Krioterapia ogólnoustrojowa polega na oddziaływaniu na powierzchnię ciała bardzo niskimi temperaturami (poniżej 110 st. C) w specjalnej kriokomorze, w której przebywa się od 1 do 3 minut.
Zapraszamy do korzystania z zabiegów krioterapii ogólnoustrojowej w Centrum Kompleksowej Rehabilitacji w Konstancinie. Jest to świetna metoda wspomagająca leczenie chorób narządu ruchu oraz doskonała forma odnowy biologicznej. Zabieg jest bezbolesny i bardzo dobrze tolerowany przez organizm. Następuje po nim intensywna, 30 minutowa kinezyterapia pod kierunkiem fizjoterapeuty. Konstrukcja kriokomory jest przyjazna dla osób z klaustrofobią.
Krioterapia ogólnoustrojowa – na czym to polega?
Pod koniec lat 70 japoński profesor Toshiro Yamauchi skonstruował pierwszą w świecie komorę kriogeniczną i z powodzeniem stosował krioterapię ogólnoustrojową u pacjentów ze schorzeniami reumatycznymi. Od tego czasu zaczęto budować komory kriogeniczne, które są obecnie, bardzo popularne w Niemczech, Rosji i w Polsce. Krioterapię ogólnoustrojową stosuje się w rehabilitacji ruchowej, odnowie biologicznej i u sportowców celem zwiększenia wydolności organizmu i regeneracji po urazach .
Korzystne efekty krioterapii ogólnoustrojowej są już na tyle oczywiste, iż zabiegi te są refundowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia.
Działanie temperatur kriogenicznych stosowanych ogólnoustrojowo wywołuje w organizmie człowieka wiele korzystnych reakcji fizjologicznych, takich jak:
- efekt przeciwbólowy
- efekt nerwowo-mięśniowy
- efekt przeciwobrzękowy
- efekt przeciwzapalny
- efekt krążeniowy
- efekt immunologiczny
- efekt poprawy nastroju
- efekt odnowy biologicznej
Efekt przeciwbólowy związany z wpływem krańcowo niskich temperatur na układ nerwowy (czynnościowe wyłączenie przez zimno receptorów czuciowych i ich połączeń z proprioreceptorami oraz zwolnienie przewodnictwa we włóknach czuciowych), układ hormonalny (wzrost wydzielania beta-endorfin) oraz działaniem metabolicznym (obniżenie stężenia mleczanów i histaminy oraz wzrost stężenia bradykininy i angiotensyny w zmienionych zapalnie tkankach).
Efekt nerwowo-mięśniowy temperatur kriogenicznych wiąże się ze zmniejszeniem napięcia mięśni w wyniku zwolnienia przewodnictwa nerwowego i obniżenia reaktywności obwodowych zakończeń czuciowo-nerwowych oraz ze wzrostem siły mięśniowej. Natomiast temperatury kriogeniczne nie wpływają na aktywność kinazy kreatynowej, co przemawia za brakiem ich szkodliwego wpływu na mięśnie szkieletowe.
Efekt przeciwobrzękowy związany jest z przekrwieniem tętniczym w okolicy obrzęków okołostawowych, z równoczesnym zwiększeniem filtracji włośniczkowej, poprawą drożności naczyń chłonnych drenujących przestrzeń międzykomórkową oraz zwiększeniem przepływu chłonki w naczyniach limfatycznych.
Efekt przeciwzapalny wynika z wpływu niskiej temperatury zarówno na wydzielanie mediatorów stanu zapalnego, jak i na równowagę prooksydacyjno-antyoksydacyjną. U osób poddanych krioterapii ogólnoustrojowej – tak u chorych, jak i zdrowych – obserwuje się m.in. znamienny statystycznie spadek wartości odczynu Biernackiego i stężenia markerów stanu zapalnego. Kolejny mechanizm działania przeciwzapalnego może być związany z wpływem niskiej temperatury na stabilizację błon lizosomalnych i następowym zahamowaniem uwalniania enzymów z lizosomów . Efekt przeciwzapalny związany jest również ze zmniejszeniem nasilenia stresu oksydacyjnego.
Efekt krążeniowy dotyczy głównie mikrokrążenia krwi. Oddziaływanie temperatur kriogenicznych na mikrokrążenie odbywa się dwufazowo. W pierwszej fazie polega na obkurczeniu lub zamknięciu zwieraczy przedwłośniczkowych w skórze, co prowadzi do zmniejszenia lub zahamowania przepływu przedwłośniczkowego i w konsekwencji utlenowana krew przez otwarte połączenia tętniczo-żylne wraca do dużych naczyń żylnych i prawego serca. W drugiej fazie dochodzi do adaptacyjnego rozszerzenia naczyń krwionośnych mikrokrążenia oraz zamknięcia połączeń tętniczo-żylnych, czego efektem jest wzrost ukrwienia tkanek, zwiększenie dowozu tlenu i substancji odżywczych do tkanek i narządów oraz zwiększenia usuwania toksyn z organizmu. Dotychczas nie wykazano istotnego wpływu temperatur kriogenicznych stosowanych ogólnoustrojowo na parametry makrokrążenia, takie jak: częstość akcji serca, wartości ciśnienia tętniczego, wartość wskaźnika skracania poprzecznego lewej komory serca i frakcji wyrzutowej serca. Kriostymulacja ogólnoustrojowa nie powoduje również zaburzeń rytmu serca oraz zmian niedokrwiennych mięśnia sercowego.
Efekt immunologiczny polega na zwiększeniu odporności komórkowej i humoralnej – według badania klinicznego obserwowano wzrost liczby i odsetka subpopulacji limfocytów: T pomocniczych, T cytotoksycznych T supresorowych, B oraz T NK – natural killers. Pod wpływem niskich temperatur dochodzi także do wzrostu w surowicy aktywności bakteriobójczej białek dopełniacza oraz immunoglobulin klasy IgA, IgG i IgM.
Efekt poprawy nastroju – niektórzy autorzy zanotowali istotny, korzystny wpływ krioterapii ogólnoustrojowej na psychikę pacjentów, wyrażający się m.in. poprawą nastroju, uczuciem relaksacji, ustąpieniem uczucia zmęczenia oraz poprawą jakości zasypiania i snu.
Efekty odnowy biologicznej – zabiegi w kriokomorze – poprzez wspomnianą wcześniej poprawę ukrwienia tkanek i zwiększenie dowozu substancji odżywczych, a także nasilenie usuwania toksyn z organizmu i korzystny wpływ na równowagę prooksydacyjno-oksydacyjną – odmładzają, ujędrniają skórę, likwidują cellulit, a ponadto, dzięki poprawie przemiany materii, wspomagają odchudzanie. Podstawą wymienionych reakcji są procesy termoregulacji. Ich uruchomienie następuje za pośrednictwem termoreceptorów przekazujących impulsy nerwowe do podwzgórza, które zawiaduje wszystkimi wegetatywnymi i większością hormonalnych funkcji organizmu człowieka. Istnieją też doniesienia wskazujące na korzystny wpływ zabiegów krioterapii ogólnoustrojowej na profil lipidowy surowicy. U osób zdrowych po zakończeniu cyklu zabiegów stwierdzono zmniejszenie stężenia frakcji LDL-cholesterolu z towarzyszącym wzrostem stężenia frakcji HDL.
Opracowanie na podstawie danych z materiałów Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach
Krioterapia ogólnoustrojowa – wskazania do stosowania
- Zapalne choroby narządu ruchu – zwłaszcza: reumatoidalne zapalenie stawów, zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa, dna moczanowa, zapalenie stawów towarzyszące łuszczycy
- Choroby zwyrodnieniowe stawów: kręgosłupa, barkowych, łokciowych, biodrowych, kolanowych i innych
- Zespoły bólowe kręgosłupa np. w przebiegu dyskopatii
- Zapalenia okołostawowe ścięgien, powięzi, mięśni
- Urazy stawów i tkanek miękkich, w tym kontuzje sportowe
- Zespoły przeciążeniowe narządu ruchu
- Fibromialgia
- Osteoporoza
- Znoszenie spastyczności w rehabilitacji neurologicznej w: stwardnieniu rozsianym (SM), niedowładach spastycznych i porażeniach połowiczych, mózgowym porażeniu dziecięcym
- Choroba Parkinsona
- Depresja
- Nadwaga i otyłość
Krioterapia ogólnoustrojowa – przeciwwskazania
- Choroba nowotworowa
- Niektóre choroby układu krążenia: stan po zawale i inne ciężkie choroby serca, niewydolność krążenia, zaburzenia rytmu serca, przebyte zatory tętnicze
nieustabilizowane nadciśnienie tętnicze (wysokie wartości ciśnienia krwi) - Nadczynność i niewyrównana niedoczynność tarczycy
- Działanie niektórych leków np.: neuroleptyków oraz alkoholu
- Uszkodzenia skóry, uczulenie na zimno, odmrożenia
- Ostre schorzenia dróg oddechowych, choroby nerek i pęcherza moczowego.
Krioterapia ogólnoustrojowa – wskazówki dla Pacjentów
Prosimy o przebranie się w strój gimnastyczny w szatni ogólnej, a następnie w szatni kriokomory w strój do krioterapii (musi być suchy).
Strój do kriokomory
- Kostium kąpielowy dwuczęściowy lub biustonosz sportowy (top) i krótkie spodenki dla mężczyzn (bez ciasnych gumek i elementów metalowych jak sprzączki, zapinki)
- Ciepłe skarpety do połowy łydki
- Przepaska lub czapka (osłaniająca uszy)
- Rękawice
- Podwójna maseczka chirurgiczna oraz chodaki (maseczkę i chodaki zapewniamy)
Przed wejściem do kriokomory
- Przed zabiegiem proszę zdjąć wszystkie ozdoby, okulary (lepiej zdjąć też szkła kontaktowe), zegarek, osłonić plastrem zmiany skórne.
- Przed wejściem do kriokomory należy osuszyć ciało ręcznikiem dla usunięcia kropelek potu ze skóry. W trakcie leczenia nie należy stosować kremów, balsamów i maści na skórę.
- Uprzejmie prosimy o przestrzeganie zasad higieny, jak również o powstrzymanie się od palenia tytoniu czy spożywania intensywnie pachnących pokarmów przed zabiegami – zimno „konserwuje” zapachy!
- Przed każdym wejściem do kriokomory pielęgniarka kontroluje tętno i ciśnienie krwi, oraz ocenia stan ogólny pacjenta proszę jej zgłaszać ewentualne dolegliwości.
W czasie zabiegu w kriokomorze
- Poruszamy się idąc w miejscu nie tupiąc, nie dotykając ścian kriokomory
- Ręce oddalamy od tułowia
- Oddychamy powoli, niezbyt głęboko – wdech krótszy niż wydech (1:2)
- Bezzwłocznie, po usłyszeniu sygnału dźwiękowego kończącego zabieg lub w razie złego samopoczucia, opuszczamy kriokomorę
Po zakończeniu zabiegu w kriokomorze
Po zmianie stroju udajemy się do sali kinezyterapii na ćwiczenia zgodnie z instruktażem fizjoterapeuty.
Przychodnia Krioterapeutyczna zapewnia usługi w ramach NFZ oraz odpłatne świadczenia medyczne
- Wykaz wymaganych dokumentów dla Pacjentów NFZ
- Poznaj pełen zakres usług finansowanych przez NFZ świadczonych w CKR
Cennik usług odpłatnych Przychodni Krioterapeutycznej
Zakres usług odpłatnych świadczonych przez Przychodnię Krioterapeutyczną:
Krioterapia:
- Krioterapia ogólnoustrojowa
Szczegółowe informacje oraz zapisy:
- Przychodnia Krioterapeutyczna
ul. Gąsiorowskiego 12/14
05-510 Konstancin-Jeziorna
tel. 22 703 06 00
e-mail: krioterapia@ckr.pl
Numery telefonów:
- 22 703 06 00
E-mail:
Godziny otwarcia:
- Rejestracja
Poniedziałek – Piątek
od 7:30 do 14:30 - Kriokomora
Poniedziałek – Piątek
od 7:30 do 13:30 - Ćwiczenia rehabilitacyjne
Poniedziałek – Piątek
od 7:30 do 14:00