Suche igłowanie
Zabieg coraz popularniejszy, choć ze względu na swoją nazwę budzący nieraz obawy przed ostrym bólem. Niepotrzebnie. Suche igłowanie przeprowadzone przez doświadczonego fizjoterapeutę może wprawdzie powodować uczucie dyskomfortu, ukłucia czy pieczenia, ale większość pacjentów nie odczuwa znacznego bólu podczas zabiegu. Sprawdź, dlaczego warto poddać się zabiegowi i jakie korzyści on przynosi.
Co to jest suche igłowanie?
Ta technika stosowana w fizjoterapii jest podobna do akupunktury, ale różni się od niej tym, że skupia się na rozluźnieniu napiętych mięśni i zwiotczeniu punktów spustowych. Technika ta jednak nie jest tożsama z akupunkturą albowiem akupunktura jest częścią Tradycyjnej Medycyny Chińskiej, natomiast suche igłowanie jest techniką medycyny zachodniej, która wymaga diagnozy medycznej.
Suche igłowanie polega na wprowadzaniu do skóry, mięśni lub tkanek łącznych bardzo cienkiej igły. Specjaliści od suchego igłowania koncentrują się na tzw. “węzłach” w mięśniach, które powodują ból i dyskomfort. Procedura polega na wprowadzeniu bardzo cienkiej igły bezpośrednio do mięśniowo – powięziowych punktów spustowych. Przed przystąpieniem do nakłucia niewydolnego mięśnia, terapeuta palpacyjnie przeprowadza dokładne badanie, które ma na celu zlokalizowanie napiętego pasma o zwiększonej wrażliwości na nacisk. Zabieg ten można również wykonywać bezpośrednio na powięź, ścięgna oraz więzadła. Celem zabiegu jest głębokie rozluźnienie mięśni.
Na co pomaga suche igłowanie?
Zabieg ten jest uważany za bardzo skuteczne narzędzie terapeutyczne w leczeniu bólu oraz schorzeń mięśniowo-szkieletowych i neurologicznych. Suche igłowanie może skutecznie pomóc:
- na bóle mięśniowe i stawowe – plecy, szyja i kark, ramiona, kolana, biodra i inne obszary ciała
- na napięcie mięśniowe powstałe w wyniku przewlekłego stresu lub urazu
- w zaburzeniach funkcjonowania układu nerwowego – bóle nerwowe różnego pochodzenia, np. rwa kulszowa, tzw. postrzałowy ból nerwowy etc.
- w łagodzeniu objawów chorób neurologicznych, takich jak stwardnienie rozsiane i choroba Parkinsona.
- w zaburzeniach krążenia – poprawa krążenia krwi i odpływu limfy
- w leczeniu pomocniczym obrzęków, zapalenia naczyń czy żylaków
Suche igłowanie – dowiedz się więcej
Suche igłowanie – zalety
Celem całej procedury jest redukcja bólu i napięcia mięśniowego. Suche igłowanie umożliwia życie bez bólu i poprawia jakość życia pacjenta. Pacjentka/Pacjent odzyskuje mobilność i może wrócić do codziennych aktywności. Suche igłowanie przeprowadzane przez doświadczonego fizjoterapeutę jest zabiegiem bezpiecznym, ryzyko powikłań lub niepożądanych skutków ubocznych jest bardzo niewielkie. Kolejną zaletą suchego igłowania jest brak konieczności używania leków. Jako metoda w pełni naturalna nie wymaga stosowania farmaceutyków, co jest szczególnie istotne w przypadku Pacjentów i Pacjentek mających zdrowotne przeciwwskazania do stosowania farmakoterapii.
Jak działa suche igłowanie?
Suche igłowanie działa poprzez zmianę sposobu odczuwania bólu przez ciało (efekt neurologiczny) oraz pomaga organizmowi pozbyć się uporczywego skurczu mięśni związanego z istnieniem punktów spustowych (efekt mięśniowo – powięziowy). Suchemu igłowaniu towarzyszą dodatkowe zmiany w przewodnictwie elektrycznym i chemicznym, które wspomagają proces gojenia. Suche igłowanie nie jest cudownym panaceum, lecz stanowi normalną część fizjoterapii. Dla uzyskania optymalnego efektu suche igłowanie powinno być łączone z terapią manualną i ćwiczeniami.
Czy suche igłowanie boli?
Podczas zabiegu, Pacjenci i Pacjentki często mówią, że odczuwają pewien dyskomfort, który może być porównany do uczucia ukłucia, uszczypnięcia, pieczenia. Niektóre osoby mogą doświadczać silniejszego bólu, szczególnie jeśli technika ta jest stosowana wrażliwych obszarach ciała lub w pobliżu nerwów. Należy jednak zauważyć, że większość osób ceni suche igłowanie za jego skuteczność i nawet jeśli procedura z użyciem igieł jest dyskomfortowa, to jest to skuteczne narzędzie terapeutyczne. Pacjentki i Pacjenci mówią, że ulga w bólu, jaką przynosi zabieg jest nieporównywalnie większa niż dyskomfort związany z wprowadzaniem igieł.
Suche igłowanie – przeciwwskazania do zabiegu
Mimo że suche igłowanie jest stosunkowo bezpieczną metodą fizjoterapeutyczną, istnieją pewne przeciwwskazania do zabiegu. W niektórych sytuacjach procedura ta może być niewłaściwa lub niebezpieczna. Przeciwwskazania do suchego igłowania to m.in.
-
- zakażenia, trudno gojące się rany, zapalenia i infekcje skóry
- czynne infekcje ogólnoustrojowe, w tym choroby zakaźne, choroby weneryczne i choroby autoimmunologiczne.
- używanie leków przeciwzakrzepowych lub skłonność do krwawień
- hemofilia, choroba von Willebranda
- nadwrażliwość na igły lub metal
- trypanofobia – lęk przed igłami i zastrzykami
- choroby układu krążenia, takie jak niskie ciśnienie krwi, arytmia serca lub choroby serc jak astma i choroby płuc
- nowotwór
- zaburzenia czucia
- tętniaki
- zaawansowana osteoporoza
- krwiaki, obrzęki
- rozrusznik serca
- ciąża – zabieg możliwy tylko w 1 trymestrze, a później za zgodą lekarza
- choroby zakaźne
- padaczka
- należy zachować ostrożność przy chorobach psychicznych, takie jak choroba afektywna dwubiegunowa, psychoza lub zaburzenia osobowości – konieczna jest zgoda psychiatry na zabieg
Obok przeciwwskazań, suche igłowanie może mieć działania niepożądane, takie jak:
-
- małe krwiaki w miejscu igłowania
- ból mięśni, który może się utrzymywać od 1 do 4 dni.
- 1-2 dniowa przeczulica
Czy suche igłowanie może być stosowane u dzieci?
Podczas zabiegu u dzieci stosuje się mniejsze i cieńsze igły niż u dorosłych, więc z technicznego punktu widzenia suche igłowanie u dzieci jest wykonalne i również przynosi szereg korzyści zdrowotnych. W przypadku starszych dzieci i młodzieży, suche igłowanie może być stosowane w celu łagodzenia bólu, poprawy funkcjonowania układu trawiennego czy redukcji napięcia mięśniowego. Specjaliści mówią też o korzyściach tej procedury w leczeniu niektórych zaburzeń emocjonalnych, takich jak stres czy lęk, zwłaszcza u osób w wieku nastoletnim. Przed zabiegiem należy skonsultować się z pediatrą.
Suche igłowanie – ile zabiegów trzeba wykonać?
Zawsze początkowym etapem leczenia jest omówienie jego planu z terapeutą. Przed zabiegiem specjalista omówi z Pacjentką/Pacjentem plan leczenia, można go także zapytać o techniki, które zostaną zastosowane i rozwiać wszelkie wątpliwości. Specjalista powie, jakich efektów można spodziewać się po serii zabiegów. Zwykle jest to seria 6-12 sesji, ale dokładna liczba zabiegów zależy od indywidualnych potrzeb i stanu zdrowia pacjenta, a także od rodzaju dolegliwości, która jest leczona. W przypadku niektórych dolegliwości, takich jak bóle kręgosłupa czy migreny, suche igłowanie może przynieść wyraźną ulgę już po jednym zabiegu, jednak w większości przypadków konieczne jest przeprowadzenie serii zabiegów. Odstępy między zabiegami zwykle wynoszą około tygodnia.
ul. Tadeusza Kościuszki 2E U4B
05-820 Piastów
Godziny otwarcia:
od poniedziałku do piątku 8:00 – 20:00
e-mail: piastow@ckr.pl