Zapraszamy do kontaktu od poniedziałku do piątku 8:00-19:00
Terapia uroginekologiczna zajmuje się leczeniem dolegliwości związanych z zaburzeniem funkcjonowania mięśni dna miednicy po porodzie (dolegliwości bólowe, obniżenie satysfakcji ze współżycia) lub z wiekiem np.. nietrzymanie moczu, zaparcia czy opadanie macicy. Niejednokrotnie bóle w odcinku lędźwiowym mają swoją przyczynę w nieprawidłowym napięciu mięśni dna miednicy.
Najczęściej zadawane pytania przez nasze pacjentki:
Czy terapia uroginekologiczna pomaga przy niepłodności?
Przyczyn niepłodności jest dużo, wielokrotnie mimo leczenia farmakologicznego i bardzo dobrej opieki lekarza ginekologa kobieta nadal nie może zająć w ciążę. Tu z pomocą może przyjąć fizjoterapia uroginekologiczna. Praca manualna i ćwiczenia zmniejszają napięcie mięśni i więzadeł narządów rodnych, poprawia się ukrwienie i odżywienie narządów rodnych. Statyczny tryb życia, praca przy komputerze negatywnie wpływają na nasze dno miednicy, co może nadmiernie je napinać lub wręcz przeciwnie osłabiać. Terapeuta po ocenie napięcia dna miednicy wdraża w proces leczenia odpowiednie ćwiczenia.
Czy po operacjach brzusznych mogę pójść na terapię uroginekologiczną?
Szczególną grupą pacjentek są kobiety po operacjach brzusznych, cesarskim cięciu lub chorobach typu jelito wrażliwe czy endometrioza. Celem fizjoterapeuty jest rozpracowanie blizn, żeby nie tworzyły zrostów i nie prowadziły do uwięźnięcia narządów. Ingerencja chirurgiczna w powłoki brzuszne prowadzi do zaburzenia napięcia i co za tym idzie funkcjonowania mięśni dna miednicy. Równocześnie po rozpracowaniu blizn fizjoterapeuta bada stan napięcia mięśni dna miednicy i dąży do poprawy jego ukrwienia i napięcia.
Czy terapia uroginekologiczna może pomóc przy endometriozie?
Endometrioza to choroba narządów płciowych kobiety charakteryzująca się obecnością komórek błony śluzowej trzonu macicy (endometrium) poza jamą macicy. Komórki endometrium mogą migrować do jamy brzusznej zachowując funkcje wydzielnicze. Co daje duży ból podczas miesiączkowania, nadmierne napięcie dna miednicy, Fizjoterapeuta ocenia napięcie spoczynkowe oraz sprawność funkcji mięśni dna miednicy (MDM). Poprzez terapię manualną i odpowiednio dobrane ćwiczenia poprawiamy jakość pracy mięśni dna miednicy.
Czy można pozbyć się nietrzymania moczu?
Nietrzymanie moczu dotyczy wielu kobiet po menopauzie. To wstydliwy problem dla kobiet, które są nim dotknięte. Wiele kobiet nie zgłasza się z tym problemem do specjalisty, choć istnieje wiele sposobów na jego pozbycie się lub zmniejszenie objawów. Opieka fizjoterapeuty uroginekologicznego polega na nauce aktywizowania odpowiednich mięśni dna miednicy ale również na profilaktyce, czyli zapobieganiu sytuacji krępujących dla pacjenta. Ustalana jest zmiana nawyków w funkcjonowaniu pacjenta, aby poprawić jego aktywność w kontaktach społecznych. Pacjent wykonuje ćwiczenia pod kontrolą terapeuty przez min. 3 miesiące tak aby dały zauważalny rezultat.