Przezskórna elektroliza EPTE
Czym jest przezskórna elektroliza EPTE? Odpowiedź na to pytanie może być szczególnie ważna dla osób borykających się z zapaleniami ścięgien i stanów zwyrodnieniowych w miejscu, gdzie ścięgno przyczepia się do kości. Wbrew pozorom, nie jest to tylko problem zawodowych sportowców, chociaż to z myślą o nich i doświadczanych przez nich tendinopatiach stworzono terapię o niezwykłej skuteczności – przezskórną elektrolizę EPTE.
Co to jest przezskórna elektroliza EPTE?
W skrócie: jest to jedna z najbardziej zaawansowanych metod leczenia schorzeń wywołujących tendinopatie, czyli ciężkich w leczeniu i przewlekłych stanów zapalnych ścięgien. Przezskórna elektroliza EPTE, pomimo ciężkiej do wymówienia nazwy, wykorzystuje naturalny proces elektrolizy, wywołany przy pomocy aplikacji mikroprądu galwanicznego w chore miejsce. Pod wpływem tak wywołanej elektrolizy dochodzi do wywołania kontrolowanego stanu zapalnego, a środowisko uszkodzonej tkanki biochemicznie zmienia się na zasadowe. To pozwala na produkcję nowego kolagenu i czynników wzrostu, co skutkuje szybką regeneracją tkanki. Zostało to udowodnione naukowo, dostępnych jest wiele badań na ten temat.
Dla kogo przezskórna elektroliza EPTE?
Samą terapię wynaleziono w Hiszpanii. Początkowo stosowano ją u zawodowych sportowców, dość często doświadczających zapalenia czy zerwania ścięgien. Stosowano ją w klubach piłkarskich i sportowych. Później zainteresowały się nią gabinety fizjoterapii, do których trafiali pacjenci ze schorzeniami ścięgien wywołanymi nie tylko intensywnym uprawianiem sporu, ale też „codziennymi” przeciążeniami i urazami.
Przezskórna elektroliza EPTE znajdzie zastosowanie w leczeniu:
- ścięgna mięśnia nadgrzebieniowego
- więzadła właściwego rzepki
- ścięgna Achillesa
- łokcia tenisisty
- rozcięgna podeszwowego
- zrostów i blizn w mięśniach po naderwaniu
- terapii mięśni kulszowo-goleniowych
- leczeniu schorzeń w okolicy kości łonowej
Terapia ta jest szczególnie polecana Pacjentkom i Pacjentom, u których leczenie innymi sposobami nie przyniosło spodziewanych rezultatów.
Usługa jest dostępna w filiach CKR:
Przezskórna elektroliza EPTE – dowiedz się więcej
Przezskórna elektroliza EPTE – jak wygląda zabieg?
Zabieg wykonywany jest za pomocą igły do akupunktury – bardzo cienkiej i niebolesnej w użyciu. Ponieważ przezskórna elektroliza EPTE wykorzystuje prąd o niskiej intensywności, jego przepływ w zasadzie nie jest odczuwalny dla pacjenta. Fizjoterapeuta wykonujący zabieg ma możliwość modulowania natężenia prądu. Warto zauważyć, że urządzenie do przezskórnej elektrolizy EPTE ma certyfikat medyczny świadczący o bezpieczeństwie jego używania i zgodności z normami i dyrektywami CE.
Przezskórna elektroliza EPTE – dlaczego warto?
Ta forma terapii ma potwierdzenie skuteczności umocowane w badaniach naukowych. Dowiedziono znacznych postępów regeneracji chorej tkanki zatrzymanych na skutek tendinopatii. Dodatkowo, jest to metoda bezbolesna i zapewniająca szybki powrót do sprawności. Pacjentki i Pacjenci już w ciągu 48 godzin po pierwszym zabiegu odczuwają ulgę w bólu. Odnotowują także większą ruchomość w opracowywanym ścięgnie. Przezskórna elektroliza EPTE to także zabieg w pełni bezpieczny, wykonywany na urządzeniu spełniającym normy medyczne potwierdzone odpowiednim ceryfikatem.
Przezskórna elektroliza EPTE – przeciwskazania i postepowanie po zabiegu
Fizjoterapeuta przed zabiegiem informuje Pacjentów o tym, jak należy dbać o miejsce zabiegowe i jakie są przeciwwskazania do procedury. Warto o tym jednak wspomnieć już teraz. Przezskórna elektroliza EPTE nie może być wykona, jeśli u Pacjentki lub Pacjenta zachodzi któraś z poniższych możliwości:
- pacjent ma wszczepioną endoprotezę lub rozrusznik serca
- pacjentka jest w ciąży
- pacjent/ka ma zmiany skórne
- występują zaburzenia czucia
- wdrożone jest leczenie lekami przeciwzakrzepowymi
- pacjent/ka choruje na nowotwór
Po zabiegu nie należy przyjmować środków przeciwzapalnych ani stosować okładów z lodu na chore miejsca. Stan zapalny w tym przypadku jest wywoływany celowo i służy jak najszybszej regeneracji tkanki. Należy przestrzegać wszelkich zaleceń fizjoterapeuty, który doradzi odpowiednie ćwiczenia i leczenie ciepłem po kilku dniach od przeprowadzonego zabiegu.