Konsultacja lekarza kardiologa
Według danych Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) co roku z powodu chorób układu krążenia umiera na świecie ponad 17,3 miliona osób.
Udział poszczególnych chorób układu krążenia w tej statystyce nie jest jednakowy, ponadto nieco różni się u mężczyzn i kobiet. U mężczyzn na pierwszym miejscu jest choroba wieńcowa, stanowiąca przyczynę 46% zgonów sercowo-naczyniowych, na drugim miejscu są choroby naczyń mózgowych, a na trzecim konsekwencje nadciśnienia tętniczego krwi. W ogólnej umieralności z przyczyn sercowo-naczyniowych wśród kobiet nieco mniejszy niż u mężczyzn jest udział choroby niedokrwiennej wieńcowej – 38%, zaś większy chorób naczyń mózgowych oraz nadciśnienia tętniczego.
Warto więc pamiętać o profilaktyce oraz monitorowaniu czynników ryzyka podczas regularnych wizyt u kardiologa.
Z jakimi chorobami należy udać się do kardiologa?
Choroby układu sercowo-naczyniowego obejmują choroby pochodzenia miażdżycowego:
- chorobę niedokrwienną serca lub chorobę wieńcową,
- chorobę naczyń mózgowych (np. udar),
- choroby aorty i tętnic, w tym nadciśnienie i choroby naczyń obwodowych.
Oraz inne choroby nie związane bezpośrednio ze zmianami miażdżycowymi:
- wrodzone choroby serca,
- choroba reumatyczna serca,
- kardiomiopatie,
- zaburzenia rytmu serca.
Po poradę do kardiologa warto udać się również w przypadku obecności wyłącznie czynników ryzyka chorób układu sercowo-naczyniowego, w celu odpowiedniej modyfikacji stylu życia lub też włączenia profilaktycznego leczenia farmakologicznego.
czytaj więcej
Jak przebiega konsultacja kardiologiczna i co należy zabrać na wizytę?
Podczas każdej wizyty u kardiologa lekarz zbiera dokładny wywiad dotyczący występujących dolegliwości, dotychczasowego przebiegu choroby i metod jej leczenia. Niezmiernie istotne jest poinformowanie lekarza o:
- chorobach współistniejących,
- wszystkich przyjmowanych lekach,
- nieskuteczności i nietolerancji wcześniej stosowanego leczenia.
Ponadto, bardzo ważne jest dostarczenie uprzednio wykonanych badań, takich jak: morfologia krwi, stężenie cholesterolu, glukozy, TSH itp. Należy również przedstawić wyniki wcześniej przeprowadzonych badań, takich jak zapisy EKG, echo serca czy holter ciśnieniowy.
Najczęstsze pytania kierowane do kardiologa:
Jakie są najczęstsze objawy nadciśnienia tętniczego krwi?
- tępy ból głowy,
- zawroty głowy,
- duszność,
- nietypowa praca serca – w przypadku nadciśnienia odczuwa się wyraźny ucisk w okolicy serca oraz jego łomotanie,
- zmęczenie,
- krwawienie z nosa,
- zaburzenia snu,
- nerwowość.
W jaki sposób diagnozuje się chorobę wieńcową serca?
Diagnostyka choroby wieńcowej serca jest bardzo złożona. Do postawienia ostatecznej diagnozy lekarz może zlecić szereg badań laboratoryjnych, EKG, echo serca, scyntygrafię i koronagrafię serca oraz RTG, rezonans i tomografię klatki piersiowej.
Czego można się dowiedzieć z obrazu EKG serca?
Dzięki badaniu EKG serca można wykryć choroby serca. Na papierowym wydruku widoczne są nieprawidłowości w pracy mięśnia sercowego oraz zaburzenia jego rytmu. EKG dzielimy na spoczynkowe i wysiłkowe. Podczas badania spoczynkowego pacjent leży na kozetce.
Na czym polega próba wysiłkowa?
Próba wysiłkowa to badanie EKG, które pozwala ocenić wydolność fizyczną organizmu i zdiagnozować przyczynę bólu w klatce piersiowej (np. można w ten sposób wykryć chorobę niedokrwienną serca lub ocenić stan po zawale)
Co to jest ECHO serca? Po co się wykonuje to badanie?
Echo serca, inaczej echokardiografia, czyli najprościej mówiąc USG serca, to badanie diagnostyczne, pozwalające na uzyskanie obrazu jego struktur. Badanie to umożliwia ocenę funkcjonalną jam i zastawek serca.
Jakie są najczęstsze wady serca?
- ubytek w przegrodzie międzykomorowej (VSD) i międzyprzedsionkowej (ASD),
- przetrwały przewód tętniczy (PDA),
- koarktacja aorty (CoA),
- krytyczne zwężenie zastawki pnia płucnego (PS),
- krytyczne zwężenie zastawki aorty (AS),
- tetralogia Fallota (ToF).
Czy choroby innych układów mogą prowadzić do schorzeń serca i układu krążenia?
Największymi wrogami serca i układu krążenia są duże stężenie „złego” cholesterolu (LDL), palenie tytoniu i mała aktywność ruchowa. Oprócz tego znaczny wpływ mają:
- otyłość i nadwaga,
- upośledzona tolerancja glukozy,
- czynniki psychologiczne (nadmierny stres, depresja),
- nieracjonalne odżywianie,
- zaawansowany wiek,
- płeć męska,
- rodzinne obciążenie chorobami serca.
Które składniki diety spożywane w nadmiarze mogą przyczyniać się do powstawania chorób serca i układu krążenia?
Na pewno są to sól, cukier i tłuszcze trans występujące w dużych ilościach w produktach głęboko przetworzonych typu fast food (np. pizza mrożona, czipsy) ale i w słodyczach i dosładzanych deserach jogurtowych. Nadmiar sodu pochodzącego z soli wraz z innymi czynnikami podwyższającymi ryzyko zachorowania, przyczyniają się do wystąpienia nadciśnienia tętniczego. Cholesterol występujący w dużej ilości w tłuszczach zwiększa ryzyko wystąpienia chorób, takich jak miażdżyca, ale i zawał serca.
Dlaczego aktywność fizyczna jest tak ważna dla poprawnego funkcjonowania serca i układu krwionośnego?
„Bezczynność i lenistwo prowadzą do zguby” – Hipokrates Regularny wysiłek fizyczny sprawia, że krew jest aktywnie przepompowywana do serca. Zwiększa to zdolność skurczową i rozkurczową serca, zmniejsza się napięcie i poprawia przepływ krwi w naczyniach krwionośnych, a to z kolei reguluje ciśnienie tętnicze. Serce pracuje wydajniej poprzez zmniejszenie częstości akcji i jest odporniejsze na arytmię. Trening jest podstawą rehabilitacji pacjentów po operacjach serca i zawałach. Zmniejsza ryzyko niedokrwienia mięśnia sercowego podczas wysiłku w codziennych czynnościach. Serce lubi wysiłek aerobowy, czyli trening typu kardio, natomiast niewskazany dla serca jest typowy trening statyczny, czyli izometryczny, np. podnoszenie ciężarów.
Czy zabiegi w kriokomorze mają wpływ na krążenie?
Tak, krioterapia pomaga w poprawie krążenia krwi oraz limfy, co jest świetną profilaktyką obrzęków.
Usługa jest dostępna w filiach CKR: