Densytometria
Osteoporoza to schorzenie szkieletu cechującego się obniżoną wytrzymałością mechaniczną kości. Predysponuje to do zwiększonego ryzyka powstania złamania. Wytrzymałość mechaniczna kości wynika z dwóch integralnych cech kości: gęstości i jakości. Densytometria jest najprostszą dostępną metodą diagnozowania osteoporozy oraz monitorowania leczenia chorego z jej objawami.
Gdzie zrobić densytometrię?
Badanie densytometryczne zrobisz w Centrum Leczenia Osteoporozy w CKR Ursynów. Na badanie nie trzeba mieć skierowania. Wystarczy umówić się w rejestracji przychodni na dogodny termin. Densytometrię dobrze jest zrobić w pakiecie z innymi badaniami laboratoryjnymi (z krwi), na podstawie których lekarz będzie mógł ocenić stan tkanki kostnej.
Na czym polega densytometria?
Densytometria to badanie oparte na technologii promieniowania rentgenowskiego, czyli jest to rodzaj prześwietlenia. Podana dawka promieniowania jest jednak wielokrotnie niższa niż w przypadku np. zdjęcia rentgenowskiego płuc. Badanie jest wykonywane przy pomocy miniaturowej lampy RTG, a po przejściu promieniowania dwuwiązkowego przez ciało możliwe jest wyliczenie masy kości. To pozwala lekarzowi opisującemu badanie na ocenę masy, gęstości i jakości tkanki kostnej oraz wdrożenie skutecznego leczenia. Precyzyjny pomiar gęstości kości możliwy jest dzięki przejściu przez organizm Pacjenta wiązki niskoenergetycznej i wysokoenergetycznej.
Densytometria – dowiedz się więcej
Czy densytometria jest bezpieczna?
Tak, jest to badanie nieinwazyjne, bezpieczne i bezbolesne, a przy tym charakteryzuje się wysoką dokładnością pomiaru. Nie wymaga specjalnych przygotowań poza zdjęciem elementów metalowych (guziki, biżuteria, etc.). Pacjent jedynie nie powinien przyjmować na dobę przed badaniem preparatów wapnia. Nie trzeba być na czczo. Densytometria, jak każde badanie z wykorzystaniem nawet minimalnych dawek promieniowania RTG, nie jest badaniem, któremu powinny poddawać się kobiety w ciąży.
Jak przebiega densytometria?
Pacjent badany jest na stole do densytometrii, w pozycji leżącej lub siedzącej. Najczęściej badaniu poddawana jest okolica biodra (szyjka kości udowej) lub odcinek lędźwiowy kręgosłupa. Wynik wydawany jest zaraz po badaniu. Aparat wylicza i porównuje masę kości Pacjentki/Pacjenta z dwiema grupami kontrolnymi, tj. osobami zdrowymi w wieku 20-30 lat oraz wynikami osób w tej samej grupie wiekowej, co osoba badana. Opis badania sporządza lekarz.
Kto powinien wykonać densytometrię?
Densytometria to badanie, które służy do wykrywania choroby praktycznie niedającej objawów (poza częstymi złamaniami). Dlatego należy wykonywać je profilaktycznie. Pierwsza densytometria powinna być przeprowadzona u:
- Kobiet w wieku okołomenopauzalnym
- Mężczyzn po 65 roku życia
- Pacjentów/Pacjentek z chorobami tarczycy i zaburzeniami hormonalnymi
- Osób obciążonych genetycznie osteoporozą
- Osób, u których w ostatnim czasie doszło do tzw. złamania niskoenergetycznego
- Osób palących tytoń i spożywających więcej niż 3 jednostki alkoholu dziennie
- Pacjentów przyjmujących kortykosteroidy, cierpiących na cukrzycę, RZS i zesztywniające zapalenie stawów
Optymalnie jest potem powtarzać badanie co dwa lata lub tak, jak wskaże lekarz.
Złamanie niskoenergetyczne, a densytometria
Bardzo często Pacjentki i Pacjenci zgłaszają się na pierwsze badanie densytometryczne dopiero kiedy nastąpi uraz. Szczególnym przypadkiem jest złamanie niskoenergetyczne, zwane też osteoporotycznym. Jest to złamanie kości powstałe na skutek niewspółmiernie małej siły urazu, np. przy zwykłym schyleniu się, wstawaniu z fotelu czy podniesieniu czegoś niezbyt ciężkiego. Złamanie spowodowane tak nieproporcjonalnie słabym czynnikiem na ogół świadczy o degeneracji tkanki kostnej i wysokiej podatności na kolejne złamania, w tym złamania kręgosłupa. Dlatego tak istotne jest wykonanie densytometrii zanim dojdzie do poważnego urazu. Wcześnie wykryta osteoporoza podlega leczeniu. W Centrum Leczenia Osteoporozy Pacjentka czy Pacjent może nie tylko wykonać diagnostykę, ale także rozpocząć leczenie oraz uzyskać porady dotyczące rehabilitacji i profilaktyki.
W przychodni CKR na Ursynowie istnieje też możliwość oceny TBS (trabecular bone score). Jest to specjalne oprogramowanie, które pozwala na trójwymiarową ocenę rozłożenia beleczek kostnych.