RTG
Badanie radiologiczne (RTG) to nieinwazyjne badanie obrazowe, które pozwala na wykrycie ewentualnych nieprawidłowości w budowie prześwietlanego narządu. Ma szczególne zastosowanie w diagnostyce chorób układu kostno – stawowego i innych. W Centrum Kompleksowej Rehabilitacji dysponujemy nowoczesnym aparatem, który minimalizuje dawkę promieniowania.
Badanie RTG polega na prześwietleniu danej części ciała pacjenta promieniami rentgenowskimi. W badaniu wykorzystuje się różnice w pochłanianiu, czyli absorpcji promieniowania rentgenowskiego przez różne tkanki ciała. Dzięki tym różnicom na specjalnej kliszy otrzymujemy obraz, na którym kości są elementami najjaśniejszymi, natomiast tkanka miękka jest słabo widoczna.
Dysponujemy nowoczesnym, cyfrowym wielofunkcyjnym aparatem rentgenowskim marki Philips Essenta DR. Umożliwia wykonywanie wszystkich rodzajów badań radiologicznych przy optymalizacji dawki promieniowania. Sprzęt przeznaczony jest dla badań w pozycji stojącej, siedzącej lub leżącej.
Usługa jest dostępna w filiach CKR:
Jakie są wskazania do wykonania badania RTG?
RTG jest szeroko stosowane w różnych dziedzinach medycyny, od ortopedii, przez pulmonologię, po stomatologię.
Główne wskazania do wykonania badania RTG obejmują:
- diagnostyka urazów i złamań kości – badanie radiologiczne jest wykonywane w przypadku podejrzenia złamania, zwichnięcia lub innych urazów kostnych. Pozwala na ocenę rodzaju i lokalizacji uszkodzeń oraz planowanie leczenia
- ocena stanu płuc i klatki piersiowej – RTG klatki piersiowej jest podstawowym badaniem w diagnostyce chorób płuc, takich jak zapalenie płuc, gruźlica, przewlekła obturacyjna choroba płuc (POChP) czy nowotwory płuc. Pozwala także na wykrycie płynu w jamie opłucnej oraz zmian związanych z chorobami serca
- diagnostyka zmian zwyrodnieniowych i zapalnych stawów – w przypadku chorób stawów, takich jak osteoartroza, RTG pozwala na ocenę stopnia zwyrodnienia, obecności osteofitów oraz zmian w obrębie chrząstki stawowej. Jest także pomocne w rozpoznawaniu reumatoidalnego zapalenia stawów i innych schorzeń zapalnych
- ocena układu pokarmowego – RTG jamy brzusznej, zwłaszcza z kontrastem (np. badanie pasażu przewodu pokarmowego), jest stosowane w diagnostyce niedrożności jelit, perforacji narządów, obecności ciał obcych czy zmian nowotworowych
- diagnostyka stomatologiczna – badanie radiologiczne zębów (pantomografia, zdjęcia punktowe) jest niezbędne w ocenie próchnicy, zmian okołowierzchołkowych, chorób przyzębia oraz w planowaniu leczenia ortodontycznego czy chirurgicznego.
Jakie są przeciwwskazania i środki ostrożności?
Chociaż badanie RTG jest powszechnie uważane za bezpieczne, wiąże się z ekspozycją na promieniowanie jonizujące, co wymaga zachowania odpowiednich środków ostrożności. Należy unikać nadmiernego narażenia pacjentów na promieniowanie, zwłaszcza dzieci oraz kobiety w ciąży, u których badanie radiologiczne jest wykonywane tylko w przypadku bezwzględnej konieczności i po ocenie ryzyka.
Kobiety w ciąży powinny poinformować o swoim stanie lekarza przed wykonaniem badania RTG. W przypadku konieczności przeprowadzenia badania, stosuje się odpowiednie środki ochronne, takie jak osłony na brzuch, w celu minimalizacji narażenia płodu na promieniowanie.