Rehabilitacja po operacji kręgosłupa Warszawa, Konstancin-Jeziorna, Zielonka, Wrocław

Zmiany w kręgosłupie u niektórych osób posunięte są tak głęboko, iż niezbędne jest wykonanie operacji. Co najważniejsze, leczenie nie kończy się wraz z wykonaniem zabiegu. Rehabilitacja po operacji kręgosłupa jest bardzo kluczowa w szybkim powrocie do zdrowia. Dzięki zajęciom z fizjoterapeutą pacjent dużo szybciej może wrócić do zdrowia i pełni formy. Centrum Kompleksowej Rehabilitacji w Konstancinie-Jeziornie, placówki rehabilitacyjne w Warszawie, Zielonce i Wrocławiu zajmują się rehabilitacją po operacji kręgosłupa od wielu lat. Nasz 42-letni ośrodek posiada niezbędne wyposażenie, dzięki któremu pacjent efektywnie i szybko wraca do zdrowia. Zajęcia są prowadzone pod czujnym okiem doświadczonych fizjoterapeutów. Nasz wszystkim czuwa zespół specjalistów lekarzy. Szukasz miejsca, gdzie będziesz mógł przejść rekonwalescencję po operacji przepukliny czy też niestabilności kręgosłupa lędźwiowego? Potrzebujesz sprawdzonego miejsca na turnus rehabilitacyjny, które pozwoli Ci dojść do siebie po operacji kręgosłupa szyjnego? Wybierz jedną z placówek Centrum Kompleksowej Rehabilitacji!

Rehabilitacja po operacji kręgosłupa – jakie zabiegi wybrać?

Wybór odpowiednich zabiegów na kręgosłup może mieć zbawienny wpływ na komfort i jakość życia pacjenta, który zmaga się z bólami w tej okolicy. W ostatnich latach bardzo duży nacisk kładziony jest na odciążanie tej części układu szkieletowego człowieka, ponieważ liczba wystąpień zwyrodnień kręgosłupa nawet u ludzi w młodych wieku z roku na rok rośnie. Kiedy już nie jest możliwe leczenie zachowawcze przeprowadzana jest operacja, po której proces rehabilitacyjny może przybierać kilka form. Wśród zabiegów na kręgosłup warto wymienić m.in. terapię manualną, masaż leczniczy, zabiegi z fizykoterapii, w tym z magnetoterapii, laseroterapiii. Często na początku rehabilitacji wprowadzane są także pomoce ortopedyczne, jak np. kołnierz, czy gorset. Jako uzupełnienie programu rehabilitacji niższych odcinków kręgosłupa sprawdzają się także zabiegi borowinowe, kąpiele solankowe oraz zabiegi z zakresu hydroterapii, czyli np. masaże natryskowe, czy podwodne. Podstawą programu jest jednak tradycyjna rehabilitacja oparta o terapię manualną, która wiąże się z zastosowaniem różnych technik manualnych, terapię tkanek miękkich, mobilizacje, wykonywane przez doświadczonego, certyfikowanego fizjoterapeutę manualnego czy osteopatę oraz indywidualnie dobrane ćwiczenia.  Ważnym elementem rehabilitacja jest praca z blizną pooperacyjną.

Zalecenia i rehabilitacja po operacji kręgosłupa szyjnego

Operacja kręgosłupa szyjnego jest zabiegiem bardzo radykalnym, od którego niejednokrotnie zależy zdrowie, a nawet życie pacjenta. Rehabilitacja po operacji kręgosłupa szyjnego nie jest łatwym procesem. Wiele zależy od zaangażowania pacjenta oraz doświadczenia fizjoterapeuty, który rehabilitacją tą się zajmuje. Bardzo istotna jest także świadomość pacjenta i jego wiedza na temat co może, a czego nie powinien/nie może robić. Zalecenia po operacji kręgosłupa szyjnego mogą być inne dla każdego pacjenta i zawsze, tak samo, jak program rehabilitacji, przygotowywane są indywidualnie. Na rehabilitacje pacjent powinien się zgłosić mniej więcej po 2 tygodniach od operacji kręgosłupa szyjnego, jednak jeżeli występuje ból lub napięcie w odcinku szyjnym – najlepiej zgłosić się jak najprędzej na konsultację do lekarza prowadzącego. Wśród zaleceń znajdują się także delikatne ćwiczenia szyi, ale tylko w zakresie bezbólowym. Pełny instruktaż powinien pokazać fizjoterapeuta. W niektórych przypadkach zalecane jest także noszenie kołnierza usztywniającego, jednak lekarz może nakazać noszenie go przez cały czas lub tylko podczas przebywania poza domem. Wskazane jest także posiadanie poduszki ortopedycznej.

Zalecenia i rehabilitacja po operacji kręgosłupa lędźwiowego

Rehabilitacja po operacji kręgosłupa lędźwiowego kilkumiesięczny proces. W jego wyniku pacjent odzyskuje sprawność ruchową oraz uczy się funkcjonować bez bólu. Często urazy i przeciążenia w tym obszarze powstawały przez kilka lub kilkanaście lat i wiązały się z bólem pacjenta, dlatego tak ważna jest nauka prawidłowych postaw i zachowań. Wśród zaleceń po operacji kręgosłupa lędźwiowego (np. przepukliny) znajduje się np. konieczność noszenia gorsetu ortopedycznego, jednak najczęściej tylko w transporcie lub przebywając na zewnątrz. Należy poruszać się jak najszybciej po operacji, jednak trzeba wiedzieć, jak robić to prawidłowo. Pełny instruktaż powinien być zaprezentowany przez fizjoterapeutę. Istotne jest ponowne wykształcenie prawidłowych nawyków dot. leżenia, wstawania, siadania, czy ogólnej postawy. Program rehabilitacji po operacji kręgosłupa lędźwiowego dobierany jest indywidualnie do każdego pacjenta. Rehabilitacja może potrwać nawet kilka miesięcy, a jej przebieg i czas jest zależny głównie od zakresu zabiegu, metody operacji, procesu gojenia tkanek miękkich, ogólnego stanu pacjenta i poziomu sprawności, a także od zaangażowania pacjenta i jego świadomości.

Ćwiczenia i stabilizacja po operacji kręgosłupa lędźwiowego, szyjnego

W Centrum Kompleksowej Rehabilitacji w Konstancinie-Jeziornie doświadczeni rehabilitanci i fizjoterapeuci przeprowadzają rehabilitację po operacji kręgosłupa lędźwiowego i szyjnego. Nasz program ćwiczeń dostosowany jest indywidualnie do każdego pacjenta. Wśród kryteriów znajduje się także rodzaj przeprowadzonej operacji, etap pooperacyjny, wiek pacjenta, jego sprawność fizyczna oraz ogólny stan zdrowia.

Zestaw ćwiczeń po operacji kręgosłupa szyjnego

Program rehabilitacji po operacji kręgosłupa lędźwiowego obejmuje różne techniki terapii manualnej, masaż leczniczy, fizykoterapię, ćwiczenia czynne, ćwiczenia izometryczne, ćwiczenia wzmacniające i uelastyczniające tzw. gorset mięśniowy, ćwiczenia korygujące ustawienie miednicy, propriocepcji, stretching. Zestaw ćwiczeń po operacji kręgosłupa szyjnego zawiera: ćwiczenia izometryczne, ćwiczenia wzmacniające mięśnie i aparat więzadłowy, ćwiczenia z wykorzystaniem koordynacji wzrokowo-ruchowej, równoważne. Do ćwiczeń początkowo lepiej nie używać żadnego obciążenia lub jedynie ciężar własnego ciała W miarę przystępowania do kolejnego etapu rehabilitacji można wprowadzić do ćwiczeń pomoce rehabilitacyjne, jak taśmy, piłki, poduszki sensomotoryczne, bosu, TRX, trampolinę, deski równoważne, Terapie Master, urządzenia siłowe do wzmacniania mięśni zginaczy, prostowników biodra i kolana, pośladkowych, mięśni pleców. Niezwykle ważnym uzupełnieniem procesu rehabilitacji jest regularnie prowadzony stretching czy też rolowanie na wałku.

Newsletter
Bądź na bieżąco i otrzymuj najnowsze informacje.
Rozwiąż test, aby sprawdzić, czy dolegliwości, których doświadczasz po COVID-19 wymagają specjalistycznej konsultacji i ewentualnej rehabilitacji.
This is default text for notification bar