USG piersi

Rak piersi zajmuje pierwsze miejsce w grupie nowotworów, na które zapadają kobiety. W Polsce notuje się blisko 10 tys. nowych zachorowań rocznie.

Wcześnie wykryty nowotwór piersi jest całkowicie uleczalny, dlatego ważne jest wczesne wykrycie choroby i jak najszybsze rozpoczęcie leczenia. Niezwykle ważna jest samokontrola, ponieważ najczęstszym objawem raka jest wyczuwalny guzek w piersi. Badanie to zawsze powinno obejmować obie piersi i węzły chłonne po obu stronach ciała. Szczególną uwagę należy zwrócić na górny boczny kwadrat piersi i na to aby dotykać całą wewnętrzną powierzchnią palców. Każdy guzek lub jakakolwiek zmiana gruczołu piersiowego powinna być skonsultowana z lekarzem.

Regularnie należy wykonywać również badania z zakresu diagnostyki obrazowej (mammografia, USG), ponieważ mogą one wykryć wczesne zmiany, niewyczuwalne w badaniu dotykowym. Badanie USG szczególnie polecane jest kobietom młodym, będącym w ciąży oraz tym, które z innych przyczyn nie powinny być zbyt często napromieniowywane promieniami X, a także jako uzupełnienie badania mammograficznego.

W badaniu wykorzystuje się ultradźwięki, emitowane przez sondę przyłożoną do skóry, która nasmarowana jest specjalnym żelem. Ultradźwięki odbijają się od tkanek o różnej gęstości i przetwarzane są do postaci obrazu podobnego do zdjęcia rentgenowskiego. Metoda ta, w przypadku większych zmian, pozwala na odróżnienie w sposób nieinwazyjny wypełnionych płynem torbieli od guzów litych oraz pozwala określić stopień unaczynienia guza, co wskazuje na charakter nowotworowy zmian. Badanie ultrasonograficzne trwa kilkanaście minut, jest bezbolesne i nie ma szkodliwych działań ubocznych.

Dla dokładności badania ważne jest, by było ono wykonane na nowoczesnym sprzęcie, przez doświadczonego specjalistę. Badanie takie można wykonać bez skierowania w Centrum Kompleksowej Rehabilitacji w Konstancinie-Jeziorna. Zapraszamy!

Opracowanie na podstawie:


USG piersi – informacje i zapisy:

  • Pracownia Diagnostyki Obrazowej
    ul. Gąsiorowskiego 12/14, 05-510 Konstancin-Jeziorna
    tel. 22 703 07 36
    e-mail: rtg@ckr.pl

Przejdź na stronę Pracownia Diagnostyki Obrazowej – Konstancin-Jeziorna

Newsletter
Bądź na bieżąco i otrzymuj najnowsze informacje.
Rozwiąż test, aby sprawdzić, czy dolegliwości, których doświadczasz po COVID-19 wymagają specjalistycznej konsultacji i ewentualnej rehabilitacji.
This is default text for notification bar