Fizykoterapia
Fizykoterapia to część takiej dziedziny medycznej jak medycyna fizykalna. Jest to forma fizjoterapii wykorzystują różne formy energii fizycznej w celu pobudzenia i przyspieszenia regeneracji tkanek miękkich i kostnych. Fizykoterapia musi być wykonywana przez specjalistę – fizjoterapeutę.
Na czym polega fizykoterapia?
Fizykoterapia wykorzystuje zjawiska fizyczne. Mogą to być m.in.:
- niskie temperatury (krioterapia)
- wysokie temperatury (ciepłolecznictwo)
- promieniowanie elektromagnetyczne
- ultradźwięki
- prądy elektryczne
- energia kinetyczna
- energia lasera
- woda (hydroterapia) i wiele innych
Zjawiska naturalnie występujące w naturze wykorzystuje się tutaj do niwelowania i minimalizowania bólu i łagodzenia objawów chorób, urazów i innych zaburzeń.
Kiedy potrzebna jest fizykoterapia?
Fizykoterapia jest często stosowana jako część rehabilitacji medycznej i jest zlecana przez lekarza. Zgodnie z prawem, na zabiegi fizykalne może też kierować fizjoterapeuta w ramach prowadzonej fizjoterapii. Zabiegi fizykoterapeutyczne mogą towarzyszyć fizjoterapii i rehabilitacji w leczeniu różnych schorzeń, takich jak zwyrodnienia i choroby reumatyczne, stany po urazach, choroby neurologiczne, bóle pleców, stawów i szyi oraz wiele innych.
Jak działa fizykoterapia?
Wiele technik fizykoterapii ma działanie biostymulacyjne. Prądy, laser, zimno etc. mają pobudzać procesy regeneracyjne w tkankach, by przyspieszać gojenie, działać przeciwzapalnie czy pobudzając wzrost kostny. Wszystko zależy od doboru techniki i metody fizykoterapeutycznej, liczby przeprowadzonych sesji oraz problemowi, jakiemu ma przeciwdziałać. Fizykoterapia może pomagać w rozluźnieniu tkanek i mięśni, poprawie ukrwienia, łagodzeniu dolegliwości bólowych, w działaniu relaksacyjnym. Ma udowodnione działanie przeciwobrzękowe i poprawiające wchłanianie się krwiaków oraz przeciwbólowe.