Umów wizytę

Konsultacja dietetyczna

Call center - usługi odpłatne

22 703 08 88
callcenter@ckr.pl

Zapraszamy do kontaktu od poniedziałku do piątku 8:00-19:00

Konsultacja dietetyczna to, w skrócie, rozmowa o jedzeniu/prawidłowym odżywianiu się ze specjalistą dietetykiem. Wykwalifikowany dietetyk pomaga pacjentowi nie tylko przejść na indywidualnie opracowaną dla niego/niej dietę, ale także zrozumieć i kontrolować nawyki żywieniowe.

Konsultacja dietetyczna – od czego zacząć

Naukowcy i lekarze są zgodni, że to, co jemy i w jakich ilościach znacząco wpływa na sposób, który może sprzyjać lub szkodzić naszemu zdrowiu i dobrej kondycji. Konsultacja dietetyczna musi więc cechować się indywidualnym podejściem do każdej osoby. Dietetyk zatem na wstępie przeprowadza wywiad z pacjentką/pacjentem, zapisuje istotne informacje o stanie zdrowia, nawykach, preferencjach, chorobach czy przyjmowanych lekach. Konsultacja dietetyczna to jednak dopiero początek drogi z dietą mającą wspomagać odchudzanie czy prozdrowotną.

Jak ważna jest zbilansowana dieta?

Każdy z nas jest inny, więc udzielając porady dietetycznej, specjalista musi uwzględniać indywidualne potrzeby, cele i preferencje żywieniowe pacjentki/pacjenta. Jego rolą jest ustalenie, jak zbilansować dietę, aby dostarczyć organizmowi niezbędne składniki odżywcze, a jednocześnie w taki sposób, by pacjent był w stanie w niej wytrwać. Konsultacja dietetyczna to nie tylko rozmowa o jedzeniu i celach (np. redukcji wagi czy obniżenie cholesterolu), ale także o zdrowych nawykach żywieniowych. Zdrowe nawyki żywieniowe to np.:

 • kontrola wielkości porcji
 • unikanie przetworzonych produktów
 • regularne spożywanie posiłków
 • wybieranie określonych produktów i rezygnacja lub ograniczenie innych

Dla kogo konsultacja dietetyczna

Dietetyk jest specjalistą, który może pomóc w problemach i potrzebach takich jak:

 • nietolerancje pokarmowe
 • wskazania do redukcji masy ciała (nadwaga otyłość)
 • chęć redukcji masy ciała z powodów estetycznych
 • wykształcenie zdrowych nawyków żywieniowych
 • ogólna poprawa zdrowia
 • uzupełnienie niedoborów ważnych witamin i mikroelementów
 • rozpoczęcie intensywniejszej aktywności fizycznej (dieta dla sportowców)
 • ciąża, karmienie piersią (dieta dla ciężarnych i karmiących mam)
 • opracowanie pełnowartościowej diety wegetariańskiej, wegańskiej etc.

Konsultacja dietetyczna to moment, w którym dietetyk razem z pacjentką/pacjentem może zastanowić się, jaki cel jest osiągalny za pomocą diety, a także czy stan zdrowia pacjenta pozwala na podjęcie danego programu żywienia.

Edukacja i wsparcie podczas diety

Konsultacja to także nauka o tym, jak nasze ciało reaguje na różne składniki pokarmowe i jakie wpływ ma to na nasze zdrowie. W trakcie konsultacji można wyjaśnić wątpliwości, czy ustalić, dlaczego dotychczasowe, samodzielnie inicjowane diety nie przynosiły pożądanych rezultatów. Dietetyk może poprosić o przedstawienie ostatnich badań, by ocenić, jakie składniki są aktualnie najbardziej potrzebne organizmowi pacjentki/pacjenta i czy stosowanie danego programu żywienia jest bezpieczne. Specjalista służy także wsparciem i motywacją, pomagając nam osiągnąć pacjentowi założone cele. Najistotniejszym narzędziem jest dieta rozpisana w czytelny sposób tak by osoba korzystająca z pomocy dietetyka mogła w prosty sposób przygotowywać określone posiłki.

Konsultacja dietetyczna – bez skierowania

Lekarze często kierują swoich pacjentów do dietetyka, jednak konsultacja dietetyczna nie wymaga skierowania. Każdy może umówić się na konsultację i sprawdzić, jak dokonując zmian w swoim jadłospisie oraz nawykach, może wpłynąć na swoje zdrowie i samopoczucie.

CKR Filia Warszawa Wola

ul. Wolność 3A lok.D ( wejście od ul. Kaczej)
01-018 Warszawa

Godziny otwarcia: 
od poniedziałku do piątku 7:00 – 20:00

e-mail: warszawa.wola@ckr.pl

Napisz do nas

Formularz - kontakt

Potrzebujesz pomocy?