Umów wizytę

Densytometria

Osteoporoza to schorzenie szkieletu cechującego się obniżoną wytrzymałością mechaniczną kości. Predysponuje to do zwiększonego ryzyka powstania złamania. Wytrzymałość mechaniczna kości wynika z dwóch integralnych cech kości: gęstości i jakości. Densytometria jest najprostszą dostępną metodą diagnozowania osteoporozy oraz monitorowania leczenia chorego z jej objawami.

Gdzie zrobić densytometrię?

Badanie densytometryczne zrobisz w Centrum Leczenia Osteoporozy w CKR Ursynów. Na badanie nie trzeba mieć skierowania. Wystarczy umówić się w rejestracji przychodni na dogodny termin. Densytometrię dobrze jest zrobić w pakiecie z innymi badaniami laboratoryjnymi (z krwi), na podstawie których lekarz będzie mógł ocenić stan tkanki kostnej.

Na czym polega densytometria?

Densytometria to badanie oparte na technologii promieniowania rentgenowskiego, czyli jest to rodzaj prześwietlenia. Podana dawka promieniowania jest jednak wielokrotnie niższa niż w przypadku np. zdjęcia rentgenowskiego płuc. Badanie jest wykonywane przy pomocy miniaturowej lampy RTG, a po przejściu promieniowania dwuwiązkowego przez ciało możliwe jest wyliczenie masy kości. To pozwala lekarzowi opisującemu badanie na ocenę masy, gęstości i jakości tkanki kostnej oraz wdrożenie skutecznego leczenia. Precyzyjny pomiar gęstości kości możliwy jest dzięki przejściu przez organizm Pacjenta wiązki niskoenergetycznej i wysokoenergetycznej.

Densytometria – dowiedz się więcej

Czy densytometria jest bezpieczna?

Jak przebiega densytometria?

Kto powinien wykonać densytometrię?

Złamanie niskoenergetyczne, a densytometria

CKR Filia Warszawa Ursynów

ul. Surowieckiego 8,
02-783 Warszawa (Ursynów)

Godziny otwarcia:
PN-PT 7:00 – 20:00

TELEFON

(22) 703 08 10 (usługi NFZ)
(22) 703 08 12  (poradnia osteoporozy)

e-mail: surowieckiego@ckr.pl

Napisz do nas

Formularz - kontakt

Potrzebujesz pomocy?