Umów wizytę

Wady postawy

Call center - usługi odpłatne

22 703 08 88
callcenter@ckr.pl

Zapraszamy do kontaktu od poniedziałku do piątku 8:00-19:00

Wady postawy to różnego typu odstępstwa od prawidłowej postawy ciała. Zaburzenia dotyczą kręgosłupa, klatki piersiowej, ale również kończyn dolnych. Charakter leczenia zależy od podłoża zmian (wady wrodzone i nabyte) oraz stopnia nasilenia deformacji.

Leczenie korekcyjne pozwala na uzyskanie dobrych efektów w przypadku wad nabytych, które często powstają w wyniku niewydolności aparatu mięśniowo-więzadłowego, hipokinezji czy otyłości. Kluczowy jednak jest dobór odpowiednich ćwiczeń i prawidłowe ich wykonywanie. Tylko wtedy ćwiczenia w połączeniu z terapią będą mogły przynieść zamierzone efekty. Postępowanie zachowawcze często okazuje się być nieskuteczne w przypadku wad wrodzonych o znacznym i utrwalonym zaburzeniu. Wówczas, konieczna staje się interwencja chirurgiczna.

Jakie są główne wskazania do rozpoczęcia terapii wad postawy?

Podstawowe wskazania do terapii wad postawy:

  • wady stóp;
  • skoliozy piersiowe i lędźwiowe;
  • odstające łopatki;
  • plecy płaskie, okrągłe, wklęsłe oraz wklęsło – okrągłe;
  • kolana koślawe i szpotawe;
  • stopy szpotawe i koślawe;
  • problemy z równowagą i koordynacją;
  • problem z odpowiednim poziomem napięcia mięśniowego.

Leczenie wad postawy u dzieci i dorosłych

Problem wad postawy nie dotyczy tylko i wyłącznie dzieci i osób młodych. Wady postawy to obecnie duży problem i zmaga się z nim znaczna część społeczeństwa. Leczenie wad postawy u osób dorosłych różni się od leczenia stosowanego w przypadku dzieci, zwłaszcza w obszarze ćwiczeń korekcyjnych. Ćwiczenia dla osób starszych są bardziej intensywne i trudniejsze, te dla dzieci bazują na formach zabawowych i naśladowczych. W rehabilitacji realizowanej w CKR uwzględnione zostają również specjalistyczne metody ćwiczeń, które oparte są na koncepcji proprioceptywnej torowania ruchu na drodze nerwowo-mięśniowej (np. metoda Bobath). W zależności od indywidualnego zapotrzebowania, specjaliści korzystają także z wkładek ortopedycznych, gorsetów, ortez na grzbiet, kolana czy kostki.

Napisz do nas

Formularz - kontakt (#7)

Potrzebujesz pomocy?