Rekonstrukcja ACL
Współczesna medycyna pozwala na przeprowadzenie coraz bardziej zaawansowanych zabiegów przy jednoczesnej minimalizacji ich inwazyjności. Dobrym tego przykładem jest rekonstrukcja więzadła krzyżowego przedniego. Ten element budowy kolana (znany również pod skrótem ACL– ang. anterior cruciate ligament) jest odpowiedzialny za połączenie kości udowej i piszczelowej oraz pełni funkcję stabilizatora. Najczęściej do urazów tej struktury wewnątrzstawowej dochodzi po uderzeniu, złym ustawieniu kończyny w trakcie lądowania lub po nagłym zatrzymaniu lub zmianie kierunku biegu. Dlatego na uraz więzadła krzyżowego najczęściej skarżą się osoby, które spędzają aktywnie czas wolny, w szczególności piłkarze.
Niezależnie jednak, czy zajmujemy się sportem zawodowo czy tylko amatorsko, każdy uraz kolana powinien być skonsultowany z lekarzem specjalistą. Należy zwrócić szczególną uwagę na takie objawy jak łatwo zauważalny obrzęk, trudności ze zgięciem i wyprostowaniem nogi, czy też ogólny dyskomfort przy chodzeniu. Mogą one wskazywać na zerwanie więzadła krzyżowego, przez co niezbędna będzie jego operacja.
Rekonstrukcja ACL kolana
Rekonstrukcja ACL kolana poprzedzona jest wywiadem lekarskim, a także badaniami diagnostycznymi, które mają potwierdzić uszkodzenie struktury wewnątrzstawowej. Najczęściej wykonuje się USG, prześwietlenie RTG lub rezonans magnetyczny. Operacja więzadła krzyżowego przedniego ma małoinwazyjny charakter i jest zupełnie bezbolesna. Zabieg rozpoczyna się od wykonania dwóch małych nacięć na skórze. Przez jedno z nich wprowadzana jest kamera atroskopowa, która pozwala na obserwację wnętrza kolana bez potrzeby jego otwierania. Wykonanie drugiego otworu umożliwia wydrążenie kanałów w kości piszczelowej oraz udowej, przez który będzie przechodzić przeszczep więzadła krzyżowego przedniego. Materiał pobiera się z ciała pacjenta. Najczęściej jest nim ścięgno mięśni kulszowo-goleniowych lub więzadło właściwe rzepki.
Rekonstrukcja ACL kolana trwa zwykle około 90 minut. Pacjent najczęściej pozostaje w klinice od dwóch do czterech dni. Po około dwóch tygodniach od wykonania zabiegu należy skontaktować się z placówką, aby ściągnąć szwy.
Należy pamiętać, że operacja więzadła krzyżowego to dopiero pierwszy krok do odzyskania pełnej sprawności kolana. Okres rekonwalescencji może trwać około sześciu miesięcy pod warunkiem, że nie zapomni się o wykonywaniu ćwiczeń rehabilitacyjnych i dostosowaniu się do zaleceń lekarza. Tylko wtedy można myśleć o powrocie do swoich ulubionych aktywności fizycznych, czy to na boisku, czy też na śnieżnym stoku.
Dowiedz się więcej o intensywnej rehabilitacji po rekonstrukcji ACL.