Czy dokucza Ci ból mięśni nóg? Skąd się bierze i jak się go pozbyć?
Ból mięśni kończyn dolnych to zupełnie normalna sprawa po dużym wysiłku fizycznym czy przy zmęczeniu. To dość powszechny problem, który może jednak negatywnie wpłynąć na naszą zdolność i chęć do wykonywania codziennych czynności. Taki dyskomfort może mieć różne przyczyny, a różne osoby inaczej odczuwają jego nasilenie i charakter. Dzisiaj chcemy omówimy kilka przyczyn bólów mięśni oraz sposoby radzenia sobie z nimi, a także zapobiegania im.
Spis treści
Ból mięśni i stawów – co to może być?
Może się zdarzyć, że ból nóg jest tak silny, że budzi nawet w nocy. Dla innych osób jest to raczej „ból w tle”. Jeszcze inni Pacjenci mówią, że pojawia się przy konkretnych ruchach i pozycjach. W większości przypadków ból mięśni jest reakcją organizmu na nadmierny wysiłek sportowy. Wyższa niż zazwyczaj intensywność aktywności fizycznej, forsowne ćwiczenia lub wykonywanie nieznanych ruchów (np. Podczas rozpoczęcia nowej aktywności, tańca etc.) mogą prowadzić do przeciążenia mięśni, co objawia się bólem. Mogą to być także zakwasy, znane chyba każdemu, kto choć raz zmusił swoje ciało do wysiłku intensywniejszego niż zazwyczaj. Ale to nie wszystko. Ból mięśni, podobnie jak ból stawów, może być związany ze stanami chorobowymi. Choroby takie jak zapalenie mięśni, ścięgien i ich przyczepów (entezopatia) lub zapalenie stawów mogą prowadzić do bólu mięśni. Warto tu zaznaczyć, że często ból nie dotyczy tylko problematycznej struktury. Ból rozprzestrzenić się może na pobliskie struktury, czy to stawy czy mięśnie. Zapalenia, obrzęki mogą powodować ucisk na nerwy i doprowadzić do ich podrażnienia, co chory odczuwa jako rozlany, uciskający ból. W takich sytuacjach nie jest w stanie precyzyjnie określić nam miejsca.
Intensywnie uprawiany sport a ból mięśni kończyn dolnych
Początkującym biegaczom, rowerzystom czy osobom zaczynającym przygodę z siłownią trenerzy często powtarzają, żeby na początku nie podejmowali zbyt dużego wysiłku. Złotą zasadą będzie tu „nie od razu Kraków zbudowano” i zaczynanie od bezpiecznych ,,dawek” wysiłku. Liczy się też odpowiednia rozgrzewka: prawidłowe rozciągnięcie i rozgrzanie mięśni oraz ich relaksacja po sesji treningowej. W przeciwnym wypadku tym, którzy zaczęli treningi zbyt intensywnie i z za dużym obciążeniem na samym początku, grożą nie tylko przeciążenia, ale i wiele poważniejszych problemów. Przykładowo, można nabawić się zapalenia ścięgna i pochewek ścięgnistych, naderwań w obrębie mięśni czy w skrajnych ale wcale nie rzadkich przypadkach całkowitych zerwań przyczepów. Ten stan jest najczęściej spowodowany nagłym, niekontrolowanym ruchem podczas wykonywania intensywnych ćwiczeń fizycznych. Należy też pamiętać o bezpieczeństwie kręgosłupa i stawów, bo zbytnie i niespodziewane dla organizmu obciążenie może zakończyć się poważnym urazem. W tym przypadku ból mięśni kończyn dolnych może być dopiero początkiem poważniejszych dolegliwości.
Ból mięśni przypominający zakwasy – a co, jeśli nie trenuję?
Zakwasy to potoczne określenie bólu mięśni odczuwanego kilkanaście godzin po wysiłku – bardziej intensywnym lub innym niż zwykle. Prawidłowo powinno się mówić o dyskomforcie mięśniowym związanym z opóźnioną bolesnością mięśni. Z angielskiego to czyli DOMS (ang. Delayed Onset Muscle Soreness). Zakwasy w udach czy łydkach po sporej dawce biegania, przysiadów czy wykroków nikogo nie dziwią. Co jednak, jeśli pojawia się ból mięśni kończyn dolnych, a my w ogóle ostatnio nie ćwiczyliśmy?
Mięśnie napinamy nie zawsze świadomie. Stres oraz intensywne emocje mogą generować reakcję obronną organizmu „uciekaj albo walcz”. Bardzo często nawet nie rejestrujemy tego na poziomie świadomym. Może się więc zdarzyć, że siedząc w biurze, mamy natłok pracy czy ważny projekt do zrealizowania, tak bardzo się stresujemy, że mimowolnie napinamy mięśnie np. łydek, chociaż wcale o tym nie myślimy. Takie napięcie mięśni może powodować potem problemy z ich rozluźnieniem i ból. Wiele osób poszukuje wtedy sposobu na relaksację w masażu albo automasażu, gorącej kąpieli, saunie czy po prostu odpoczynku w pozycji leżącej. I jeśli ból wynika z napięcia psychicznego – jest to jak najbardziej dobry sposób na pozbycie się go, razem z całym stresem!
Co na ból?
Jest kilka sprawdzonych sposobów na ból mięśni. Oto kilka z nich:
- Odpoczynek – w przypadku bólu mięśni związanego z przeciążeniem lub zakwasami, ważne jest zapewnienie mięśniom czasu na regenerację.
- Zimne okłady – lodowe okłady mogą pomóc w zmniejszeniu obrzęku i bólu w przypadku urazów mięśni
- Gorąco (okłady, kąpiel, sauna) – ciepło może rozluźnić spięte mięśnie i przynieść ulgę, sprzyja także głębokiemu relaksowi całego organizmu
- Leki przeciwbólowe – w niektórych przypadkach leki bez recepty jak np. ibuprofen czy paracetamol mogą pomóc w złagodzeniu bólu. Należy je jednak stosować z umiarem i zgodnie z zaleceniami lekarza.
- Rehabilitacja – specjaliści fizjoterapii to nie tylko osoby, które pomogą w walce z bólem, ale także mogą zdiagnozować jego przyczyny i pomóc mu zapobiegać w przyszłości
- Fizykoterapia – istnieje wiele zabiegów fizykalnych takich jak m. in. krioterapia, fala uderzeniowa, zabiegi sprzętem od Indiba S.A., fala uderzeniowa i wiele innych, które pomagają w walce z bólem mięśni
Jak zapobiegać bólowi mięśni kończyn dolnych na przyszłość?
Na pewno warto skonsultować się w tej sprawie ze specjalistą od fizjoterapii. Konsultacja fizjoterapeutyczna nie powinna być zawsze tylko konsekwencją wystąpienia bólu, ograniczeń ruchowych czy konieczności rehabilitacji. Również przed rozpoczęciem stałej planowanej aktywności fizycznej warto udać się do fizjoterapeuty, który przeprowadzi ocenę narządu ruchu i zaleci (lub odradzi) konkretne ćwiczenia, aktywności sportową. Poprawne wykonywanie ćwiczeń to nie tylko gwarancja postępów w sporcie, ale też sposób na uniknięcie przeciążeń, urazów i właśnie bólu. Specjalista na pewno też przypomni o konieczności robienia odpowiedniej rozgrzewki i rozciągania. Ból mięśni kończyn dolnych, zakwasy i niepokojący dyskomfort nie musi towarzyszyć uprawianiu sportu!
Dla osób, które chcą zadbać o swoje zdrowie i mięśnie, ważna może też być Zbilansowana dieta z odpowiednią ilością białka, witamin i minerałów, która będzie wspierać zdrowe mięśnie. I na koniec: zawsze warto unikać nadmiernego stresu!