Sympozjum Naukowe 2013

22 listopada br. w Centrum Kompleksowej Rehabilitacji w Konstancinie-Jeziorna odbyło się Sympozjum Naukowe poświęcone tematyce wskazań i przeciwwskazań do rehabilitacji osób z chorobami kręgosłupa oraz aspektów klinicznych badań przy użyciu rezonansu magnetycznego.

Sympozja Naukowe są ważnym elementem działalności naukowej CKR. Ich coroczna organizacja jest tradycją ośrodka. Sympozjum w 2013 r. było siódmym z kolei. Jego Kierownikiem Naukowym był dr n. med. Marek Krasuski. W sympozjum wzięło udział ok. 200 lekarzy, fizjoterapeutów oraz osób związanych z ochroną zdrowia. W związku z ogromnym zainteresowaniem, wydarzenie transmitowane było przez Internet.


Zapraszamy do obejrzenia filmów z sympozjum:

„Sympozjum Naukowe CKR 2013”

„Wystawa mebli szkolnych tzw. zestawów korekcyjno-stabilizujących”


Pierwszy z tematów Sympozjum: „Wskazania i przeciwwskazania do rehabilitacji osób z chorobami kręgosłupa. Aspekty ogólne oraz prezentacja wybranych przypadków” dotyczył problemu zdrowotnego istotnego dla znacznej części populacji Polaków. Jak podaje GUS (Stan zdrowia ludności Polski w 2009 r., Główny Urząd Statystyczny, Warszawa 2011), bóle pleców to najczęstsza dolegliwość wśród osób powyżej 15 roku życia. Uskarża się na nią co czwarta dorosła kobieta i co piąty mężczyzna. W pierwszej części sympozjum poruszone zostały tematy ważne dla specjalistów diagnozujących osoby z bólami pleców, dotyczące diagnostyki obrazowej oraz kwalifikowania pacjentów ze schorzeniami kręgosłupa do leczenia zachowawczego lub operacyjnego. Tematy te są bliskie CKR, ponieważ ośrodek oferuje zarówno badania z zakresu diagnostyki obrazowej, jak i specjalistyczne konsultacje lekarskie oraz pełen zakres rehabilitacji (w systemie ambulatoryjnym, dziennym, domowym i stacjonarnym), a także operacje kręgosłupa metodami klasycznymi (m.in. dyscektomia lędźwiowa/szyjna, vertebroplastyka) i małoinwazyjnymi (m.in. endoskopowe usunięcie jądra miażdżystego w odcinku lędźwiowym kręgosłupa metodą ENDOSPINE, przezskórne usunięcie dysku lędźwiowego – nukleoplastyka technologią Coblation).

Druga część sympozjum, której tematem przewodnim były: „Aspekty kliniczne badań przy użyciu rezonansu magnetycznego. Prezentacja wybranych przypadków klinicznych”, w dużej części odnosiła się do diagnostyki osób ze schorzeniami kręgosłupa: omawiano wartość diagnostyczną badania przy użyciu rezonansu magnetycznego, przypadki kliniczne nietypowych rozpoznań wśród pacjentów zakwalifikowanych do rehabilitacji oraz diagnozowanie osób ze schorzeniami kręgosłupa uskarżających się na bóle i zawroty głowy. Poruszono również temat ogólnych wskazań i przeciwwskazań do badania z użyciem MRI, z uwzględnieniem wysokości pola magnetycznego aparatu oraz stanu zdrowia pacjentów. Także ta część sympozjum powiązana była z działalnością CKR – w ośrodku funkcjonuje Pracownia Rezonansu Magnetycznego, będąca częścią Pracowni Diagnostyki Obrazowej, w której można wykonać także badania USG, RTG i densytometryczne.

W trakcie Sympozjum obchodzony był jubileusz 50-lecia pracy w zawodzie lekarza oraz 60-lecia pracy w ochronie zdrowia Prof. dr hab. n. med. Jerzego Kiwerskiego. Od początku pracy zawodowej szczególnym zainteresowaniem Pana Profesora było leczenie chorych po urazach kręgosłupa – jego poświęcenie w zakresie doskonalenia metod operacyjnych i zachowawczych przyczyniły się do postępu w leczeniu tego typu schorzeń w naszym kraju. Pan Profesor równolegle z działalnością medyczną prowadzi i rozwija działalność naukową i dydaktyczną. Wykształcił wielu specjalistów wpajając im m.in. zasadę, że leczyć należy człowieka – nie jego chorobę, czy chory narząd. Centrum Kompleksowej Rehabilitacji jest zaszczycone, że mogło być gospodarzem Jubileuszu Pana Profesora – osoby, której wiele zawdzięczają rzesze, pacjentów – którym pomógł, lekarzy – których wykształcił, a także Polska Medycyna – do której rozwoju się przyczynił.


Program sympozjum:

 

Patronat honorowy:
PracodawcyRP
Patronat honorowy:
Ogólnopolskie Stowarzyszenie Szpitali Prywatnych
Patronat naukowy:
rehabilitacja Warszawa
Partner:
rehabilitacja
Patroni medialni:
rehabilitacja Warszawa
rehabilitacja Warszawa
rehabilitacja Warszawa
rehabilitacja Warszawa
rehabilitacja Warszawa
Sponsor złoty:
rehabilitacja
Sponsorzy brązowi:
rehabilitacja Warszawa
rehabilitacja Warszawa
rehabilitacja Warszawa
btl
Kontakt:

Dział Kursów i Szkoleń CKR
ul. Gąsiorowskiego 12/14
05-510 Konstancin-Jeziorna
tel. 22 703 03 01

Newsletter
Bądź na bieżąco i otrzymuj najnowsze informacje.
Rozwiąż test, aby sprawdzić, czy dolegliwości, których doświadczasz po COVID-19 wymagają specjalistycznej konsultacji i ewentualnej rehabilitacji.
This is default text for notification bar