Sympozjum Naukowe 2012

sympozjum201223 listopada br. w Centrum Kompleksowej Rehabilitacji w Konstancinie-Jeziornie odbyło się Sympozjum Naukowe pt. „Kompleksowe leczenie wczesnych zmian zwyrodnieniowych stawu kolanowego” oraz „Osteoporoza: profilaktyka, diagnostyka, leczenie”.

Sympozjum spotkało się z dużym zainteresowaniem – uczestniczyło w nim ponad 170 osób, w tym lekarze i fizjoterapeuci z całej Polski.

Choroba zwyrodnieniowa stawów ujawnić się może już w 3 dekadzie życia, a powyżej 60 roku życia występuje u około 60% osób, będąc najczęstszą przyczyną zespołów bólowych stawów.

Wczesne zmiany mogą być leczone nowatorskimi metodami, zaprezentowanymi na Sympozjum Naukowym CKR. Przedstawiono m.in. zastosowanie przeszczepów komórek w profilaktyce i leczeniu zmian zwyrodnieniowych chrząstki stawowej oraz zastosowanie biologicznych implantów łąkotek, a także terapię Orthokine® polegającą na podawaniu pacjentowi zastrzyków z substancji pozyskanych z jego własnej krwi. Omawiane metody leczenia przedłużyć mogą żywotność stawu, jednak wraz z wiekiem postępowanie zmian zwyrodnieniowych często jest nieuniknione.

W przypadku zaawansowanego stadium choroby jedynym rozwiązaniem może być endoprotezoplastyka stawu kolanowego. Zabieg ten wykonywany jest w CKR przez doświadczonych lekarzy specjalistów. Ważnym elementem kompleksowego leczenia zmian zwyrodnieniowych stawu kolanowego – zarówno po zabiegach chirurgii ortopedycznej z zastosowaniem biotechnologii jak i metod tradycyjnych – jest rehabilitacja. Temat ten nie mógł zostać pominięty na Sympozjum Naukowym organizowanym przez Centrum Kompleksowej Rehabilitacji.

Druga część Sympozjum poświęcona była profilaktyce, diagnostyce i leczeniu osteoporozy. Temat ten jest bliski CKR ze względu na funkcjonującą tu Pracownię Densytometryczną. Osteoporoza jest poważnym i wciąż narastającym problemem medycznym i społecznym. Wraz ze starzeniem się społeczeństwa wzrasta liczba złamań osteoporycznych. Złamania te są obecnie tak częste, że mówi się wręcz o ich epidemii. Wśród osób starszych, z powodu powikłań po tego typu złamaniach umiera rocznie około 20% kobiet i 30% mężczyzn, a spośród tych, którzy przeżyją około 50% jest niepełnosprawna. Na Sympozjum przedstawiono zagadnienia dotyczące oceny ryzyka złamań w osteoporozie oraz oceny zmian w badaniach obrazowych kręgosłupa u osób z osteoporozą. Omówiona została rola terapii pozajelitowych i doustnych w profilaktyce wtórnych złamań oraz Intensywna Kompleksowa Aktywna Rehabilitacja Osteoporozy – IKARO.

Tegoroczne Sympozjum Naukowe było piątym organizowanym przez Centrum Kompleksowej Rehabilitacji w Konstancinie.

Przewodniczącym Komitetu Naukowego Sympozjum był prof. dr hab. n. med. Jarosław Deszczyński Wojewódzki Konsultant w dziedzinie ortopedii i traumatologii narządu ruchu.

Patronat nad Sympozjum objął dr Andrzej Malinowski Prezydent Pracodawców RP.

Partnerem Wydarzenia było Stowarzyszenie Fizjoterapia Polska.

Patronaty Medialne objęły: Redakcja dwutygodnika „Puls Medycyny” i portalu www.pulsmedycyny.pl, Redakcja miesięcznika „Świat Lekarza i portalu www.nazdrowie.pl, Redakcja portalu www.medserwis.pl.

Sympozjum zorganizowane było dzięki wsparciu Sponsorów: Polpharma, Eres Medical, BTL Polska, Has- Med, Heraeus Kulzer, SHIM- MED POLSKA, Bank Zachodni WBK S.A., GTM MOBIL TECHNOLOGY, Medicalcenter (erTG Jan Zasadziński), Spondylus, AMGEN Biotechnologia.

Tradycyjnie już, podsumowaniem Sympozjum Naukowego będzie wydawany co roku „Przegląd Medyczny CKR”, w którym znajdą się artykuły odpowiadające tematom wykładów. Publikacja w wersji elektronicznej dostępna jest na stronie www.ckr.pl.

Newsletter
Bądź na bieżąco i otrzymuj najnowsze informacje.
Rozwiąż test, aby sprawdzić, czy dolegliwości, których doświadczasz po COVID-19 wymagają specjalistycznej konsultacji i ewentualnej rehabilitacji.
This is default text for notification bar