Endoprotezoplastyka

EndoprotezoplastykaEndoprotezoplastyka stawu to zabieg polegający na wszczepieniu sztucznego stawu (implantu, endoprotezy) w miejsce zniszczonego. Operacje wykonywane są w CKR w Oddziale Ortopedii i Chirurgii Kręgosłupa przez doświadczonych chirurgów z użyciem nowoczesnego sprzętu i materiałów najwyższej jakości.

Wszczepienie endoprotezy przeprowadza się w zaawansowanych stanach zwyrodnienia stawu, gdy leczenie zachowawcze (farmaceutyczne, rehabilitacyjne) nie daje rezultatów.


Poznaj naszych renomowanych Specjalistów:

Kadra medyczna – Oddział Ortopedii i Chirurgii Kręgosłupa


Endoprotezoplastyka – operacje w Centrum Kompleksowej Rehabilitacji:


Endoprotezoplastyka – informacje i zapisy:

 • Oddział Ortopedii i Chirurgii Kręgosłupa
  ul. Gąsiorowskiego 12/14
  05-510 Konstancin-Jeziorna
  tel. 22 703 04 36
  e-mail: sekretariat.blok@ckr.pl

Przejdź na stronę Oddział Ortopedii i Chirurgii Kręgosłupa


Endoprotezoplastyka – wskazania do operacji

Czynniki utrudniające Pacjentowi normalne funkcjonowanie:

 • Ból wymagający stałego przyjmowania leków przeciwbólowych (wskazanie bezwzględne)
 • Ból nocny utrudniający sen (wskazanie bezwzględne)
 • Zniekształcenie osi kończyny
 • Ograniczenie ruchomości stawu
 • Przykurcze

Endoprotezoplastyka – przeciwwskazania do operacji

 • Infekcja stawu i / lub jego otoczenia (proces ropny)
 • Schorzenia ogólne (układu krążenia, układu oddechowego, metaboliczne)

Chirurgia rekonstrukcyjna z użyciem endoprotez stawów jest leczeniem polepszającym komfort życia i nie może być jego zagrożeniem. Choroby zwyrodnieniowe stawów dotyczą w znacznej mierze osób starszych, dlatego należy mieć na względzie, że z upływem czasu schorzenia ogólne postępują i mogą stanowić bezwzględne przeciwwskazanie do operacji.

Dlatego nie zwlekajmy zbyt długo z decyzją o wszczepieniu endoprotezy, by nie przekreślić swojej szansy na życie bez bólu i na sprawność odpowiadającą wiekowi.


Endoprotezoplastyka – kadra medyczna

Endoprotezoplastykę oraz wszystkie inne operacje wykonywane w Oddziale Ortopedii i Chirurgii Kręgosłupa przeprowadzają renomowani lekarze specjaliści, wspierani przez doświadczonych lekarzy anestezjologów oraz pielęgniarki. Poznaj naszą kadrę medyczną

Operację wszczepienia endoprotezy poprzedzają konsultacje z lekarzem specjalistą, który wykonywać będzie operację, lekarzem internistą i lekarzem anestezjologiem.

Zabieg zawsze wykonuje doświadczony chirurg, którego Pacjent wcześniej poznał i zaakceptował – nigdy nie stosujemy zastępstw!

W naszym ośrodku wykonać można uzupełniające badania laboratoryjne oraz badania obrazowe takie jak: RTG, USG, MRI – rezonans magnetyczny.

Przejdź na stronę Pracownia Diagnostyki Obrazowej


Endoprotezoplastyka – zabieg operacyjny

Chory przyjmowany jest na Oddział dzień przed operacją w celu wykonania niezbędnych badań czy przeprowadzenia dodatkowej konsultacji internistycznej. Należy być na czczo minimum 6 godzin przed operacją.

Zabieg trwa około 90 minut. Przeprowadzany jest w znieczuleniu dolędźwiowym (miejscowym) lub ogólnym. Polega na usunięciu zmienionych chorobowo powierzchni stawowych oraz zastąpieniu ich sztucznym stawem (endoprotezą).

W celu zapewnienia naszym Pacjentom bezpieczeństwa i długoletniego, komfortowego użytkowania endoprotez, stosujemy implanty renomowanych firm.


Endoprotezoplastyka – postępowanie pooperacyjne

Po operacji Pacjent co najmniej jedną dobę przebywa na sali pooperacyjnej. Podłączony jest do aparatury monitorującej funkcje życiowe, znajduje się pod stałym dozorem i opieką pielęgniarek, a także lekarza anestezjologa.

Na sali pooperacyjnej istnieje możliwość odwiedzenia Chorego przez rodzinę (1 osoba w odzieży ochronnej, nie dłużej niż 15 min.).

Z sali pooperacyjnej Pacjent przenoszony jest na jedną z siedmiu sal na Oddziale. Są to klimatyzowane pokoje z pełnym wyposażeniem – toaletą przystosowaną do potrzeb osób niepełnosprawnych, z telewizorem, radiem, telefonem, lodówką i systemem przywoływania pielęgniarek.

U Pacjentów po endoprotezoplastyce bioder i kolan stosujemy pończochy profilaktyczne, które ograniczają ryzyko powstawania zakrzepów w kończynach dolnych.

Już w pierwszej dobie po operacji wszczepienia endoprotezy prowadzona jest wczesna rehabilitacja.


Endoprotezoplastyka – rehabilitacja pooperacyjna

Rehabilitacja pooperacyjna pozwala uniknąć poważnych powikłań zakrzepowo-zatorowych i znacznie poprawia samopoczucie Pacjenta.

Wczesne usprawnianie pooperacyjne obejmuje:

 • Ćwiczenia oddechowe
 • Masaż limfatyczny
 • Pionizację przyłóżkową
 • Naukę bezpiecznego wstawania z łóżka / krzesła oraz ponownego siadania
 • Naukę prawidłowego chodu (przy pomocy balkonika, kul odłokciowych), a także wchodzenie i schodzenie ze schodów
 • Naukę unikania nieprawidłowych zachowań, które mogłyby przyczynić się do pogorszenia stanu zdrowia
 • Ćwiczenia czynno-bierne z wykorzystaniem kończyny zdrowiej
 • Krioterapię, laser, kinesiotaping – zgodnie z zaleceniami lekarskimi

Operujący lekarz ortopeda określa czas, kiedy Pacjent może w pełni obciążać operowaną kończynę.

Rehabilitację po przeprowadzonym zabiegu kontynuować można w CKR w systemie ambulatoryjnym lub stacjonarnym. Sprawdź naszą ofertę rehabilitacji narządu ruchu.

Newsletter
Bądź na bieżąco i otrzymuj najnowsze informacje.
Rozwiąż test, aby sprawdzić, czy dolegliwości, których doświadczasz po COVID-19 wymagają specjalistycznej konsultacji i ewentualnej rehabilitacji.
This is default text for notification bar