Endoprotezoplastyka stawu to zabieg polegający na wszczepieniu sztucznego stawu (implantu, endoprotezy) w miejsce zniszczonego. Operacje wykonywane są w CKR w Oddziale Ortopedii i Chirurgii Kręgosłupa przez doświadczonych chirurgów z użyciem nowoczesnego sprzętu i materiałów najwyższej jakości.
Wszczepienie endoprotezy przeprowadza się w zaawansowanych stanach zwyrodnienia stawu, gdy leczenie zachowawcze (farmaceutyczne, rehabilitacyjne) nie daje rezultatów.
Poznaj naszych renomowanych Specjalistów:
Kadra medyczna – Oddział Ortopedii i Chirurgii Kręgosłupa
Endoprotezoplastyka – operacje w Centrum Kompleksowej Rehabilitacji:
- Wszczepienie endoprotezy stawu biodrowego
- Wszczepienie endoprotezy kolana
- Wszczepienie endoprotezy stawów śródręczno-palcowych
Endoprotezoplastyka – informacje i zapisy:
- Oddział Ortopedii i Chirurgii Kręgosłupa
ul. Gąsiorowskiego 12/14
05-510 Konstancin-Jeziorna
tel. 22 703 04 36
e-mail: sekretariat.blok@ckr.pl
Przejdź na stronę Oddział Ortopedii i Chirurgii Kręgosłupa
Endoprotezoplastyka – wskazania do operacji
Czynniki utrudniające Pacjentowi normalne funkcjonowanie:
- Ból wymagający stałego przyjmowania leków przeciwbólowych (wskazanie bezwzględne)
- Ból nocny utrudniający sen (wskazanie bezwzględne)
- Zniekształcenie osi kończyny
- Ograniczenie ruchomości stawu
- Przykurcze
Endoprotezoplastyka – przeciwwskazania do operacji
- Infekcja stawu i / lub jego otoczenia (proces ropny)
- Schorzenia ogólne (układu krążenia, układu oddechowego, metaboliczne)
Chirurgia rekonstrukcyjna z użyciem endoprotez stawów jest leczeniem polepszającym komfort życia i nie może być jego zagrożeniem. Choroby zwyrodnieniowe stawów dotyczą w znacznej mierze osób starszych, dlatego należy mieć na względzie, że z upływem czasu schorzenia ogólne postępują i mogą stanowić bezwzględne przeciwwskazanie do operacji.
Dlatego nie zwlekajmy zbyt długo z decyzją o wszczepieniu endoprotezy, by nie przekreślić swojej szansy na życie bez bólu i na sprawność odpowiadającą wiekowi.
Endoprotezoplastyka – kadra medyczna
Endoprotezoplastykę oraz wszystkie inne operacje wykonywane w Oddziale Ortopedii i Chirurgii Kręgosłupa przeprowadzają renomowani lekarze specjaliści, wspierani przez doświadczonych lekarzy anestezjologów oraz pielęgniarki. Poznaj naszą kadrę medyczną
Operację wszczepienia endoprotezy poprzedzają konsultacje z lekarzem specjalistą, który wykonywać będzie operację, lekarzem internistą i lekarzem anestezjologiem.
Zabieg zawsze wykonuje doświadczony chirurg, którego Pacjent wcześniej poznał i zaakceptował – nigdy nie stosujemy zastępstw!
W naszym ośrodku wykonać można uzupełniające badania laboratoryjne oraz badania obrazowe takie jak: RTG, USG, MRI – rezonans magnetyczny.
Przejdź na stronę Pracownia Diagnostyki Obrazowej
Endoprotezoplastyka – zabieg operacyjny
Chory przyjmowany jest na Oddział dzień przed operacją w celu wykonania niezbędnych badań czy przeprowadzenia dodatkowej konsultacji internistycznej. Należy być na czczo minimum 6 godzin przed operacją.
Zabieg trwa około 90 minut. Przeprowadzany jest w znieczuleniu dolędźwiowym (miejscowym) lub ogólnym. Polega na usunięciu zmienionych chorobowo powierzchni stawowych oraz zastąpieniu ich sztucznym stawem (endoprotezą).
W celu zapewnienia naszym Pacjentom bezpieczeństwa i długoletniego, komfortowego użytkowania endoprotez, stosujemy implanty renomowanych firm.
Endoprotezoplastyka – postępowanie pooperacyjne
Po operacji Pacjent co najmniej jedną dobę przebywa na sali pooperacyjnej. Podłączony jest do aparatury monitorującej funkcje życiowe, znajduje się pod stałym dozorem i opieką pielęgniarek, a także lekarza anestezjologa.
Na sali pooperacyjnej istnieje możliwość odwiedzenia Chorego przez rodzinę (1 osoba w odzieży ochronnej, nie dłużej niż 15 min.).
Z sali pooperacyjnej Pacjent przenoszony jest na jedną z siedmiu sal na Oddziale. Są to klimatyzowane pokoje z pełnym wyposażeniem – toaletą przystosowaną do potrzeb osób niepełnosprawnych, z telewizorem, radiem, telefonem, lodówką i systemem przywoływania pielęgniarek.
U Pacjentów po endoprotezoplastyce bioder i kolan stosujemy pończochy profilaktyczne, które ograniczają ryzyko powstawania zakrzepów w kończynach dolnych.
Już w pierwszej dobie po operacji wszczepienia endoprotezy prowadzona jest wczesna rehabilitacja.
Endoprotezoplastyka – rehabilitacja pooperacyjna
Rehabilitacja pooperacyjna pozwala uniknąć poważnych powikłań zakrzepowo-zatorowych i znacznie poprawia samopoczucie Pacjenta.
Wczesne usprawnianie pooperacyjne obejmuje:
- Ćwiczenia oddechowe
- Masaż limfatyczny
- Pionizację przyłóżkową
- Naukę bezpiecznego wstawania z łóżka / krzesła oraz ponownego siadania
- Naukę prawidłowego chodu (przy pomocy balkonika, kul odłokciowych), a także wchodzenie i schodzenie ze schodów
- Naukę unikania nieprawidłowych zachowań, które mogłyby przyczynić się do pogorszenia stanu zdrowia
- Ćwiczenia czynno-bierne z wykorzystaniem kończyny zdrowiej
- Krioterapię, laser, kinesiotaping – zgodnie z zaleceniami lekarskimi
Operujący lekarz ortopeda określa czas, kiedy Pacjent może w pełni obciążać operowaną kończynę.
Rehabilitację po przeprowadzonym zabiegu kontynuować można w CKR w systemie ambulatoryjnym lub stacjonarnym. Sprawdź naszą ofertę rehabilitacji narządu ruchu.