Paluch koślawy

Niestety, to, co modne nie zawsze okazuje się zdrowe. Najlepszym tego przykładem jest tzw. paluch koślawy (haluks)czyli zniekształcenie przodostopia ze zwyrodnieniem w stawie śródstopnopalcowym palucha spowodowane m. innymi  noszeniem źle dopasowanego obuwia. Mowa przede wszystkim o butach na obcasie, a także o modelach z cienkimi i szpiczastymi czubkami. Innymi ważnymi czynnikami predysponującymi do występowania tego schorzenia są:  nadwaga, płaskostopie, długotrwała i stojąca praca fizyczna, a także uwarunkowania genetyczne. Schorzenie powstaje w wyniku nacisku na przednią część stopy, tzw. zaburzenia osi pierwszego promienia stopy, przez co dochodzi do zniekształcenia dużego palca i powstania bolesnego zgrubienia po jego przyśrodkowej stronie.

Współczesna ortopedia wypracowała kilka metod radzenia sobie z paluchem koślawym. Oprócz nieinwazyjnych sposobów korekcji, których stosowanie powinno być skonsultowane ze  specjalistą, w przypadkach  zaawansowanego zwyrodnienia rozwiązaniem może być operacja haluksów. Polega ona na chirurgicznym wycięciu zgrubienia, tzw. egzostozy, skorygowaniu kształtu stopy i ewentualnym zespoleniu kości za pomocą śrub lub drutów Kirschnera. W trakcie zabiegu pacjent poddany jest odpowiedniemu znieczuleniu zabezpieczającemu odczuwanie bólu operacyjnego. Proces gojenia w zależności od zastosowanej techniki operacyjnej to 3-6 tygodni. W tym czasie niezbędne jest noszenie specjalnego obuwia. Po okresie rekonwalescencji zaleca się zakładanie wygodnych butów, ćwiczenia fizyczne oraz zbilansowaną dietę.

Newsletter
Bądź na bieżąco i otrzymuj najnowsze informacje.
Rozwiąż test, aby sprawdzić, czy dolegliwości, których doświadczasz po COVID-19 wymagają specjalistycznej konsultacji i ewentualnej rehabilitacji.
This is default text for notification bar