Światłolecznictwo
Inne nazwy dla światłolecznictwa to fototerapia, terapia światłem, a także helioterapia – w przypadku korzystania z naturalnego światła słonecznego i aktynoterapia – z jego sztucznych źródeł. W Centrum Kompleksowej Rehabilitacji korzystamy z nowoczesnych, certyfikowanych urządzeń emitujących promieniowanie widzialne oraz niewidzialne, czyli nadfioletowe i podczerwone. Zapoznaj się z korzyściami jakie daje światłolecznictwo i zapisz na zabieg.
Co to jest światłolecznictwo
Polska nazwa fototerapii mówi sama za siebie: chodzi o leczenie światłem. W skrócie: światłolecznictwo to gama zabiegów z dziedziny fizykoterapii. Są przeprowadzane z wykorzystania światła.
Ludzkość zna właściwości promieni świetlnych od tysiącleci. Zanim wynaleziono metody terapii światłem ze sztucznych źródeł, wykorzystywano światło słoneczne. Przykładowo, w Szwajcarii istniało wiele sanatoriów położonych w wysokich partiach Alp, gdzie lekarze zalecali pacjentom i kuracjuszom sesje „kąpieli słonecznych” w celu leczenia gruźlicy. Dzisiaj sanatoria te, podobnie jak światłoterapia powracają do łask po pandemii Covid-19. W Szwajcarii, Niemczech czy Włoszech powstaje wiele sanatoriów, gdzie pacjenci z chorobami płuc spowodowanymi skutkami przebytej infekcji koronawirusem mogą podreperować zdrowie. Głównym czynnikiem leczniczym jest tam właśnie intensywne światło słoneczne.
Na co pomaga światłolecznictwo
Zabiegi z wykorzystaniem światła wpływają pozytywnie nie tylko na tkanki, ale również dolegliwości psychiczne, problemy ze snem, obniżony nastrój, a nawet na bolesny zespół napięcia przedmiesiączkowego. Lekarze często zalecają światłolecznictwo podczas zaburzeń nastroju zwanych depresją sezonową, nadpobudliwości, apatii, ADHD, przy dolegliwościach związanych z menopauzą i zaburzeniami rytmu dobowego. Szeroko też znane jest użycie terapeutycznego światła w kosmetologii.
W ortopedii i rehabilitacji światłolecznictwo stosuje się przy:
- przewlekłych stanach zapalnych stawów
- zapaleniach tkanek miękkich kończyn,
- stanach zapalnych ucha i zatok
- nerwobólach
- leczeniu zmian reumatoidalnych w początkowej fazie
- przeciążeniach stawów, mięśni, ścięgien, kręgosłupa
Usługa jest dostępna w filiach CKR:
Światłolecznictwo – dowiedz się więcej
Jak działa światłolecznictwo
W ramach fizykoterapii Pacjentka/Pacjent naświetlani są specjalną lampą. W zależności od rodzaju sprzętu, lampy te emitują promienie o różnej długości fali i dawce energii. Różne promieniowanie prowadzi do różnych efektów terapeutycznych.
Podczas ekspozycji ciała na światło wytworzone zostaje ciepło, które może powodować:
- zmniejszenie napięcia mięśniowego
- poprawę ukrwienia
- złagodzenie bólów różnego pochodzenia
- poprawę nastroju
- pobudzenie układu limfatycznego
- przyspieszenie przemiany materii
- złagodzenie przebiegu niektórych chorób skórnych (łuszczyca, trądzik, AZS itp.)
- ustabilizowanie rytmu dobowego
- poprawę wyglądu skóry
O rodzaju lampy i promieniowania, jakie ma zostać użyte w celu terapii konkretnego schorzenia decyduje specjalista – lekarz lub fizjoterapeuta. Aby światłolecznictwo było skuteczne, należy przeprowadzić wstępny wywiad medyczny, zdiagnozować problem, czasami także wykonać dodatkowe badania. Należy także pamiętać o przeciwwskazaniach.
Światłolecznictwo – przeciwwskazania
Światłolecznictwo nie jest zalecane pacjentom onkologicznym – zarówno podczas trwania choroby nowotworowej, jak i po przebytej radioterapii. Leczenia światłem nie stosuje się też u Pacjentek i Pacjentów cierpiących na chorobę zakrzepową żył, miażdżycę, niewydolność krążenia, arytmię oraz nadczynność i niedoczynność tarczycy. Czynnikiem wykluczającym z terapii jest ciąża oraz trwające zakażenia – bakteryjne, wirusowe i grzybicze. Pomimo, że światłolecznictwo jest wskazane przy leczeniu trądziku, łuszczycy, blizny czy problemów skórnych, to w niektórych przypadkach stanów zapalnych skóry, nie jest ono wskazane. Decyzję zawsze podejmuje lekarz lub fizjoterapeuta. Należy powiadomić specjalistę o ewentualnej nadwrażliwości na światło, przyjmowanych lekach (mogą być fotouczulające).
Światłolecznictwo – efekty uboczne i środki ostrożności
Niektórzy Pacjenci i Pacjentki donoszą o pojawiających się niepożądanych efektach fototerapii, chociaż zdarzają się one bardzo rzadko. Wśród tych efektów niepożądanych były: nadmierna drażliwość w dniu po zabiegu, problemy z zaśnięciem, bóle i zawroty głowy, zaburzenia ostrości wzroku. Są to przypadki jednostkowe i światłolecznictwo nadal uznaje się za jedną z bezpieczniejszych metod fizykoterapii. Podczas zabiegu muszą być też zachowane środki ostrożności. Zarówno Pacjent/ka, jak i osoba przeprowadzająca zabieg muszą mieć założone okulary ochronne, są one dostępne w gabinecie. Należy zadbać także o skórę przed zabiegiem – musi ona być oczyszczona i osuszona. Zaleca się zabranie wygodnego stroju, ponieważ sesja fototerapii może trwać od kilkunastu do kilkudziesięciu minut.