Terapia st. skroniowo – żuchwowych
Terapia stawów skroniowo – żuchwowych w CKR
Dysfunkcje stawów skroniowo-żuchwowych są stosunkowo częstym problemem, szczególnie u osób z nadmiernym napięciem mięśniowym w obszarze twarzy i szyi. Problemy te mają także Pacjenci i Pacjentki a także z wadami zgryzu po urazach twarzy. W CKR specjalizujemy się w pomocy takim osobom. Terapia stawów skroniowo-żuchwowych koncentruje się na eliminacji takich objawów jak ból, trudności z otwieraniem ust czy sztywność stawów.
Na czym polega terapia stawów skroniowo-żuchwowych?
Terapia to kompleksowe podejście do leczenia bólu i dysfunkcji stawów skroniowo-żuchwowych.
W CKR – Centrum Kompleksowej Rehabilitacji terapia stawów skroniowo-żuchwowych to nic innego jak fizjoterapia stomatologiczna. Obejmuje pacjentów po urazach w obrębie żuchwy, a także po zabiegach chirurgicznych obszaru twarzowo–szczękowego, ale nie tylko. Istnieje wiele grup pacjentów, którzy mogą potrzebować takiej terapii. Wykonaj poniższy, krótki test, by sprawdzić, czy masz wskazania do terapii.
Jakie są wskazania do terapii?
Sprawdź, czy terapia jest wskazana w Twoim przypadku. Odpowiedz na poniższe pytania.
- Czy kiedykolwiek odczuwałeś/aś ból w żuchwie, szczęce, na skroniach lub w okolicy ucha?
- Czy w ostatnich czterech tygodniach miałeś/aś bóle głowy, które obejmowały szyję, potylicę, skronie?
- Czy w ostatnich czterech tygodniach podczas jedzenia pojawiły się dziwne dźwięki w okolicy szczęk?
- Czy kiedykolwiek miałeś/aś problem z otwieraniem lub zamykaniem ust?
- Czy miałeś/aś sytuację kiedy zablokowała Ci się żuchwa tak, że nie mogłeś/aś jej zamknąć?
Jeśli odpowiedź „tak” padła chociaż raz, skonsultuj się z fizjoterapeutą, który może pomóc Ci pozbyć się uciążliwych objawów.
Czym są stawy skroniowo-żuchwowe?
Stawy skroniowo-żuchwowe łączą kość skroniową z kością żuchwy i umożliwiają otwieranie i zamykanie ust, gryzienie i mówienie, oczywiście także ziewanie, śpiewanie i inne aktywności/czynności wymagające poruszania szczękami. Są to jedne z najbardziej skomplikowanych stawów w ciele człowieka, ponieważ muszą zapewnić ruchomość w trzech płaszczyznach jednocześnie. Składają się z dwóch powierzchni stawowych – jednej na kości skroniowej i drugiej na kości żuchwy. Powierzchnie te są oddzielone dyskiem stawowym, który służy jako amortyzator pomiędzy kośćmi, aby zmniejszyć tarcie między nimi podczas ruchu. Wokół stawów skroniowo-żuchwowych znajdują się mięśnie, więzadła i nerwy, które zapewniają stabilność i kontrolę ruchu. Terapia stawów jest konieczna kiedy któraś ze struktur tych stawów nie działa prawidłowo.
Jak wygląda ocena, czy konieczna jest terapia?
Fizjoterapeuta/tka zawsze na początku zadaje pytania z zakresu wywiadu medycznego oraz dokonuje oceny symetrii twarzy. Do tej oceny wlicza się symetria linii oczu, linii zgryzu, ustawienie głowy oraz oceny spoczynkowej pozycji żuchwy. Potem Pacjent/Pacjentka proszony/a jest o otworzenie i zamknięcie ust. Rehabilitant/ka bada palpacyjnie stawy, szukając trzasków, klikania, krepitacji w czasie otwierania zamykania ust. Badany jest też odcinek szyjny i oceniany poziom napięcia mięśnia żwacza oraz mięśnia skroniowego. Kiedy rehabilitant/ka zakończy proces badania i diagnozy, następuje rozmowa z Pacjentką/Pacjentem tak by wspólnie dobrać szereg odpowiednich technik, aby terapia stawów skroniowo-żuchwowych przyniosła oczekiwane i szybkie efekty.
Z jakich metod korzystają specjaliści?
Terapia stawów skroniowo-żuchwowych może obejmować różne metody, takie jak:
- Fizjoterapia: obejmuje ćwiczenia mięśni twarzy i szyi oraz techniki masażu. Celem fizjoterapii jest poprawa ruchomości stawów skroniowo-żuchwowych oraz złagodzenie bólu i napięcia mięśni.
- Aparaty ortodontyczne: mogą być stosowane do korekcji wad zgryzu, które mogą wpływać na funkcjonowanie stawów skroniowo-żuchwowych.
- Farmakoterapia: stosowanie leków przeciwbólowych, przeciwzapalnych lub relaksujących mięśnie, aby złagodzić ból i napięcie mięśniowe.
- Terapia manualna: manipulacje stawów i tkanek miękkich, aby poprawić ruchomość stawów skroniowo-żuchwowych.
- Inne metody: takie jak akupunktura, laseroterapia, biofeedback czy terapia stresu.
Terapia powinna być prowadzona przez doświadczonego specjalistę, takiego jak stomatolog lub fizjoterapeuta specjalizujący się w leczeniu tego typu zaburzeń.
Usługa jest dostępna w filiach CKR: