Trening funkcjonalny

Trening medyczny i trening funkcjonalny – na czym to polega?
Trening funkcjonalny w odróżnieniu od klasycznego treningu na siłowni skupia się na odwzorowywaniu ruchów, które wykonujemy w życiu codziennym. Dzięki takiemu treningowi jesteśmy w stanie wzmacniać całe grupy mięśniowe poprawiając przy tym naszą siłę mięśniową koordynacje ruchową i gibkość.
Każdego dnia, nawet jeśli ze sportem nam nie po drodze, nasze mięśnie są w ciągłym ruchu. Nie zastanawiamy się nad tym dźwigając ciężkie torby z zakupami, pochylając się nad płaczącym dzieckiem czy wykonując obowiązki zawodowe. Powtarzając wciąż te same czynności nie zauważamy często nieprawidłowości związanych z ich wykonywaniem, takich jak np. przeciążanie określonej grupy mięśni. W dalszej perspektywie powoduje to różne urazy i schorzenia – to właśnie trening funkcjonalny. Zamiast na wzroście siły i masy mięśniowej skupia się na poprawie jakości ruchu w życiu codziennym i sporcie.

Zadaniem fizjoterapeuty jest wybór takich ćwiczeń, które pomogą pacjentowi w wypracowaniu prawidłowych wzorców ruchu w jego życiu.


A co w przypadku, gdy pacjent cierpi już na schorzenia związane z codzienną pracą układu ruchu?
Wtedy rozwiązaniem jest trening medyczny. Jego zasady są właściwie takie same jak zasady treningu funkcjonalnego, ale głównym celem jest tutaj zmniejszenie bólu i likwidacja nieprawidłowych wzorców ruchu, które przyczyniły się do powstania problemów pacjenta.

Potrzebujesz pomocy?