Terapia neurologiczna metodą Bobath dla dzieci
Nazwana od nazwiska jej twórców – Karela i Berty Bobath – metoda rehabilitacyjna stosowana na całym świecie, zarówno u pacjentów dorosłych, jak i dzieci oraz niemowląt, jest dostępna także w CKR. Terapia neurologiczna metodą Bobath dla dzieci to jedna z częściej stosowanych obecnie metod leczenia zaburzeń neurorozwojowych i ogniskowych uszkodzeń mózgu, jaką stosujemy w Centrum Kompleksowej Rehabilitacji. Sprawdź, czym ona jest i dlaczego jest tak skuteczna?
Terapia neurologiczna metodą Bobath dla dzieci – co to jest?
Początki stosowania tej autorskiej metody stworzonej przez małżeństwo czeskiego pochodzenia sięgają lat czterdziestych XX wieku. Fizjoterapeutka i lekarz neurolog prowadziło w londyńskim szpitalu wieloletnią obserwację przedwcześnie urodzonych dzieci, u których zdiagnozowano dziecięce porażenie mózgowe oraz dzieci z wadami genetycznymi. Jest to multidyscyplinarna metoda terapeutyczna zakładająca usprawnienie ruchowe pacjentów dotkniętych problemami neurologicznymi i nerwowo-mięśniowymi. Początkowo terapia neurologiczna metodą Bobath była stosowana tylko u dzieci, zwłaszcza wcześniaków. Później rozciągnięto ją również na osoby dorosłe z rozmaitymi problemami, m.in. z chorobami naczyniowymi. W CKR rehabilitanci skupiają się na pracy tą metodą z najmłodszymi pacjentami.
Terapia neurologiczna metodą Bobath dla dzieci – wskazania
O tym, czy dany mały pacjent kwalifikuje się do terapii metodą Bobath zawsze decyduje lekarz w porozumieniu z rodzicami/opiekunami. Według wielu pediatrów, neurologów i fizjoterapeutów neurologiczna metodą Bobath dla dzieci będzie się sprawdzać w takich schorzeniach i problemach jak:
- dziecięce porażenie mózgowe
- wady neurorozwojowe
- zaburzenia rozwoju psychoruchowego
- ogniskowe uszkodzenia mózgu
- uszkodzenia splotów nerwowych
- nieprawidłowy tonus mięśniowy
- rdzeniowy zanik mięśni
- przepuklina oponowo–rdzeniowa,
- zaburzenia koordynacji ruchowej
Na czym polega terapia neurologiczna metodą Bobath dla dzieci?
Przy terapii neurologicznej metodą Bobath dla dzieci wykorzystuje się zestawy odpowiednich ćwiczeń oraz prowadzenie manipulacji punktami kluczowymi. Zalicza się do nich: głowę, szyję i tułów, obręcz barkową i kończyny górne, obręcz biodrową i kończyny dolne.
Dzieci z niewykształconym lub wadliwie funkcjonującym ośrodkowym układem nerwowym inaczej odczuwają swoje ciało oraz odbierają bodźce zmysłowe z otoczenia. Rehabilitanci skupiają się na tym, aby wykształcić u dzieci prawidłowe wzorce ruchowe i znormalizować opór mięśniowy. Osiąga się to przez działania o charakterze sensorycznym: m.in. poklepywanie, głaskanie, ciągnięcie, nacisk skupiając się na opracowywanych partiach ciała. Fizjoterapeuta dba o to, by każda kolejna pozycja ciała dziecka wynikała z poprzedniej. Pilnują, aby ruch ciała był konsekwentny i łączył się z wykonanym poprzednio. To pozwala dziecku swobodnie i intuicyjnie przejmować kontrolę nad własnymi kończynami i tonusem mięśniowym.
Terapia neurologiczna metodą Bobath dla dzieci w codziennych czynnościach
Korzystanie z wiedzy o rozwoju dzieci zdrowych, bez zaburzeń neurorozwojowych pozwala na takie prowadzenie ćwiczeń, by dziecko czuło się wykonując je swobodnie i bezpiecznie. Fizjoterapeuci uczą rodziców jak ćwiczyć z dzieckiem podczas codziennych czynności takich jak jedzenie, kąpanie, zabawa, ubieranie się etc.
Terapia neurologiczna metodą Bobath dla dzieci pomaga zdobyć lub odzyskać umiejętności ruchowe.
Pozwala on również przywrócić pełen zakres ruchomości stawowej i zmniejszyć spastyczność mięśni w sposób bezstresowy, naturalny dla dziecka, nawet bardzo małego. Bardzo ważną częścią terapii jest nauczenie rodziców/opiekunów dziecka wykonywania tych ćwiczeń i zadań, tak by praca z dzieckiem miała charakter codzienny. Podczas sesji terapii metodą Bobath rodzic czy opiekun/ka dziecka może zadawać rehabilitantowi pytania. Pod jego okiem nabywają umiejętności pozwalające na codzienne treningi. Fizjoterapeuta podpowie też, czego należy unikać, co będzie najkorzystniejsze dla dziecka. Nauczy on także jak wykonywać ćwiczenia podczas aktywności każdego dnia w bezpieczny, przynoszący korzyści sposób. Rehabilitant nauczy jak nosić dziecko, sadzać je, pilnować pozycji ciałka etc.
Terapia neurologiczna metodą Bobath dla dzieci – efekty
Już podczas pierwszej sesji z rehabilitantem rodzice/opiekunowie dzieci dowiadują się, że terapia neurologiczna metodą Bobath dla dzieci przyniesie pełne efekty tylko jeśli będzie praktykowana również poza gabinetem fizjoterapeuty. Wyzwalanie ruchów jak najbardziej naśladujących ruchy fizjologiczne u dzieci zdrowych, odpowiednie utrzymywanie pozycji dziecka, stymulacja sensoryczna ciała dziecka – to wszystko ma na celu:
- przywrócenie prawidłowego napięcia mięśniowego
- eliminację przykurczów
- przywrócenie pełnego zakresu ruchomości stawów
- wyeliminowanie nieprawidłowych odruchów
- poprawa motoryki
- uczenie się kontroli własnego ciała
- lepsza koordynację ruchową
W dalszej perspektywie, efektem pracy metodą Bobath jest zwiększenie samodzielności dziecka. Zachodzi poprawa codziennego funkcjonowania i ograniczenie ryzyka kontuzji. Efektem jest również nauczenie dziecka kontrolowania nie tylko własnego ciała, ale też otoczenia.
Dzieci poddawane terapii neurologicznej metodą Bobath coraz lepiej sobie radzą z codziennymi aktywnościami. Mogą one pełniej uczestniczyć w życiu społecznym. Przekłada się to na ich satysfakcję z życia i większą samodzielność i niezależność od opiekunów w późniejszym życiu.
Usługa jest dostępna w filiach CKR: