„Rehabilitację” mamy nie tylko w nazwie. Nazywamy się Centrum Kompleksowej Rehabilitacji, ponieważ naszą misją i specjalnością jest przywracanie sprawności fizycznej naszym Pacjentom i Pacjentkom. W każdej z naszych filii na osoby chcące poprawić swoją sprawność ruchową czeka profesjonalna kadra medyczna złożona z lekarzy i fizjoterapeutów, nowoczesny sprzęt do fizjoterapii i treningu oraz bogata oferta zabiegów, zajęć i metod terapeutycznych. Rehabilitacja w CKR to najlepszy wybór dla każdego, kto planuje powrót do sprawności ruchowej.
Skuteczna rehabilitacja w CKR
Rehabilitacja narządu ruchu to jedna ze specjalności CKR – Centrum Kompleksowej Rehabilitacji w Konstancinie Jeziorna oraz we wszystkich filiach. Cechuje nas kompleksowość oferty, indywidualne podejście do Pacjenta oraz wysoka jakość usług, którą kształtuje doświadczona kadra medyczna złożona z lekarzy i fizjoterapeutów. Realizujemy usługi komercyjne oraz w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia. Rehabilitacja w CKR jest więc możliwa dla każdego.
Cel rehabilitacji
Rehabilitacja narządów ruchu ma na celu poprawę oraz leczenie sprawności osób ze schorzeniami narządu ruchu, układu kostno-stawowego oraz mięśniowego, zarówno wrodzonych, jak i będących efektem stanów przeciążeniowych, zwyrodnieniowych, jak i przebytych urazów. W ramach rehabilitacji narządów ruchu stosowane są m.in. takie techniki rehabilitacji, jak kinesiotaping, terapia manualna, terapia tkanek miękkich, termoterapia, magnetoterapia czy masaże lecznicze. Dobór odpowiednich technik i zabiegów ramach rehabilitacji w CKR za każdym razem jest zależny od indywidualnego stanu Pacjenta, diagnozy lekarza i określonego celu fizjoterapii.
Odział Rehabilitacyjny w CKR Konstancin Jeziorna
Oddział Rehabilitacyjny świadczy usługi w zakresie usprawniania pacjentów z chorobami narządu ruchu. Opiekę nad pacjentami zapewnia doświadczona kadra medyczna. Każdy przypadek rozpatrujemy indywidualnie, a każdy problem staramy się rozwiązać w sposób kompleksowy.
Oddział świadczy usługi w ramach NFZ oraz pobyty komercyjne. W skład naszego zespołu wchodzą lekarze specjaliści z zakresu rehabilitacji medycznej oraz chirurgii urazowo-ortopedycznej, fizjoterapeuci, pielęgniarki, logopeda oraz terapeuta zajęciowy. Pacjenci Oddziału Rehabilitacji mają zagwarantowany dostęp do konsultacji specjalistów z innych dziedzin, w tym chorób wewnętrznych oraz chirurgii.
Jeśli są wskazania medyczne, istnieje możliwość dodatkowo płatnych diagnoz/konsultacji. Podczas pobytu na Oddziale Rehabilitacji CKR pacjent może się umówić na konsultacje:
Każdy nasz Pacjent i Pacjentka zgłasza się z innym problemem zdrowotnym, dlatego za każdym razem na początku przeprowadzamy szczegółowe badania w celu postawienia diagnozy. Ważne jest indywidualne podejście do każdego przypadku, co jest standardem w rehabilitacji w CKR.
Diagnostyka polega na przeprowadzeniu kompleksowych badań i wystawieniu oceny funkcjonalnej. Następnie nasz zespół opracowuje indywidualny program dostosowany do pacjenta. Optymalne efekty w rehabilitacji neurologicznej można uzyskać tylko poprzez prowadzenie jej przez wielospecjalistyczny zespół lekarsko-rehabilitacyjny. W skład zespołu wchodzą:
lekarze (specjaliści rehabilitacji medycznej oraz specjaliści neurologii),
fizjoterapeuci,
neuropsychologowie,
psychologowie,
logopedzi,
neurologopedzi,
terapeuci zajęciowi.
Rehabilitacja neurologiczna w CKR:
W CKR mamy wiele Pacjentek i Pacjentów ze schorzeniami i problemami ze strony układu nerwowego. Jesteśmy specjalistami w tej dziedzinie. Układ nerwowy pełni funkcję nadrzędną względem innych układów narządów człowieka, dlatego też rehabilitacja neurologiczna obejmuje wiele obszarów. Do obszarów rehabilitacji w neurologii należą:
rehabilitacja narządu ruchu,
rehabilitacja neuropsychologiczna,
rehabilitacja psychologiczna,
rehabilitacja neurologopedyczna,
rehabilitacja logopedyczna,
rehabilitacja poudarowa,
terapia zajęciowa.
Rehabilitacja neurologiczna w CKR to nadzieja na powrót do sprawności nie tylko fizycznej, ale też psychicznej. Nasi psychologowie, logopedzi, czy terapeuci zajęciowi do wysokiej klasy specjaliści skoncentrowani na przywracaniu Pacjentom i Pacjentkom możliwości normalnego, satysfakcjonującego życia. Umów się albo zaplanuj wizytę dla bliskiej osoby, by odzyskać zdrowie i radość z życia!
Napisz do nas
Rehabilitacja – wszystko, co warto o niej wiedzieć
Czym jest rehabilitacja?
Rehabilitacja to proces zmierzający do poprawy sprawności pacjenta. Obejmuje bardzo szeroki zakres działań, których celem jest przywrócenie, osobom jej wymagającym, pełnej albo częściowej sprawności. Oznacza to więc, że rehabilitacja to postępowanie, którego charakter jest zależny od tego, z jakiego rodzaju problemami boryka się osoba jej poddawana. Możemy mieć do czynienia z rehabilitacją zmierzającą do zwiększenia kompleksowej samodzielności pacjenta, jak i usprawnienia działania konkretnego obszaru organizmu. Celem rehabilitacji jest bowiem doprowadzenia pacjenta do możliwie najwyższej samodzielności i niezależności w czynnościach codziennych.
Rehabilitacja- jest procesem medyczno-społecznym, który ma na celu przywrócenie pełnej lub indywidualnej możliwej do osiągnięcia sprawności fizycznej i psychicznej, która umożliwi powrót do czynnego udziału w życiu społecznym.
Wg. Polskiego modelu rehabilitacja jest procesem:
wczesnym
powszechnym– jest dostępna wszystkim, którzy jej potrzebują i obejmuje wszystkie specjalności w lecznictwie szpitalnym, ambulatoryjnym i sanatoryjnym
ciągłym – jest scisle powiązana z rehabilitacją zawodową i społeczną. Z chwilą zapoczątkowania rehabilitacji prowadzona jest ona aż do uzyskania pełnej sprawności, a u osób nie rokujących pełnego powrotu do zdrowia, do czasu uruchomienia optymalnych mechanizmów kompensacyjnych utrzymujących wynik usprawniania lub efekt uzyskanej kondycji.
kompleksowym – uwzględnia wszystkie aspekty rehabilitacji tj. leczniczy, społeczny, psychologiczny.
Wszystkie etapy muszą być realizowane przez zespół interdyscyplinarny w skład którego wchodzą:
Rehabilitacji poddawane są osoby chore, pacjenci po operacjach, zabiegach lub wszyscy, którzy ulegli urazom, wpływającym na ich sprawność fizyczną. W przypadku rehabilitacji narządów ruchu będą to osoby, które borykają się ze schorzeniami narządu ruchu, problemami układu kostno-stawowego i mięśniowego. Mogą one być wynikiem zarówno wad wrodzonych, ale także efektem przeciążenia, zwyrodnień, przebytych urazów i wypadków.
Rehabilitacja – gdzie może się odbywać?
Możemy wyróżnić: rehabilitację w warunkach ambulatoryjnych, prowadzoną w ramach oddziału dziennego i rehabilitację w warunkach domowych, która nie wymaga od pacjenta wyjścia z domu i jest skierowana do osób, które mają problem z pokonaniem trasy do przychodni. W zależności od stanu zdrowia pacjenta może on więc skorzystać z rehabilitacji w całodobowym oddziale stacjonarnym, rehabilitacji z dojazdem do przychodni lub oddziału dziennego, a także rehabilitacji w domu, kiedy schorzenie nie pozwala mu na dotarcie do placówki. Rehabilitacja na oddziale stacjonarnym, takim jak Oddział Rehabilitacyjny CKR Konstancin-Jeziorna jest przeznaczona dla Pacjentek i Pacjentów wymagających stałego nadzoru i opieki medycznej zapewnianej przez zespół lekarsko-pielęgniarski.
Rodzaje rehabilitacji
Z uwagi na przedmiot i charakter rehabilitacji możemy wyróżnić następujące jej rodzaje:
rehabilitacja medyczna, która ma charakter interdyscyplinarny i prowadzona jest przez zespół lekarzy różnych specjalizacji – np. fizjoterapeutów, logopedów, psychologów czy terapeutów zajęciowych, a jej celem jest zmniejszenie ubytków zdrowotnych i kompleksowa poprawa jakości życia chorego. W skład zespołu Centrum Kompleksowej Rehabilitacji wchodzą lekarze specjaliści z zakresu rehabilitacji medycznej, neurologii oraz chirurgii urazowo-ortopedycznej, fizjoterapeuci, pielęgniarki, logopeda, psycholog oraz terapeuta zajęciowy.
rehabilitacja specjalistyczna, której celem jest walka z konkretnymi schorzeniami pacjentów – obejmuje ona zakres działań, które opracowane zostały z myślą o poprawie sprawności pacjentów o konkretnym schorzeniu. W tym wypadku możemy mieć do czynienia m.in. z rehabilitacją kardiologiczną, neurologiczną, ortopedyczną, pulmonologiczną.
rehabilitacja ruchowa, która ma charakter wielopłaszczyznowy i obejmuje liczne formy terapii – np. ortopedyczną, neurologiczną, manualną. Bazuje na metodach i technikach, które dopasowane są do dolegliwości pacjenta, a ich celem jest zapewnienie mu maksymalnej samodzielności.
Rehabilitacja a fizjoterapia – czym się różnią?
Rehabilitacja polega na działaniach dążących do przywrócenia sprawności fizycznej, psychicznej lub społecznej które w połączeniu mają przywrócić do pełnej bądź częściowej partycypacji pacjenta w życiu społecznym i/lub zawodowym. Termin rehabilitacja dotyczy osób które nie są w pełni sprawne – z wadami wrodzonymi lub tych, które wskutek wypadku czy choroby ową sprawność utraciły. Obejmuje ona także działania z zakresu zdrowia psychicznego, terapii zajęciowej oraz profilaktyki. Fizjoterapia to proces leczniczy skupiający się na problemie pacjenta np. zmniejszeniu dolegliwości bólowych, zakresu ruchomości czy przede wszystkim odbudowie prawidłowego wzorca ruchu.
Fizjoterapia obejmuje wiele dziedzin od ortopedii poprzez neurologię, kardiologię pulmonologię, ginekologię i wiele innych. Z fizjoterapii korzystać mogą nie tylko osoby dotknięte jakimś problemem. Często z działań fizjoterapii korzystają osoby chcące wzmocnić swoje ciało, poprawić formę czy przeciwdziałać możliwym do powstania kontuzją.
Rehabilitacja jest więc pojęciem zdecydowanie szerszym i a jedną z jej składowych jest fizjoterapia. W ramach rehabilitacji narządów ruchu w Centrum Kompleksowej Rehabilitacji stosowane są liczne techniki fizjoterapeutyczne i wiele innych np. – kinesiotaping, terapia manualna, terapia tkanek miękkich, trening funkcjonalny, termoterapia, magnetoterapia, masaże lecznicze i wiele innych.
Rehabilitacja – wskazania i przeciwwskazania
O wskazaniach do rehabilitacji decyduje lekarz, który kieruje na nią Pacjentkę lub Pacjenta. Może on skierować na konkretne zabiegi fizykoterapeutyczne, które będzie wykonywał fizjoterapeuta. Jeśli pacjent ma przeciwwskazania do danego zabiegu, czym mogą być np. implanty w ciele, rozrusznik serca, ciąża etc. – mówimy tu o konkretnych zabiegach, nie o całości rehabilitacji jako takiej – to lekarz uwzględni je podczas ustalania postępowania medycznego. O nowych dolegliwościach czy zmianie stanu zdrowotnego oraz wszelkich innych, istotnych z medycznego punktu widzenia sprawach (np. świeżo przebyty zawał, zajście w ciążę, nowe kontuzje etc.) należy każdorazowo poinformować rehabilitanta przed rozpoczęciem zabiegu.
Czym jest rehabilitacja neurologiczna?
Rehabilitacja – łacińskie „habilitas” tłumaczy się jako sprawność, a „re” jako zwrotność, czyli „rehabilitacja” to inaczej po prostu powrót sprawności. Zatem rehabilitacja to całościowe postępowanie w odniesieniu do osób niepełnosprawnych i chorych, które dąży do przywrócenia im jak największej sprawności fizycznej i psychicznej, z czym wiąże się także powrót do pracy oraz życia społecznego.
Podobnie jak rehabilitacja lecznicza, rehabilitacja neurologiczna, inaczej neurorehabilitacja, jest procesem, który, zgodnie z założeniami polskiego jej modelu, musi być powszechny, kompleksowy, wczesny i ciągły.
Rehabilitacja neurologiczna to powrót do sprawności pacjentów po incydentach neurologicznych ostrych np. udar, urazy czaszkowo-mózgowe lub rdzenia kręgowego, ostre zespoły bólowe kręgosłupa o charakterze korzeniowym, obwodowe uszkodzenia nerwów oraz schorzenia przewlekłe np. SM, SLA, Choroba Parkinsona, MPD. W przypadku chorób przewlekłych działania fizjoterapeutów i innych specjalistów będą skoncentrowane na jak najdłuższym utrzymaniu samodzielności i komfortu życia pacjentki lub pacjenta, w przypadku stanów ostrych – na likwidacji bólu i walce z negatywnymi skutkami schorzenia. W wymiarze medycznym rehabilitacja neurologiczna to kompleksowe, interdyscyplinarne działanie całego zespołu leczniczego mające na celu przywrócenie osobie z deficytem w obszarze neurologicznym możliwej do uzyskania sprawności. Rehabilitacja neurologiczna to skoordynowane działania specjalistów z różnych dziedzin skoncentrowane na umożliwieniu pacjentowi czy pacjentce jak najbardziej samodzielnej egzystencji i powrotu do życia społecznego i zawodowego.
W skład zespołu rehabilitacyjnego wchodzą: lekarz specjalista rehabilitacji medycznej, zespół lekarzy konsultantów (np. neurolog, laryngolog, psychiatra, urolog, ortopeda), zespół fizjoterapeutów, zespół pielęgniarski, terapeuci zajęciowi, masażyści, psycholog, logopeda, pracownik socjalny oraz technik zaopatrzenia ortopedycznego.
Pacjent zostaje włączony w indywidualny kompleksowy program rehabilitacji z uwzględnieniem chorób współistniejących i zamierzonego celu.
W trakcie rehabilitacji neurologicznej wykorzystujemy
terapię zajęciową w celu wyuczenia czynności samoobsługi
dobranie niezbędnego zaopatrzenia ortopedycznego i nauka posługiwania się nim
edukację pacjenta i jego opiekunów
psychoterapię i terapia mowy w zależności od potrzeb
Efekty neurorehabilitacji zależą od ogólnego stanu pacjentki lub pacjenta, od założonych celów, możliwości, rokowań, wieku, współpracy pacjenta oraz współistniejących chorób.
Rehabilitacja neurologiczna – jakie są jej cele?
Do głównych celów leczenia należy:
uzyskanie optymalnej sprawności ruchowej, wydolności i samodzielności w czynnościach dnia codziennego
systematyczna poprawa samopoczucia i zaadoptowanie go do nowej sytuacji życiowej
profilaktyka i zapobieganie występującym powikłaniom