Laseroterapia
W laseroterapii wykorzystuje się lasery o mocy emisyjnej do 1W – tak zwane niskoenergetyczne oraz o mocy powyżej 1W, czyli wysokoemisyjne. Laseroterapia niskoenergetyczna ma charakter biostymulacyjny i właśnie takie urządzenia – o niskiej mocy emisyjnej – wykorzystujemy w Centrum Kompleksowej Rehabilitacji.
Na czym polega laseroterapia?
Laseroterapia polega na oddziaływaniu promieniowania podczerwonego na organizm ludzki. Poprzez doprowadzenie energii o podwyższonym natężeniu do tkanek uzyskuje się efekt leczniczy. Stopień przenikania promieniowania laserowego w głąb tkanki zależy od długości fali. Efekty lecznicze uzyskuje się dzięki przeniknięciu fotonów do opracowywanego obszaru i zaabsorbowaniu ich w komórkach chorej tkanki. Promieniowanie laserowe wspomaga leczenie procesów zapalnych i zwyrodnieniowych, działa odżywczo i regeneracyjnie na tkanki zmienione chorobowo.
Usługa jest dostępna w filiach CKR:
Na co pomaga laseroterapia – wskazania
Laseroterapia to często rekomendowany przez lekarzy i rehabilitantów zabieg mający na celu leczenie procesów zapalnych w tkankach, przyspieszenie ich regeneracji, czy niwelowanie bólu
Wskazaniem do zabiegu mogą być:
- zwyrodnienia kręgosłupa i stawów
- urazy kości i stawów (złamania, zwichnięcia, skręcenia)
- przeciążenia ścięgien i mięśni
- łokieć tenisisty
- zapalenie ścięgna Achillesa
- ostroga piętowa
- reumatyzm
- stany zapalne tkanek miękkich i stawów
- trudno gojące się rany, odleżyny
- bóle o pochodzeniu nerwowym i porażenia nerwów
- leczenie blizn oparzeniowych
Efekty terapeutyczne uzyskuje się dzięki poprawie odżywiania komórkowego i krążenia, regeneracji komórek i naczyń krwionośnych, czy stymulacji wzrostu komórek nerwowych, fibroblastów oraz włókien kolagenowych. Laseroterapia ma pozytywny wpływ na procesy enzymatyczne i biosyntezę białek, stąd tak szerokie spektrum jej efektów leczniczych w postępowaniu rehabilitacyjnym.
Laseroterapia – dowiedz się więcej
Laseroterapia – przeciwwskazania
Nie wszyscy pacjenci mogą jednak korzystać z zabiegów laseroterapii niskoenergetycznej. Jak każdy zabieg fizykalny, laseroterapia może powodować efekty niepożądane w przypadku niektórych schorzeń. Nie mogą z niej korzystać kobiety w ciąży, przechodzące aktualnie ciężkie infekcje bakteryjne, wirusowe lub grzybicze, gorączkujące i w złym stanie zdrowia.
Przeciwwskazaniami do zabiegów z wykorzystaniem lasera są takie choroby jak wszelkie nowotwory i padaczka. Dyskwalifikuje również przyjmowanie leków fotouczulających. Zabiegów z wykorzystaniem lasera nie wykonuje się w okolicach oczu (oczodołu) i serca.
Jakie są efekty zabiegów?
Pomimo braku odczuwania gorąca, którego często spodziewają się pacjenci przychodzący na zabieg, laseroterapia jest zabiegiem bardzo skutecznym. Ma potwierdzone działanie przeciwbólowe, przeciwzapalne i przeciwobrzękowe, a ponadto:
- poprawia mikrokrążenie
- stymuluje wytwarzanie nowych naczyń
- pozytywnie wpływa na procesy immunologiczne
- przyspiesza wzrost limfocytów
- stymuluje regeneracje nerwów
- przyspiesza zrost kostny
Czy laseroterapia jest bezpieczna?
Laser niskoenergetyczny (zwany LLLT – z ang. Low-Level Laser Therapy) to bezpieczne urządzenie. Jego działanie opiera się na emisji światła czerwonego lub promieniowania podczerwonego. Nie daje to efektu termicznego, nie ma więc ryzyka wystąpienia poparzeń ani uszkodzenia skóry. Laserotarapia niskoenergetyczna nie daje więc odczucia gorąca (to tzw. atermiczne działanie światła), ale pomimo braku tego wrażenia podczas zabiegu, jej pozytywny wpływ na tkanki został udowodniony naukowo.
Laser jest obsługiwany przez specjalistów fizjoterapii, którzy mają wiedzę pozwalającą na uzyskanie skutecznych efektów terapeutycznych przy zachowaniu całkowitego bezpieczeństwa. Za każdym razem podczas pracy lasera zarówno fizjoterapeuta, jak i Pacjentka/Pacjent muszą mieć założone okulary ochronne z osłoną boczną. Zdezynfekowane okulary pacjenci otrzymują do założenia w gabinecie. Należy też zwrócić uwagę na znaki ostrzegawcze na drzwiach (pomieszczenia do laseroterapii mają specjalne oznakowania) i nie wchodzić do takiego gabinetu bez wezwania.
Lasery niskoenergetyczne wykorzystywane podczas zabiegów fizykoterapii w CKR mają odpowiednie certyfikaty i atesty, a o ich dokładne działanie i parametry można zapytać fizjoterapeutę/kę.