Okłady borowinowe
Okłady borowinowe to zabieg, który polega na okładaniu ciała borowiną, czyli rodzajem torfu zawierającym substancje odżywcze, przeciwzapalne i bakteriobójcze. Zabieg stosuje się najczęściej w chorobie reumatoidalnej, bólach stawów i schorzeniach kręgosłupa.
Okłady borowinowe – działanie
Okłady borowinowe należą do zabiegów fizykoterapeutycznych, wykorzystuje się tu nie tylko właściwości chemiczne błota borowinowego, ale także temperaturę, jak w innych zabiegach z zakresu ciepłolecznictwa.
Okłady stosuje się kiedy są one ogrzane. To nie tylko zwiększa komfort zabiegu dla Pacjenta/Pacjentki. Poprzez podniesienie temperatury ciała poprawia się krążenie, a rozluźnienie mięśni i stawów zmniejsza odczuwany ból. Okład stopniowo rozgrzewa skórę i tkanki położone głębiej. Rozgrzanie wpływa na ich lepsze ukrwienie i odżywienie. Nacisk okładów sprzyja także miejscowemu drenażowi i aktywnie wspiera odpływ chłonki i krwi żylnej, co przekłada się na przyspieszenie regeneracji tkanek. Okłady borowinowe także oczyszczają organizm, zwiększają metabolizm i rozluźniają mięśnie, poprawiają również wygląd skóry.
Jakie są wskazania do zabiegów?
Najczęstszym wskazaniem do leczenie borowiną są choroby kręgosłupa i stawów. Są zalecane w celu odczuwalnej redukcji bólu i łagodzenia dolegliwości związanych ze stanami zapalnymi. Do najczęstszych wskazań, kiedy lekarz lub fizjoterapeuta przepisuje okłady należą:
- Schorzenia układu ruchu
- Choroby o podłożu reumatycznym
- rekonwalescencja po złamaniach i zwichnięciach
- bóle związane z artretyzmem
- obrzęki i ból po urazach i operacjach ortopedycznych
- schorzenia i zwyrodnienia kręgosłupa
- rwa kulszowa
- rwa barkowa
- przewlekłe stany niedokrwienia kończyn dolnych
- niektóre choroby dermatologiczne