Skleroterapia
Infolinia usług odpłatnych
Zapraszamy do kontaktu od poniedziałku do piątku 8:00-19:00
Dla osób zmagających się z problemem żylaków w CKR opracowano szereg metod terapii, różniących się inwazyjnością i zakresem, w jakim cofają zmiany w obrębie naczyń krwionośnych nóg. Jedną z nich jest skleroterapia, polegająca na ostrzykiwaniu żylaków specjalnym preparatem powodującym obkurczenie się naczyń krwionośnych. Dowiedz się, jak wygląda taki zabieg w CKR. Dr Jarosław Rosochacki – chirurg ogólny specjalizujący się w chirurgii żył.
Skleroterapia – dlaczego warto?
Skleroterapia w CKR pozwala na zamknięcie praktycznie każdego naczynia przy zachowaniu odpowiedniej techniki wykonania zabiegu. Stanowi to istotną alternatywę dla leczenia operacyjnego obarczonego większym ryzykiem powikłań i koniecznością pobytu w szpitalu.
Jak wygląda zabieg?
Skleroterapia, jak i echoskleroterapia, rozpoczynają się od wywiadu medycznego i badania USG dopplerowskiego żył, w czasie którego ustala się przebieg naczyń i wyznacza żyły przeznaczone do zamknięcia. Następnie lekarz określa stężenie środka obliterującego, który będzie wstrzykiwany w żyły. Pacjent na czas zabiegu znajduje się w pozycji leżącej. Aby opróżnić żyły z krwi i ułatwić w ten sposób zamknięcie światła naczynia, może być poproszony o uniesienie kończyny poddawanej zabiegowi powyżej poziomu serca. Kolejny etap to wstrzyknięcie sklerosantu w światło naczynia żylnego.
Lekarz wkłuwa się w wyznaczone wcześniej miejsca, przy czym liczba wkłuć zależy od grubości żyły i od wielkości leczonego obszaru (może ich być sporo, kiedy leczone są żylaki na nogach). Po zakończeniu iniekcji na kończynę zakładany jest opatrunek uciskowy z wykorzystaniem bandaża, opaski lub pończochy. Zastosowana kompresjoterapia przyspiesza obliterację naczyń i zapobiega przedostawaniu się środka obkurczającego do zdrowych, ważnych dla zachowania prawidłowego krążenia naczyń żylnych.