Według danych Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) co roku z powodu chorób układu krążenia umiera na świecie ponad 17,3 miliona osób.
Udział poszczególnych chorób układu krążenia w tej statystyce nie jest jednakowy, ponadto nieco różni się u mężczyzn i kobiet. U mężczyzn na pierwszym miejscu jest choroba wieńcowa, stanowiąca przyczynę 46% zgonów sercowo-naczyniowych, na drugim miejscu są choroby naczyń mózgowych, a na trzecim konsekwencje nadciśnienia tętniczego krwi. W ogólnej umieralności z przyczyn sercowo-naczyniowych wśród kobiet nieco mniejszy niż u mężczyzn jest udział choroby niedokrwiennej wieńcowej – 38%, zaś większy chorób naczyń mózgowych oraz nadciśnienia tętniczego.
W badaniach epidemiologicznych wykazano, że występowanie i umieralność z powodu tych chorób jest ściśle związana z występowaniem określonych czynników ryzyka. Wśród nich najważniejszą grupę stanowią czynniki klasyczne, takie jak: zaburzenia lipidowe, palenie tytoniu, nadciśnienie tętnicze, cukrzyca, otyłość, wiek, płeć, mała aktywność fizyczna i czynniki psychospołeczne.
Czynniki ryzyka dzieli się także na poddające się modyfikacji i niemodyfikowalne. Pierwsze z nich wiążą się ze stylem życia oraz z cechami biochemicznymi i fizjologicznymi, które można zmienić. Drugie czynniki to cechy, na które nie można wpłynąć, jednak ich obecność umożliwia określenie osoby z wysokim ryzykiem rozwoju choroby sercowo-naczyniowej.
Warto więc pamiętać o profilaktyce oraz monitorowaniu czynników ryzyka podczas regularnych wizyt u kardiologa.
Z jakimi chorobami należy udać się do kardiologa?
Choroby układu sercowo-naczyniowego obejmują choroby pochodzenia miażdżycowego:
- chorobę niedokrwienną serca lub chorobę wieńcową,
- chorobę naczyń mózgowych (np. udar),
- choroby aorty i tętnic, w tym nadciśnienie i choroby naczyń obwodowych.
Oraz inne choroby nie związane bezpośrednio ze zmianami miażdżycowymi:
- wrodzone choroby serca,
- choroba reumatyczna serca,
- kardiomiopatie,
- zaburzenia rytmu serca.
Po poradę do kardiologa warto udać się również w przypadku obecności wyłącznie czynników ryzyka chorób układu sercowo-naczyniowego, w celu odpowiedniej modyfikacji stylu życia lub też włączenia profilaktycznego leczenia farmakologicznego.
Jak przebiega konsultacja kardiologiczna i co należy zabrać na wizytę?
Podczas każdej wizyty u kardiologa lekarz zbiera dokładny wywiad dotyczący występujących dolegliwości, dotychczasowego przebiegu choroby i metod jej leczenia. Niezmiernie istotne jest poinformowanie lekarza o:
- chorobach współistniejących,
- wszystkich przyjmowanych lekach,
- nieskuteczności i nietolerancji wcześniej stosowanego leczenia.
Ponadto, bardzo ważne jest dostarczenie uprzednio wykonanych badań, takich jak: morfologia krwi, stężenie cholesterolu, glukozy, TSH itp. Należy również przedstawić wyniki wcześniej przeprowadzonych badań, takich jak zapisy EKG, echo serca czy holter ciśnieniowy.
Kardiologia
Usługę świadczy: