujące ciążę i po porodzie – zarówno naturalnym, jak i cesarskim cięciu. Wielu ginekologów i ginekolożek zaleca Pacjentkom tego typu fizjoterapię aby zapobiec rozejściu się mięśnia prostego brzucha czy rozejściu spojenia łonowego. Fizjoterapeuta/fizjoterapeutka edukuje także jak rozluźniać mięśnie dna miednicy i krocza w celu profilaktyki rozerwania krocza podczas porodu.
Na fizjoterapię uroginekologiczną zgłaszają się też osoby cierpiące na problem nietrzymania moczu (płci obojga) czy pragnące podnieść poziom satysfakcji z życia seksualnego.
Usługa jest dostępna w filiach CKR:
Fizjoterapia uroginekologiczna, fizjoterapeuta uroginekologiczny – dowiedz się więcej
Na co pomaga fizjoterapia uroginekologiczna?
Fizjoterapia uroginekologiczna ma na celu leczenie i zapobieganie różnym dysfunkcjom mięśni dna miednicy. Jest niezbędna przy leczeniu takich dolegliwości jak:
- nietrzymanie moczu
- częstomocz
- bolesne miesiączki
- problemy z rozstępem mięśnia prostego brzucha
- rozejście spojenia łonowego
- nietrzymanie gazów i stolca
- obniżenie narządów
- „wypadanie” narządów (macicy, pęcherza, jelit, odbytnicy)
- stany po operacjach ginekologicznych i urologicznych
- bolesne stosunki seksualne
- osłabienie zwieracza odbytu
- zaparcia
- problemy seksuologiczne jak wulwodynia, brak satysfakcji z seksu
- endometrioza
- przepuklina kresy białej
Fizjoterapeuta uroginekologiczny może znacząco podnieść komfort życia Pacjentki/Pacjenta nie tylko poprzez fizjoterapię, ale również dzięki zabiegom, edukacji czy wsparciu w powrocie do normalnej aktywności po porodzie czy zabiegu chirurgicznym .
Jakie metody wykorzystuje fizjoterapeuta uroginekologiczny?
Podczas fizjoterapii wykorzystuje się ćwiczenia mięśni dna miednicy, elektrostymulację oraz biofeedback, które często stosowane są w różnych kombinacjach w celu uzyskania najlepszych rezultatów. Nowością w terapii jest użycie urządzenia INDIBA®, które wykorzystywane jest także do rewitalizacji pochwy. Używa się także kinesiotapingu do odciążania odcinka lędźwiowego i korekty ustawienia miednicy u kobiet w ciąży.
Problem nietrzymania moczu wymaga m. in. poprawy równowagi mięśniowo-powięziowej w okolicy dna miednicy. Fizjoterapeuta uroginekologiczny zaleci odpowiednie ćwiczenia, np. na mięśnie Kegla. Ważne jest tutaj zaangażowanie Pacjentki/Pacjenta, ponieważ ćwiczyć należy również poza gabinetem.
Fizjoterapeuta uroginekologiczny – terapia podczas ciąży i połogu
Rozejście się mięśni brzucha podczas ciąży, pęknięcie krocza podczas porodu, ból pojawiający się po porodzie podczas podnoszenia czy wstawania, ból czy brak satysfakcji ze współżycia – to częste problemy kobiet ciężarnych i młodych mam. Fizjoterapeuta uroginekologiczny pomoże rozluźnić patologicznie napięte struktury dna miednicy, a po porodzie przywrócić odpowiednie napięcie mięśni pochwy, co może znacząco wpływać na satysfakcję z seksu.
Rehabilitacja po ciąży często też koncentruje się na doprowadzeniu mięśnia prostego brzucha do lepszej kondycji. Nauka prawidłowej pracy mięśni w obrębie układu moczowo-płciowego to warunek powodzenia terapii. Warto wiedzieć, że nieprawidłowo utrwalone wzorce mogą przynieść więcej szkody niż pożytku, a ćwiczenia pod okiem specjalisty pozwalają wyeliminować to ryzyko.
W porad i zabiegów w gabinecie fizjoterapeuty uroginekologicznego mogą korzystać panie nie tylko w połogu, czy bezpośrednio po porodzie. Wiele pacjentek zgłasza się z problemami dopiero kilka lat po urodzeniu dziecka. Na pomoc nigdy nie jest za późno, fizjoterapia uroginekologiczna jest skuteczna w każdym wieku i momencie życia.
Nietrzymanie moczu – jak pomoże fizjoterapeuta uroginekologiczny
Nietrzymanie moczu przybiera różne formy. Może być to tzw. parcie naglące, wysiłkowe nietrzymanie moczu, „gubienie” kropel moczu na skutek obniżenia narządów, może ono mieć też związek z problemami neurologicznymi. Postępowanie terapeutyczne może być tu różne w zależności od przyczyn, natężenia i warunków występowania problemu. Fizjoterapeuta uroginekologiczny zawsze dokładnie oceni stan zdrowia Pacjentki/Pacjenta, przeprowadzi wywiad medyczny, zapozna się z wynikami badań, jeśli takie będą dostępne. Istotne będzie ocenienie napięcia mięśni zlokalizowanych w obrębie miednicy mniejszej.
Warto wiedzieć, że objawami, które powinny skłonić do wizyty w gabinecie fizjoterapeuty uroginekologicznego nie musi być typowe nietrzymanie moczu. Mogą to być też nawracające infekcje układu moczowo-płciowego, bolesna aplikacja tamponów etc. Im wcześniej Pacjentka podejmie decyzję o konsultacji, tym efekty fizjoterapii uroginekologicznej będą pełniejsze. Na wizyty u fizjoterapeuty uroginekologicznego w CKR można zapisać się w kilku naszych filiach.