Ginekologia
Call center - usługi odpłatne
22 703 08 88
callcenter@ckr.pl
Zapraszamy do kontaktu od poniedziałku do piątku 8:00-19:00
Ginekologia w CKR Konstancin-Jeziorna obejmuje profilaktykę, diagnostykę oraz leczenie chorób żeńskiego układu płciowego.
Najczęstsze problemy, z którymi zgłaszają się pacjentki:
- Zaburzenia miesiączkowania,
- antykoncepcja,
- stany zapalne pochwy,
- niepłodność,
- nowotwory narządów rodnych
Pierwsza wizyta u Ginekologa
Rozumiemy, że pierwsza wizyta u ginekologa może być stresująca. Dlatego chcemy, żebyś wyniosła z niej jak najwięcej wiedzy i korzyści i dzięki temu poczuła się pewniej. USG ginekologiczne pozwoli na sprawdzenie ogólnego stanu macicy i jajników i tak samo jak USG piersi, pozwoli na wykrycie ewentualnych zmian w strukturze narządów.Cytologia to badanie, które wykonuje się w regularnych odstępach czasu, w celu profilaktyki i diagnostyki nowotworu szyjki macicy, zakażenia wirusem HPV lub wykrycia zmian, takich jak nadżerka szyjki macicy oraz dla ogólnej diagnostyki stanu nabłonka pochwy.
Cytologia cienkowarstwowa LBC to nowa jakość w badaniach cytologicznych – pozwala na osiągnięcie większej pewności i wiarygodności wyników, a zatem lepiej chroni Twoje życie i zdrowie. Dodatkowo z tego samego materiału można wykonać badanie w kierunku infekcji wirusem HPV (najważniejszy czynnik ryzyka zachorowania na raka szyjki macicy). Badanie powinno być wykonane w terminie poza fazą menstruacyjną oraz minimum 24h po ostatnim stosunku seksualnym.
Ginekologia – zakres naszych usług:
Zaburzenia miesiączkowania oraz bolesne miesiączkowanie
Zaburzenia miesiączkowania to najczęstsze powody, dla których kobiety zgłaszają się do lekarza ginekologa. Przyczyny zaburzeń miesiączkowania są różne i często bardzo złożone.
Rodzaje zaburzeń miesiączkowania:
- pierwotny brak miesiączki (dziewczyna po ukończeniu 16 roku życia nadal nie miesiączkuje),
- wtórny brak miesiączki (miesiączka nie występuje u kobiety, która wcześniej miesiączkowała i stan ten utrzymuje się co najmniej 6 miesięcy),
- rzadkie miesiączki,
- częste miesiączki,
- skąpe miesiączki,
- obfite miesiączki,
- plamienia między-miesiączkowe.
Bolesne miesiączkowanie to szereg dolegliwości, które występują razem z pojawieniem się krwawienia miesiączkowego. Najbardziej dokuczliwy i męczący jest ból w okolicy podbrzusza oraz części krzyżowej kręgosłupa. Inne, równie uciążliwe przypadłości to:
- nudności oraz wymioty, a także silne bóle głowy.
Przyczyn bolesnych miesiączek jest wiele, dlatego każda kobieta, która się z nimi zmaga powinna, jak najszybciej udać się do ginekologa.
Zaburzenia oraz stałe stany zapalne narządu rodnego
Zakażenia oraz stany zapalne pochwy są bardzo częstymi dolegliwościami kobiet w każdym wieku i najczęściej są wynikiem zaburzenia równowagi flory bakteryjnej. Prawidłowy odczyn pochwy powinien być kwaśny, dzięki czemu chroni narządy rodne przed infekcją bakteryjną lub grzybiczą.
Najczęstsze przyczyny, które mogą powodować stany zapalne pochwy:
- zabiegi ginekologiczne,
- kilku partnerów seksualnych,
- częste irygacje,
- błędy w higienie intymnej,
- nieprawidłowo używane tampony,
- niewłaściwa dieta, oparta głównie na cukrach i produktach wysokoprzetworzonych.
Bolesne współżycie
P1owodem bolesnych stosunków są różnego rodzaju dolegliwości. Większość z nich można łatwo wyleczyć. Co powoduje ból podczas stosunku:
- grzybica pochwy,
- zapalenie przedsionka pochwy,
- uczulenie różnego pochodzenia,
- zapalenie łechtaczki,
- opryszczka narządów płciowych,
- chlamydioza,
- drożdżyca.
Profilaktyka onkologiczna (mięśniaki, torbiele, nowotwory łagodne i złośliwe)
Profilaktyka onkologiczna w ginekologii jest kluczowa. Regularne wizyty i badania ginekologiczne są niezbędne. Każda kobieta, które zaczęła miesiączkować powinna odwiedzać gabinet ginekologiczny co najmniej raz w roku i poddawać się badaniom:
- USG,
- cytologia,
Dolegliwości okresu menopauzy
Menopauza (klimakterium lub przekwitanie) to czas, kiedy organizm kobiety stopniowo przechodzi ze stanu płodnego w bezpłodny. To oznacza niestety różne dolegliwości, takie jak uderzenia gorąca i zmiany nastroju. Menopauza to nic innego, jak zaburzenia gospodarki hormonalnej, ale to proces naturalny.
Menopauza zazwyczaj następuje pomiędzy 45. a 55. rokiem życia, statystycznie najczęściej w wielu 51 lat. Lekarze zazwyczaj orzekają menopauzę w momencie, w którym miesiączka nie nastąpiła przez 12 kolejnych miesięcy i kobieta nie produkuje już komórek jajowych.
Dolegliwości typowe dla okresu menopauzy:
- uderzenia gorąca i pocenie się (najczęstszy objaw),
- rozdrażnienie,
- uczucie niepokoju,
- trudności z zasypianiem i budzenie się w środku nocy,
- nadmierna potliwość,
- kołatanie serca,
- zaburzenia depresyjne,
- zaburzenia koncentracji,
- przewlekłe zmęczenie,
- ból podczas seksu spowodowany głównie suchością pochwy,
- świąd pochwy
- bóle głowy,
- bóle mięśni,
- nietrzymanie moczu (inkontynencja).
Hormonalna terapia zastępcza w okresie menopauzy
Hormonalna terapia zastępcza (HTZ) to przyjmowanie odpowiedniej dawki hormonów: doustnie, przezskórnie, dopochwowo lub donosowo. W przypadku kobiet z problemami układu pokarmowego lub z chorobą zakrzepowo-zatorową najlepiej sprawdzają się plastry, które mają niewielką ilość hormonu. Kobiety decydujące się na HTZ powinny co pół roku konsultować się z ginekologiem, z tym że pierwsza wizyta powinna mieć miejsce po miesiącu stosowania kuracji. Ponadto należy robić cytologię, mammografię co roku, a badanie piersi co miesiąc. Ważne jest również regularne mierzenie poziomu cholesterolu i glukozy we krwi.
Antykoncepcja
(hormonalna, mechaniczna, chemiczna, wkładki wewnątrzmaciczne)
Antykoncepcja to działanie, które ma zapobiec powstaniu ciąży. Jest kilka metod antykoncepcji: hormonalne, mechaniczne i chemiczne. Antykoncepcja hormonalna to nic innego, jak podawanie hormonów, aby zapobiec owulacji i zapłodnieniu. Obecnie antykoncepcja hormonalna jest stosowana wyłącznie u kobiet.
Hormony podawać można w różnej postaci:
- tabletki antykoncepcyjne (najbardziej popularna forma antykoncepcji hormonalnej),
- plastry,
- implanty podskórne,
- wkładki domaciczne,
Mechaniczne sposoby zabezpieczeń przed ciążą to stworzenie fizycznej bariery uniemożliwiającej plemnikom dostanie się do komórki jajowej. Największą ich zaletą jest brak wpływu na gospodarkę hormonalną organizmu, a także są jedyną formą antykoncepcji zabezpieczająca przed zarażeniem się chorobami przenoszonymi drogą płciową (chorobami wenerycznymi).
Mechaniczne formy zabezpieczeń to:
- prezerwatywy (najbardziej popularne),
- kapturki naszyjkowe i błony dopochwowe (diafragmy),
- wkładki domaciczne (zwane również spiralami).
Chemiczne sposoby antykoncepcji to preparaty plemnikobójcze. Zawarte w nich substancje ograniczają żywotność plemników oraz zagęszczają śluz szyjkowy, co zapobiega dotarciu plemników do komórki jajowej. Ze względu na niską skuteczność, preparaty plemnikobójcze powinny być stosowane w połączeniu z innymi formami antykoncepcji. Należy również pamiętać, że takie środki mogą powodować alergię oraz zwiększają ryzyko infekcji pochwy.
USG dróg rodnych – wykonywane dopochwowo lub przez powłoki brzuszne
USG pozwala na szybką wizualizację narządów rodnych – macicy, szyjki macicy, pochwy, jajowodów i jajników.
Cytologia
Cytologia to najbardziej podstawowe badanie ginekologiczne, wykonywane w kierunku nowotworu szyjki macicy. Dzięki badaniu istnieje szansa na wczesne wykrycie podejrzanych zmian. Badanie powinny wykonywać zarówno nastolatki jak i kobiety dorosłe, w wieku rozrodczym.