Terapia indywidualna
Terapia indywidualna to forma kompleksowej terapii narządu ruchu przeprowadzana przez wykwalifikowanego fizjoterapeutę. Celem terapii indywidualnej jest poprawa funkcjonowania ciała m.in. poprzez ćwiczenia, manipulacje manualne, masaż czy kinesiotaping, a także edukację pacjenta. Jest pomocna w przypadku różnych schorzeń i dolegliwości, takich jak bóle pleców, urazy sportowe, choroby neurologiczne czy choroby reumatyczne.
Terapia indywidualna – dla kogo?
Terapia indywidualna jest zawsze dostosowana do indywidualnych potrzeb Pacjenta/Pacjentki i jego/jej stanu zdrowia, wieku, kondycji oraz zgłaszanych dolegliwości. To oznacza, że każdy Pacjent/Pacjentka na wstępie odbywa konsultację ze specjalistą, często połączoną z badaniem, a następnie otrzymuje indywidualnie opracowany plan leczenia. Indywidualne podejście fizjoterapeuty do każdego Pacjenta czy Pacjentki, staranny dobór metod terapeutycznych i praca w formule „jeden na jeden” sprawia, że terapia indywidualna jest właściwą formą rehabilitacji praktycznie dla każdego.
Na jakie schorzenia pomaga terapia?
Terapia indywidualna może być stosowana w przypadku różnych chorób i zespołów bólowych. Praktykuje się ją zarówno w stanach przewlekłych, jak i ostrych. Terapia indywidualna może być pomocna w leczeniu takich schorzeń i stanów jak:
- Szeroko pojęte problemy ortopedyczne, problemy z poruszaniem się
- Choroba Scheuermanna
- Bóle i przeciążenia kręgosłupa, w tym bóle szyi, pleców i dolnej części pleców
- Choroby zwyrodnieniowe stawów – artroza
- Sztywność i bóle stawów
- Skolioza i inne wady postawy ciała
- Reumatoidalne zapalenie stawów (RZS)
- Stan po operacji w obrębie kręgosłupa
- Stan po złamaniu kręgosłupa, miednicy
- Urazy sportowe – skręcenia, zwichnięcia, stan po złamaniach
- Zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa ( ZZSK, choroba Bechterewa )
- Zmiany zwyrodnieniowe stawów krzyżowo-biodrowych
- Zwyrodnienia kręgosłupa
- Choroby neurologiczne, takie jak choroba Parkinsona, stwardnienie rozsiane, pourazowe uszkodzenia mózgu itp.
Terapia indywidualna – dowiedz się więcej
Na czym polega terapia indywidualna?
Na początku procesu terapii indywidualnej zawsze jest wywiad z Pacjentką/Pacjentem oraz diagnostyka. Rehabilitant/ka ocenia postawę ciała, przeprowadza testy funkcjonalne, ustala charakter i natężenie dolegliwości. Następnie ustalany jest plan fizjoterapii uwzględniający terapię manualną tkanek miękkich i kostnych, ćwiczenia i zabiegi z zakresu fizykoterapii. Pacjent/ka otrzyma także zestaw ćwiczeń w formie papierowej, dobrany indywidualnie do postawy ciała i możliwości pacjenta. Istotnym elementem i korzyścią, jaką daje terapia jest edukacja w zakresie profilaktyki zdrowotnej, ćwiczeń, które można wykonywać samodzielnie w domu, czy utrzymywania prawidłowej postawy ciała.
Jaki cel ma terapia?
Terapia koncentruje się przede wszystkim na wzmocnieniu mięśni, poprawie ich elastyczności i zwiększeniu zakresu ruchu w danym stawie czy obszarze ciała. Fizjoterapeuta może stosować różne techniki terapii manualnej, takie jak masaż, mobilizację stawów, techniki rozciągające i manipulacje, które są pomocne w zmniejszaniu bólu i poprawiają funkcjonowanie stawów, mięśni i tkanek miękkich. Stosowane dodatkowo inne metody (terapia cranio-sacralna, kinesiotaping, zabiegi medycyny fizykalnej i inne) są uzupełnieniem działania terapii manualnej. Minimalizacja dolegliwości, przywrócenie komfortu życia i pomoc w odzyskaniu zdrowia oraz powrót do codziennych aktywności to założone cele terapii indywidualnej.
Terapia – efekty
Terapia indywidualna zakłada ścisłą współpracę pomiędzy terapeutą a Pacjentem czy Pacjentką. Formuła „jeden na jeden” pozwala na zgłaszanie specjaliście dolegliwości (np. bólu w trakcie zabiegu), relacjonowanie osiągniętej poprawy, zadawanie pytań i naukę samodzielnego ćwiczenia czy prawidłowego wykonywania codziennych czynności. Efekty terapii indywidualnej to m.in.:
- redukcja bólu
- nauczenie się od nowa poprawnych wzorców ruchowych
- zwiększenie zakresu ruchu
- powrót do codziennej aktywności
- nauka profilaktyki i tego, jak utrzymać wypracowane efekty
- wiedza jak samodzielnie ćwiczyć i dbać o organizm
Jak długo trwa terapia?
Terapia indywidualna koncentruje się na indywidualnych potrzebach wynikających ze stanu zdrowia Pacjentki/Pacjenta. Lecenie jest zatem dostosowane do konkretnych potrzeb i możliwości każdej osoby, dlatego czas trwania terapii może być różny dla każdej osoby.
Czas trwania fizjoterapii indywidualnej oraz ilość sesji zależy m.in. od celów terapii i postępów Pacjenta. Należy pamiętać, że stan Pacjentki/Pacjenta zmienia się w czasie i fizjoterapeuta na bieżąco ocenia, czego potrzebuje Pacjent. Terapia może więc trwać od kilku tygodni do kilku miesięcy, a nawet dłużej. Ważne jest, aby Pacjentka czy Pacjent wykonywali zalecane do domu ćwiczenia, co może znacząco przyspieszyć proces rekonwalescencji.
ul. Tadeusza Kościuszki 2E U4B
05-820 Piastów
Godziny otwarcia:
od poniedziałku do piątku 8:00 – 20:00
e-mail: piastow@ckr.pl