Łokieć tenisisty

Nie trzeba spędzić wielu godzin na korcie, aby nabawić się schorzenia o nazwie łokieć tenisisty. Jest to bowiem nazwa stosunkowo symboliczna. Na tą przypadłość skarżą się różne grupy zawodowe: szwaczki, hydraulicy, dentyści, osoby pracujące przy komputerze – krótko mówiąc, wszyscy, którzy w swojej pracy narażeni są na powtarzające się ruchy prostowników nadgarstka i palców prowadzące do zespołu przeciążeniowego przyczepu w/w grupy prostowników do łokcia. Typowym objawem choroby jest ból po zewnętrznej powierzchni łokcia, który to ból  jest odczuwany przy powtarzających się ruchach ręki, np. odkręcaniu śruby lub pisaniu na klawiaturze. W wyniku tego rodzaju aktywności dochodzi do stanu zapalnego, obejmującego nadkłykieć boczny kości ramiennej. Istnieje kilka sposobów radzenia sobie  z tym problemem. W mało dokuczliwych przypadkach zaleca się odpoczynek, stosowanie fizykoterapii i eliminację czynności przeciążających w/w przyczepy mięśniowe oraz ewentualne stosowanie ortez.  Jeśli w/w metody nie przynoszą rezultatów, sięga się po rozwiązania chirurgiczne. Po przeprowadzeniu niezbędnych badań diagnostycznych, lekarz decyduje o leczeniu operacyjnym. Metoda ta ma na celu usunięcie uszkodzonych tkanek oraz pobudzenie procesu gojenia się prostowników. Niezależnie od zastosowanej techniki, pacjent musi poddać się kilkutygodniowej rehabilitacji.


W przypadku pytań lub wątpliwości związanych z leczeniem łokcia tenisisty prosimy o kontakt z Oddziałem Ortopedii i Chirurgii Kręgosłupa, tel. 22 703 04 36, e-mail: sekretariat.blok@ckr.pl

Newsletter
Bądź na bieżąco i otrzymuj najnowsze informacje.
Rozwiąż test, aby sprawdzić, czy dolegliwości, których doświadczasz po COVID-19 wymagają specjalistycznej konsultacji i ewentualnej rehabilitacji.
This is default text for notification bar