Krioterapia miejscowa
Leczenie zimnem to jedna z form fizykoterapii, czyli leczenia przy wykorzystaniu czynników fizycznych. Poza światłem, ultradźwiękami, prądami etc. można używać temperatury – wysokiej lub niskiej. Krioterapia miejscowa dostępna w CKR jest przykładem zabiegu rehabilitacyjnego z użyciem bardzo niskich temperatur.
Co jest krioterapia miejscowa?
Krioterapia miejscowa to zabieg polegający na bezpiecznym użyciu pary ciekłego azotu w celach medycznych. Oddziaływanie poprzez nakierowanie na opracowywaną część ciała Pacjenta/Pacjentki strumienia zimnej pary azotu pozwala na natychmiastowe miejscowe schłodzenie tkanek do temperatury ok. -150 st. C do -80 st. C Dzięki temu można zmniejszyć napięcie mięśniowe, wyeliminować obrzęki oraz zatrzymać procesy zapalne. Zimno jest w stanie przeniknąć do głęboko zlokalizowanych tkanek i chociaż zabieg nie trwa długo, jego efekty są odczuwane jeszcze długo po zakończeniu procedury.
Krioterapia miejscowa – efekty
Krioterapia miejscowa to zabieg doceniany przez osoby ze schorzeniami narządu ruchu, podczas rehabilitacji, walczące z bólem, obrzękami czy spastycznością mięśni. Kolejną grupą korzystającą z tej formy fizjoterapii są sportowcy, ponieważ terapia zimnem daje doskonałe efekty w przypadku leczenia stanów po kontuzjach i przeciążeniach. Krioterapia miejscowa:
- działa przeciwbólowo
- hamuje stany zapalne w tkankach
- poprawia ukrwienie
- eliminuje obrzęki
- zmniejsza napięcie mięśniowe
- przyspiesza regenerację tkanek
- przyspiesza wchłanianie krwiaków, siniaków
- może wzmacniać budowę mięśni i wiązadeł
- ogranicza podatność na przyszłe kontuzje
- stanowi profilaktykę przeciwodleżynową
Usługa jest dostępna w filiach CKR:
Krioterapia miejscowa – dowiedz się więcej!
Na co pomaga krioterapia miejscowa – wskazania
Z uwagi na potwierdzone działanie przeciwobrzękowe i przeciwbólowe niskiej temperatury, krioterapia miejscowa to zabieg polecany w łagodzeniu dolegliwości w stanach po urazach oraz przeciążeniach układu kostno-stawowego. Szczególnie dobre efekty terapeutyczne są obserwowane w przypadku krwiaków, stłuczeń i obrzęków na skutek złamań czy zwichnięć. Pamiętać należy jednak, że krioterapia miejscowa będzie w powyższych przypadkach skuteczna we wczesnych stadiach, tj. do około piątego dnia od zaistnienia urazu. Krioterapię miejscową zaleca się też w stanach po zabiegach operacyjnych, szczególnie po mastektomii i przy obrzękach limfatycznych.
Pozostałe wskazania do zabiegu niską temperaturą to:
- ostre stany zapalne i bólowe stawów i tkanek miękkich
- przykurcze stawów, wzmożone napięcie mięśniowe
- zmiany zwyrodnieniowe stawów
- rwa kulszowa
- dna moczanowa
- hemoroidy
- profilaktyka przeciwodleżynowa
- oparzenia
- dyskopatie
- schorzenia reumatyczne
Krioterapia miejscowa – przeciwwskazania
Przeciwwskazaniami do zabiegu są przede wszystkim choroby serca i układu krążenia o ciężkim przebiegu, również stan po zawale serca oraz nadwrażliwość na zimno
Nie przeprowadza się tej procedury na Pacjentach gorączkujących, przechodzących infekcje, jak również w złym stanie zdrowotnym (ogólne osłabienie i wyniszczenie organizmu). Pozostałe przeciwwskazania to:
- stany zapalne naczyń krwionośnych
- schorzenia naczyń obwodowych
- świeże rany i blizny
- nowotwory
- zespół Raynauda
- zespół Sudecka;
- odmrożenia, zapalenia skóry
- zapalenie pęcherza moczowego i miedniczek nerkowych
- zaburzenia troficzne skóry, stany popromienne
Ciąża nie jest przeciwwskazaniem do krioterapii miejscowej, ale zabieg może zostać przeprowadzony jedynie za zgodą lekarza.
Krioterapia miejscowa – jak przebiega zabieg?
W przeciwieństwie do krioterapii ogólnoustrojowej, krioterapia miejscowa to zabieg krótki i niewymagający specjalnego przygotowania, jak rozbieranie się, przejście do specjalnej komory etc. Trwa kilka minut, maksymalnie do pięciu. Fizjoterapeuta będzie posługiwał się specjalnym aparatem z dyszą emitującą pary ciekłego azotu. Podczas zabiegu będzie odczuwalne zimno w miejscu zabiegu. Aby się przygotować do zabiegu, należy umyć i osuszyć, a następnie odsłonić pole zabiegowe. W dniu zabiegu nie należy smarować skóry w miejscu zabiegu żadnymi balsamami, żelami czy maściami. Jeśli było to konieczne, przed zabiegiem skóra musi zostać bardzo dokładnie oczyszczona z ich pozostałości. Należy zwrócić uwagę, czy odzież w okolicy miejsca zabiegowego nie jest wilgotna/mokra.
Krioterapie miejscowa – bezpieczeństwo, efekty uboczne
Prawidłowo przeprowadzony zabieg nie powinien powodować żadnych skutków ubocznych. Jest to zabieg bezpieczny. Dlatego tak ważne jest, by przeprowadzał go specjalista/ka rehabilitacji. Czasami jednak, w indywidualnych przypadkach zdarza się podrażnienie skóry w miejscu zabiegu, a nawet odmrożenia. Odmrożenia jednak mogą wystąpić tylko z powodu błędu osoby wykonującej zabieg – np. przy zbyt długim trzymaniu głowicy w jednym miejscu lub trzymaniu jej zbyt blisko skóry. W Centrum Kompleksowej Rehabilitacji wszystkie zabiegi przeprowadzane są przez fizjoterapeutów/ki z dużym doświadczeniem, a krioterapia miejscowa należy do procedur, z których efektów nasze Pacjentki i Pacjenci są bardzo zadowoleni.