Pomiar tkanki tłuszczowej i badanie składu ciała

Pomiar tkanki tłuszczowej


Jednym z zastosowań aparatu densytometrycznego jest możliwość badania składu ciała i pomiar tkanki tłuszczowej (Body Composition).

 

W pomiarze wykonuje się skanowania lampą densytometru całego ciała. Dokonany pomiar pozwala na określenie masy kości, masy tkanki tłuszczowej oraz beztłuszczowej (FAT-free mass, FFM), która w praktyce oznacza masę mięśniową.

Metoda ta u dzieci służy przede wszystkim do oceny stopnia odżywienia i rozwoju w różnych stanach patologicznych, między innymi oceny otyłości.

Przy pomocy badania densytometrycznego metodą tą możemy:

  • monitorować postęp stosowanej diety i skuteczność aktywizacji ruchowej (wysiłkowej). Pomiary tkanki tłuszczowej i badanie składu ciała dokonywane są z doskonałą precyzją
  • sprawdzić efektywność stosowanej diety
  • monitorować uzyskany wynik diety, prowadzonego leczenia usprawniającego czy stosowanej aktywizacji ruchowej

Trening ruchowy, kinezyterapia poza poprawą zakresu ruchomości stawów, gibkości, wydolności ogólnoustrojowej, siły mięśni, prowadzą do zwiększenia masy mięśniowej, przy równoczesnym zmniejszeniu masy tłuszczowej. Badanie składu ciała pozwala na zobrazowanie tych zmian.

Wyniki pomiaru składu ciała dostarczają ważnych informacji wspomagających leczenie P­­­­acjentów cierpiących na różne zaburzenia w odżywaniu czy chorób powodujących zaniki mięśni.

W diagnostyce wydolności układu kostnego istotna jest ocena wskaźnika masy ciała (BMI). Na wartość BMI wpływa głównie tkanka tłuszczowa i mięśniowa. Jak pokazują obserwacje to zagrożenie złamaniem osteoporotycznym rośnie w miarę spadku BMI poniżej normy, ale też wzrost BMI powyżej normy nie jest czynnikiem ochronnym, a w otyłości jednoznacznie zwiększa ryzyko złamań, zwłaszcza w otyłości brzusznej.

Zatem pomiar tkanki tłuszczowej, masy kostnej i masy mięśniowej jest uzupełnieniem pełnej diagnostyki w osteoporozie, monitorowania procesu leczenia, stosowanych diet, czy też monitorowania skuteczności aktywizacji ruchowej, prowadzonego leczenia usprawniającego.


Kontakt:

Filia Warszawa Ursynów

email: densytometria@ckr.pl

Cennik i informacje kontaktowe

Newsletter
Bądź na bieżąco i otrzymuj najnowsze informacje.
Rozwiąż test, aby sprawdzić, czy dolegliwości, których doświadczasz po COVID-19 wymagają specjalistycznej konsultacji i ewentualnej rehabilitacji.
This is default text for notification bar