Kinesiotaping

Kinesiotaping, czyli „plastrowanie dynamiczne” to metoda terapeutyczna polegająca na oklejaniu wybranych fragmentów ciała plastrami o specjalnej strukturze przypominającej odcisk palca.

Właściwości plastrów do kinesiotapingu

W metodzie tzw. “plastrowania dynamicznego” wykorzystuje się specjalnie wytworzony plaster – Kinesio Tex Tape lub inny o takich samych lub porównywalnych właściwościach. Jest to plaster o elastyczności 130-140% (nie ogranicza ruchów), rozciągający się tylko na długość, o ciężarze i grubości zbliżonych do parametrów skóry, niezawierający leków ani latexu, odporny na działanie wody, umożliwiający przepływ powietrza dzięki falowemu utkaniu. Za sprawą wysokiej odporności i wykorzystania hipoalergicznego kleju, plaster taki może być noszony na skórze nawet do kilku tygodni. Oczywiście tak, jak w przypadku każdej metody mającej bezpośredni kontakt ze skórą, u pacjenta może pojawić się odpowiedź alergiczna na taką aplikację (zaczerwienienie, wysypka). Należy wówczas samodzielnie zdjąć plaster, a obszar poaplikacyjny obserwować i w razie konieczności poddać dalszej konsultacji. Reakcje alergiczne są jednak naprawdę rzadkie, dlatego też taki rodzaj plastrowania może być stosowany nawet u noworodków, kobiet w ciąży, czy osób w podeszłym wieku.

Jak działa kinesiotaping?

Działanie kinesiotapingu opiera się głównie na założeniach teorii łańcuchów mięśniowo – powięziowych. Zakłada ona, że cała tkanka mięśniowa człowieka otoczona jest siecią powięzi i niemożliwym jest działanie tych dwóch struktur niezależnie od siebie. Powięź znajduje się bezpośrednio pod warstwą skóry, zatem dzięki odpowiedniej aplikacji plastra można wpłynąć na poprawę funkcjonowania struktur leżących pod nim. W zależności od sposobu naklejenia plastrów można osiągnąć efekt uniesienia i pofałdowania naskórka, co skutkuje polepszeniem przepływu krwi w naczyniach krwionośnych oraz zwiększeniem transportu chłonki w naczyniach limfatycznych okolicy zabiegowej. Dzięki zastosowaniu kinesiotapingu wpłynąć można na normalizację napięcia mięśniowego, zmniejszenie dolegliwości bólowych, czy poprawę motoryki oklejonego stawu. Bardzo dużą zaletą kinesiotapingu jest możliwość stosowania go równolegle z innymi metodami fizjoterapeutycznymi, nie wykluczając terapii w środowisku wodnym.

Zastosowanie plastrowania dynamicznego

Zastosowanie kinesiotapingu niesie za sobą niewątpliwie dużo korzyści, a przy tym jest bezpieczne dla pacjenta (jeśli aplikowany jest przez wyszkolonego fizjoterapeutę lub lekarza), dlatego wachlarz jego wykorzystania jest naprawdę szeroki. Tego rodzaju aplikacje spotkać można wśród pacjentów:

  • ortopedycznych (po skręceniach stawów, złamaniach; urazach więzadłowych, mięśniowych itp.),
  • neurologicznych (stany po przebytych udarach, wspomagająco przy uszkodzeniach nerwów obwodowych itp.),
  • pediatrycznych (wspomagająco przy wadach postawy, asymetrii, chorobach neurologicznych),
  • onkologicznych (jako jeden z elementów kompleksowej terapii przeciwobrzękowej),
  • położniczych (leczenie bólu odcinka lędźwiowo – krzyżowego oraz w zespole cieśni nadgarstka w ciąży).

Kinesiotaping świetnie sprawdza się jako jeden z elementów leczenia wielu kontuzji i przeciażeń u sportowców, jak również jako środek zapobiegawczy ich powstawaniu.

W przypadku wystąpienia któregokolwiek z powyższych schorzeń zapraszamy do kontaktu z naszymi specjalistami z zakresu kinesiotapingu w Warszawie, Konstancinie-Jeziornie, Zielonce i we Wrocławiu. Fizjoterapeuci z naszej placówki chętnie odpowiedzą na wszelkie pytania dotyczące tej metody oraz dobiorą odpowiedni sposób aplikacji do Państwa potrzeb.

Przeciwwskazania:

  • otwarte rany w miejscu zabiegu,
  • infekcje skórne,
  • zakrzepica żył głębokich,
  • nadmierne owłosienie w miejscu aplikacji (względnie).
Newsletter
Bądź na bieżąco i otrzymuj najnowsze informacje.
Rozwiąż test, aby sprawdzić, czy dolegliwości, których doświadczasz po COVID-19 wymagają specjalistycznej konsultacji i ewentualnej rehabilitacji.
This is default text for notification bar