Kąpiel solankowa to jedna z najstarszych form terapii, której korzenie sięgają czasów starożytnych. Kąpiele w solance zyskują na popularności ze względu na swoje naturalne właściwości lecznicze i zdolności do głębokiego relaksu. Mogą być przepisywane jako zabiegi rehabilitacyjne przez lekarzy lub fizjoterapeutów.
Kąpiel solankowa – wskazania
Kąpiel w solance zalecana jest przy bólach mięśniowo-stawowych, problemach dermatologicznych, przewlekłym stresie, bezsenności, a także jako element terapii po intensywnym wysiłku. Lekarze rehabilitacji medycznej, ortopedzi czy fizjoterapeuci przepisują także zabiegi w solance po urazach typu stłuczenia, skręcenia, zwichnięcia i złamania zamknięte. Kąpiele takie są też przepisywane przy schorzeniach o podłożu reumatycznym. Zabiegi solankowe mogą być korzystne dla osób z chorobami skórnymi, takimi jak łuszczyca, atopowe zapalenie skóry czy trądzik.
Jak kąpiel solankowa wpływa na organizm człowieka?
Kąpiel w solance poprawia ukrwienie skóry, zmniejsza pobudliwość nerwów czuciowych oraz ruchowych, poprawia krążenie i normuje ciśnienie krwi, co przekłada się korzystnie na kondycję serca, polepsza krążenie krwi. Podczas kąpieli poprawia się praca płuc i odporność, a także przyśpiesza przemiana materii. Ma korzystny na organizm człowieka – skórę, kości oraz organy wewnętrzne.
Co to jest kąpiel solankowa?
Kąpiel solankowa to zabieg polegający na kąpieli w wodzie wzbogaconej szeregiem minerałów. Zabieg odbywa się w specjalnej wannie, do której należy wejść w kostiumie kąpielowym (kąpielówkach). Woda podczas zabiegu jest ciepła, zabieg może więc wpływać relaksująco na Pacjenta/Pacjentkę. Czas trwania zabiegu zależy od wskazań lekarza, stanu zdrowia Pacjenta/Pacjentki, leczonego schorzenia i innych czynników, jednak zwykle nie przekracza 20 minut.
Jakie są zalety kąpieli solankowej?
Poza tym, że kąpiel solankowa ma działanie lecznicze, działa również relaksująco i wyciszająco. Pacjentki i Pacjenci, którzy korzystali z tego zabiegu, nie zgłaszali nieprzyjemnych doznań ani w trakcie, ani po kąpieli. Ponadto, kąpiel w solance nie wymaga obciążenia organizmu środkami farmakologicznymi, nie ma wpływu na ewentualną operację. Wiele osób zgłasza pozytywne efekty terapeutyczne już po pierwszym zabiegu. Kąpiel solankowa jest metodą bezpieczną, nieinwazyjną i bez efektów ubocznych.
Jakie są przeciwwskazania do kąpieli solankowych?
Mimo, że jest to zabieg nieinwazyjny, bezpieczny i nieobarczony efektami niepożądanymi, to jednak istnieją przeciwwskazania do niego. Należą do nich m.in.:
Niewydolność serca
Ciąża
Alergie Skórne
Niewydolność Nerek
Przed pierwszym zabiegiem w solance, należy uzyskać skierowanie od lekarza lub fizjoterapeuty, co pozwoli wykluczyć ryzyka i podjąć decyzję właściwą z medycznego punktu widzenia. Warto wiedzieć, że Pacjent/ka przed i podczas zabiegu może zwrócić się z pytaniami do fizjoterapeuty/fizjoterapeutki, którzy w CKR są obecni podczas każdego zabiegu rehabilitacyjnego.