Paluch sztywny

Paluch sztywny jest schorzeniem, które dotyka nawet dwa procent społeczeństwa. Obejmuje ono staw śródstopno-palcowy pierwszy i objawia się silnym bólem, obrzękiem oraz zaczerwienieniem w obrębie chorego miejsca doprowadzającym do zniesienia fizjologicznej funkcji tego stawu wyrażającym się usztywnieniem tego stawu. Do najczęstszych przyczyn jego występowania zalicza się zaistniałe w przeszłości urazy, uwarunkowania genetyczne, choroby układowe oraz nieprawidłowości w budowie stopy. W odróżnieniu od palucha koślawego, schorzenie to nie wpływa znacznie na estetykę stopy. Mimo to, nie należy zwlekać z wizytą u specjalisty.

W zależności od stopnia zaawansowania zwyrodnienia, ortopeda może zaproponować różne metody leczenia palucha sztywnego, w tym operację stopy.

W początkowej fazie można zastosować ćwiczenia rehabilitacyjne lub specjalne ortezy na paluch. Kiedy powyższe metody nie przynoszą skutków, przystępuje się do rozwiązania chirurgicznego. Operacja może polegać na usztywnieniu stawu, usunięciu wyrośli kostnych, osteostomii lub endoplastyce. Proces rekonwalescencji po zabiegu wynosi zwykle od 4 do 6 tygodni. Zalecane jest wówczas noszenie specjalistycznego obuwia odciążającego przodostopie.

Newsletter
Bądź na bieżąco i otrzymuj najnowsze informacje.
Rozwiąż test, aby sprawdzić, czy dolegliwości, których doświadczasz po COVID-19 wymagają specjalistycznej konsultacji i ewentualnej rehabilitacji.
This is default text for notification bar