Rehabilitacja po rekonstrukcji ACL, PCL – więzadła krzyżowe
Staw kolanowy jest jednym z najbardziej eksploatowanych stawów organizmu. Nic dziwnego, że w związku z tym bardzo często dochodzi do jego urazów. Po przeprowadzeniu rekonstrukcji zerwanych więzadeł krzyżowych konieczna jest właściwa rehabilitacja oraz okres rekonwalescencji, który umożliwi powrót do zdrowia. Powrót do maksymalnej sprawności jest szczególnie ważny w przypadku sportowców i osób aktywnych, jednak problemy z więzadłami mogą przysporzyć sporo kłopotów nie tylko w życiu zawodowym, ale także prywatnym. Najważniejszym punktem rehabilitacji jest przywrócenie właściwych funkcji kolana. Miałeś przeprowadzoną rekonstrukcję ACL lub PCL i potrzebujesz sprawdzonego programu rehabilitacyjnego w Warszawie lub okolicy? Mieszkasz w pobliżu stolicy i nie wiesz, gdzie się udać? Skorzystaj z usług Centrum Kompleksowej Rehabilitacji w Konstancinie! Twoje zdrowie jest naszym priorytetem.
Spis treści
Kompleksowa i profesjonalna opieka po rekonstrukcji ACL pod Warszawą
W Centrum Kompleksowej Rehabilitacji w Konstancinie pod Warszawą oferujemy program rehabilitacji pacjentów po rekonstrukcji ACL (więzadła krzyżowego przedniego) oraz PCL (więzadła krzyżowego tylnego). Nasza wykwalifikowana kadra medyczna zajmuje się kompleksową i profesjonalną opieką, która pozwoli Ci znów cieszyć się pełną sprawnością i funkcjonalnością.
Zerwane więzadło krzyżowe kolana przednie i tylne — objawy
Więzadła krzyżowe przednie i tylne to wytrzymałe struktury łącznotkankowe kolana. Ich zadaniem jest połączenie kości udowej z piszczelową. Struktury te także doskonale stabilizują staw. Ich zerwanie może znacznie obniżyć codzienny komfort i bezpieczeństwo funkcjonowania. Zerwanie więzadła w kolanie lub naderwanie jest urazem, który wiąże ze sobą konieczność wprowadzenia dedykowanego programu rehabilitacji. Niejednokrotnie musi ona być poprzedzona operacją. Jakie są objawy zerwania więzadła? Pierwszą oznaką jest niemożność w pełni wyprostowania lub zgięcia kolana. Często towarzyszy temu znaczne opuchnięcie stawu kolanowego oraz ostry ból w tej okolicy. Następnym objawem zerwania więzadła krzyżowego tylnego lub przedniego jest znaczna niestabilność, która zwykle pojawia się po ustaniu bólu. Te objawy najczęściej występują podczas intensywnego wysiłku sportowego, jednak mogą także towarzyszyć codziennym czynnościom takim, jak np. wchodzenie po schodach. Nieleczone naderwanie, zerwanie lub inne uszkodzenie więzadła krzyżowego może prowadzić do uszkodzenia łąkotek i chrząstek stawowych, a nawet przyspieszenia zużycia stawu.
Ile trwa rehabilitacja po ACL i PCL?
W teorii rehabilitacja po rekonstrukcji więzadła krzyżowego kolana trwa od 4 do 6 miesięcy. Wiele zależy jednak od determinacji pacjenta, a co za tym idzie jego postępów. Praca indywidualna z fizjoterapeutą i lekarzem wymaga sporego zaangażowania. Najważniejsze jest przywrócenie pełnego zakresu ruchu w stawie oraz jego wzmacnianie i stabilizacja. Pierwsza faza trwa zwykle od 3 do 4 miesięcy. Następnie przychodzi czas na pracę własną pacjenta. Pacjent może kontynuować rehabilitację jako specjalnie dobrane ćwiczenia na siłowni lub w niektórych przypadkach, jako indywidualny trening medyczny. Rehabilitację (i leczenie) uznaje się za ukończenie, gdy pacjent odzyska sprawność w kolanie na poziomie tej sprzed urazu (zerwania i naderwania więzadła PCL i ACL, zerwanie przeszczepu ACL szycia łąkotki lub innego uszkodzenia) lub nawet lepszym. Podczas rehabilitacji w Centrum Kompleksowej Rehabilitacji w przychodniach w Warszawie, Zielonce czy też w Konstancinie-Jeziornie, pacjent jest poddany terapii manualnej, tkanek miękkich, mięśni, blizny pooperacyjnej i otrzymuje szereg ćwiczeń w izometrii, czynnych, z oporem, w odciążeniu (pod kątem np. propriocepcji i siły mięśniowej), które najpierw skrupulatnie wykonuje pod nadzorem fizjoterapeuty, a następnie sporą część z nich może praktykować również w domu, aby maksymalnie wykorzystać czas przeznaczony na rekonwalescencję po rekonstrukcji więzadeł krzyżowych.
Ćwiczenia przed rekonstrukcją ACL i PCL
Rehabilitacja po zabiegu rekonstrukcji więzadeł przebiega dużo sprawniej, jeżeli zaczniemy ćwiczyć jeszcze przed operacją. Dzięki temu pacjent może osiągnąć odpowiednią siłę mięśniową kończyny, która uległa uszkodzeniu oraz znacznie poprawić ruchomość kolana. Co więcej, ćwiczenia przed rekonstrukcją ACL i PCL bardzo dobrze wpływają na kondycję całego organizmu i pozwalają uniknąć sporej części powikłań, które mogą wystąpić po zabiegu. Ważne jest także przywrócenie prawidłowego wzorca chodu jeszcze przed dokonaniem rekonstrukcji oraz zmniejszenie lub całkowite pozbycie się obrzęku. Ćwiczenia przed operacją dodatkowo znacznie skracają czas przeznaczony na ćwiczenia rehabilitacyjne już po zabiegu. Świetnymi ćwiczeniami przygotowującymi będą m.in. rozciąganie, wypad w przód, wariacje na temat przysiadów, czy inne czynności, podczas których dochodzi do niewielkiego obciążenia kolana. Ważne jest, aby wszystkie te ćwiczenia wykonywane były prawidłowo. W trakcie ich wykonywania nie może pojawić się również ból. Wśród ćwiczeń przed rekonstrukcją może znaleźć się także nauka chodzenia o kulach. W Centrum Kompleksowej Rehabilitacji w Warszawie i w okolicy Warszawy (Zielonka i Konstancin-Jeziorna) szczerze rekomendujemy rozpoczęcie ćwiczeń jeszcze przed operacją.
Ćwiczenia po rekonstrukcji ACL i PCL
Znanych jest wiele procedur postępowań rehabilitacyjnych po rekonstrukcji więzadeł krzyżowych kolana ACL i PCL. Jedne z nich są bardziej zachowawcze i zakładają dłuższy okres unieruchomienia, inne natomiast zalecają zgięcie kolana (oczywiście bez uczucia bólu) od razu po operacji. Wybrana przez fizjoterapeutę w Centrum Kompleksowej Rehabilitacji w Warszawie lub w jej okolicy w Konstancinie-Jeziornie lub w Zielonce, procedura postępowania rehabilitacyjnego jest każdorazowo dostosowana do stanu danego pacjenta. Ważny jest indywidualny proces gojenia tkanek miękkich, wystąpienie ewentualnych powikłań, czy urazy towarzyszące. Rehabilitując się po rekonstrukcji ACL i PCL w naszej placówce możesz być spokojny, iż proces ten jest w pełni dopasowany do Twoich potrzeb. Znaczny nacisk kładziemy na wyeliminowanie potencjalnych nieprawidłowych wzorców ruchowych kolana, które mogą skutkować odnowieniem urazu (np. zerwanie przeszczepu). Ćwiczenia po rekonstrukcji więzadeł krzyżowych ACL i PCL wprowadzane są w trybie progresywnym. Początkowo są to ćwiczenia bierne, w odciążeniu, gdzie niewykorzystywane są mięśnie pacjenta (np. wykonuje je fizjoterapeuta lub maszyna – szyna CPM), następnie pojawiają się ćwiczenia izometryczne, które wzmacniają mięśnie zginacze, prostowniki stawu kolanowego oraz mięśnie pośladkowe. Ćwiczenia funkcjonalne i w pełni obciążające kolano pacjent może zacząć wykonywać tylko po uprzedniej akceptacji lekarza i na wyraźne wskazanie fizjoterapeuty.
Zerwane więzadło krzyżowe kolana przednie bez operacji?
Naderwane lub naciągnięte więzadło krzyżowe ACL i PCL można próbować leczyć zachowawczo, jednak zerwanie jest bezpośrednim wskazaniem do operacji. Mimo wszystko nie zawsze jest ona wykonywana, zwłaszcza w przypadku zerwania więzadła krzyżowego tylnego ACL. O kwalifikacji decyduje lekarz na podstawie m.in. wieku pacjenta, jego stanu zdrowia, jego aktywności fizycznej, a nawet motywacji. Ważny jest także stopień zerwania i to, jak wielki dyskomfort odczuwa pacjent. Operacja jest konieczna w przypadku, gdy kolano ‘ucieka’ lub gdy nogi pacjenta są mało rozbudowane i bardzo szczupłe. Co, jeżeli nie operacja? Można próbować rehabilitować kolano zachowawczo. W takim wypadku należy głównie skupić się na wzmacnianiu grup mięśni, które mogą zapewnić wystarczającą stabilność kolana. Wystarczającą, czyli taką, która pozwoli na funkcjonowanie bez uczucia dyskomfortu przy codziennych obciążeniach. Często zalecane jest także chodzenie w ortezie, aby nie dopuścić do destabilizacji kolana. W Centrum Kompleksowej Rehabilitacji w Warszawie, Konstancinie-Jeziornie w Zielonce przeprowadzany również rehabilitacje zachowawczą kolana.