Ciepłolecznictwo
O korzystnym wpływie ciepła na ludzki organizm wiedzieli już starożytni. Nie było sekretem, że gorące kąpiele w łaźniach czy wcieranie rozgrzanych olejków oraz przykładanie ciepłych kompresów pomaga pozbyć się napięcia z ciała oraz wielu innych dolegliwości. Ciepłolecznictwo to element fizykoterapii, gdzie stosuje się ciepło do leczenia różnych dolegliwości i poprawy zdrowia. Nazywane jest także terapią ciepłem i terapią termiczną.
Usługa jest dostępna w filiach CKR:
Na czym polega ciepłolecznictwo?
Leczenie ciepłem polega na zastosowaniu czynników fizycznych, do których zaliczają się np. temperatura (niska lub wysoka), pole magnetyczne, laser itp. Ciepłolecznictwo ma na celu dostarczanie ciepła do wybranych tkanek w celu utrzymania zdrowia lub procesu leczenia. Miejscowe podniesienie temperatury tkanek znajdujących się pod skórą powoduje rozszerzenie się naczyń krwionośnych i szybszy przepływ krwi. Wpływa to korzystnie na odżywienie tkanek i przyspieszenie procesów regeneracyjnych.
Na co zaleca się ciepłolecznictwo?
Terapia termiczna może być zatem stosowana w celu:
- złagodzenia bólu mięśni
- zmniejszenia napięcia mięśniowego
- przyspieszenia procesu gojenia się
- redukcji stanów zapalnych oraz
- usuwania z organizmu toksyn i produktów przemiany materii
- przyniesienia komfortu i relaksu
Ciepłolecznictwo – dowiedz się więcej
Jak działa ciepłolecznictwo?
Ciepłolecznictwo ma wiele zastosowań. Wiele osób stosuje gorące kompresy intuicyjnie w celu np. rozluźnienia mięśni czy dla ogólnego relaksu. Leczenie ciepłem wykonywane przez fizjoterapeutę może być bardziej nacelowane na przyczynę dolegliwości i skuteczniejsze. Zabiegi wykonywane z zastosowaniem ciepłych okładów w postaci żeli, powodują przegrzanie miejscowe skóry i okolicznych tkanek poprzez zwiększenie przepływu krwi. Obniżają napięcie mięśniowe, zmniejszają ból i przyspieszają regenerację tkanek.
Ciepłolecznictwo – mechanizm działania
Korzystne oddziaływanie podwyższonej temperatury na ludzki organizm opiera się na różnych fizjologicznych efektach ciepła na różne układy, takich jak:
- Rozszerzenie i obniżenie napięcia naczyń krwionośnych
- Zwiększenie metabolizmu w tkankach
- Rozluźnienie i regulacja napięć mięśniowo-powięziowych
- Zwiększenie przepływu krwi i obniżenie ciśnienia
- Ograniczenie aktywności komórek odpowiedzialnych za rozwój procesów zapalnych
- Zmniejszenie wrażliwości bólowej
Ciepłolecznictwo – wskazania
O wskazaniach do leczenia termicznego decyduje lekarz lub fizjoterapeuta. Seria zabiegów musi być poprzedzona wywiadem z Pacjentką lub Pacjentem, badaniami i oceną potrzeb oraz stanu zdrowia. Okłady podgrzanym żelem stosuje m.in. w diagnozie chorób zwyrodnieniowych stawów, w przypadku zesztywniającego i reumatoidalnego zapalenia stawów, przy niedowładach spastycznych, przykurczach, nerwobólach. Ciepłolecznictwo przynosi też ulgę w przypadku przeciążonych (np. po długim uprawianiu sportu, maratonie czy pracy fizycznej) obolałych mięśniach oraz w przeciwnym przypadku – przy uczucia nadmiernego napięcia spowodowanego zbyt długim pozostawaniem w jednej pozycji, bez ruchu. Jest stosowane w przypadku rwy kulszowej, rwy ramiennej, tzw. „postrzału” i bólach pochodzenia nerwowego.
Ciepłolecznictwo – przeciwwskazania
Jak przy każdym zabiegu medycznym i procedurze rehabilitacyjnej, specjalista kierujący na ciepłolecznictwo pyta w wywiadzie o istotne sprawy zdrowotne Pacjentki lub Pacjenta. Świeże urazy, stany zapalne (stadium ostre), zaburzenia krążenia krwi to przeciwwskazania do nakładania gorących okładów. Zabiegom nie mogą się również poddawać osoby uczulone na ciepło. W tym przypadku w miejscu przyłożenia kompresu może wystąpić pokrzywka, swędzenie i zaczerwienienie skóry, a nawet ból.
Zawsze w przypadku poważnych lub długotrwałych dolegliwości należy skonsultować się ze specjalistą oraz informować fizjoterapeutę o wszelkich przykrych i nietypowych odczuciach podczas zabiegu.