Metoda FED

Filia Warszawa Centrum (Centrum Kompleksowej Rehabilitacji) jako pierwsza w Warszawie oferuje leczenie skolioz metodą FED. Jest ona przeznaczona zarówno dla dzieci, jak i dorosłych, cechuje ją wysoka skuteczność.


Zapraszamy do przeczytania artykułu na temat metody FED autorstwa naszej fizjoterapeutki Bereniki Żuk.


Metoda FED

FED-2-600Metoda FED (fixación, elongación, derotación) powstała w latach 80′ w Barcelonie. Jej twórcą jest prof. Santos Sastre Fernandez, który opisał skuteczny sposób, w jaki my – fizjoterapeuci – jesteśmy w stanie oddziaływać na zdeformowany kręgosłup młodego człowieka ze skoliozą.

Metoda FED – na czym polega zabieg?

Każdy zabieg składa się z trzech elementów:

 • Pierwszym jest przygotowanie fizykoterapeutyczne do umieszczenia młodego człowieka w urządzeniu FED
 • Następnie pacjent spędza 30 minut w maszynie, która wywiera trójpłaszczyznową presję na łuki skrzywienia korygując je. Siła oddziałuje na strukturę chrząstek wzrostu. Dzięki temu zmiany obserwowane w obrębie kręgosłupa pacjenta nie są jedynie zmianami funkcjonalnymi, lecz – co jest najważniejsze – zmianami strukturalnymi!
 • Ostatnim etapem jest 30 minut ćwiczeń, dobranych indywidualnie do potrzeb pacjenta.

Metoda FED – ile czasu potrzeba na osiągnięcie pierwszych efektów?

Jest to najczęściej zadawane pytanie przez Pacjentów i rodziców naszych Pacjentów. Odpowiedź nie jest prosta. Jest to uzależnione od wielu elementów – od wieku kostnego dziecka, od częstotliwości wykonywanych zabiegów, jak również od dodatkowych, wspomagających elementów terapii (zaopatrzenia ortopedycznego, gorsetowania).

Są doniesienia mówiące o tym, że pierwsze znaczące efekty są notowane już po jednym miesiącu zabiegów. Z doświadczenia też mogę śmiało powiedzieć, że u moich pacjentów, uczęszczających na zabiegi w Przychodni Rehabilitacyjnej Warszawa Śródmieście, już w krótkim czasie po rozpoczęciu terapii zauważalne były widoczne zmiany.

Metoda FED – leczymy osoby w różnym wieku

Oczywiście im wcześniej pacjent do nas trafi tym lepiej! Mniej czasu będziemy musieli poświęcić osiągnięciu całkowitej korekcji istniejącej deformacji. Natomiast, zgodnie z wynikami badań prof. Sastre dla każdego jest szansa.

U osób dorosłych również obserwuje się korekcję skolioz w 30% oraz zmniejszenie lub całkowite zniesienie dolegliwości bólowych (polecam statystykę 400 przypadków opisaną w książce prof. Sastre). Wiem również, że profesor w najbliższym czasie opublikuje zebraną statystykę 3500 przypadków, która potwierdzi rewelacyjną skuteczność metody FED).

Pacjent ze skoliozą przede wszystkim powinien poznać swoją deformację oraz nauczyć się ją korygować w codziennym życiu. Dlatego dostępna w naszej przychodni terapia metodą FED obejmuje nie tylko ćwiczenia w urządzeniu, ale także następujące po nich ćwiczenia pod kierunkiem fizjoterapeuty.

Serdecznie zapraszamy!


Terapia metodą FED – wykwalifikowana kadra w CKR

Prowadzona w Filii Warszawa Centrum terapia metodą FED prowadzona jest przez wykwalifikowaną kadrę posiadającą certyfikat metody FED uzyskane podczas szkolenia prowadzonego przez prof. Santosa Sastrę Fernandeza.

Przeszkolona kadra:

 • Marzena Mikołajczak
 • Robert Żuchowski
 • Monika Pietras
 • Anna Jeżewska

Terapia metodą FED – zabiegi w CKR

90 minut zabiegów obejmuje:

 • 30 minut ćwiczeń na aparacie FED
 • 30 minut ćwiczeń indywidualnych
 • 30 minut fizykoterapii

Zapisy na terapię metodą FED

 • Filia Warszawa Centrum
  ul. Gałczyńskiego 4
  00-362 Warszawa
  tel. 22 826 63 18
  e-mail: galczynskiego@ckr.pl

Przejdź na stronę Filia Warszawa Centrum

Newsletter
Bądź na bieżąco i otrzymuj najnowsze informacje.
Rozwiąż test, aby sprawdzić, czy dolegliwości, których doświadczasz po COVID-19 wymagają specjalistycznej konsultacji i ewentualnej rehabilitacji.
This is default text for notification bar