Endoprotezoplastyka biodra

Endoprotezoplastyka – operacje w Centrum Kompleksowej Rehabilitacji:

 • Wszczepienie endoprotezy stawu biodrowego

Endoprotezoplastyka biodra nazywana inaczej alloplastyką stawu biodrowego to operacja, która polega na całkowitej wymianie naturalnego, uszkodzonego stawu biodrowego na jego protezę.

Najczęstszym wskazaniem do zabiegu jest koksartroza (choroba zwyrodnieniowa), która może mieć charakter wrodzony, samoistny lub wtórny, spowodowany przez urazy i różne schorzenia.

Wybór metody operacyjnej, a także endoprotezy musi być oparty na solidnych podstawach; doświadczeniu chirurga i wieloletniej obserwacji zmieniających się technik i materiałów. Niezbędny jest także dokładny wywiad kliniczny oraz analiza wszystkich schorzeń pacjenta. Alloplastyka biodra to zabieg, którego wymagają najczęściej chorzy w późnym okresie życia, często obciążeni chorobami przewlekłymi, które mogą stanowić przeciwwskazanie do operacji i wykluczyć jej przeprowadzenie.

Wskazania do operacji stawu biodrowego:

 • zaawansowana choroba zwyrodnieniowa stawu biodrowego różnego pochodzenia
 • zmiany rozwojowe i wrodzone
 • ograniczenie ruchomości chorego stawu i przykurcze uniemożlwiające normalne funkcjonowanie
 • ból wymagający stałego przyjmowania leków przeciwbólowych.

Przeciwwskazania:

 • infekcja stawu biodrowego i jego otoczenia
 • zaawansowana osteoporoza
 • otyłość i choroby współistniejące, takie jak cukrzyca i żylaki – do oceny przez lekarza operatora.

Musimy mieć świadomość, że wymiana biodra jest leczeniem, które ma na celu poprawę komfortu życia chorego i w żadnym wypadku nie może być jego zagrożeniem.

Endoprotezoplastyka biodra wymaga 7-dniowego pobytu chorego w Oddziale Ortopedii i Chirurgii Kręgosłupa CKR. Pacjent przyjmowany jest do oddziału w przeddzień planowanej operacji w celu wykonania niezbędnych badań i przeprowadzenia wymaganych konsultacji. Przy alloplastyce całkowitej stawu biodrowego prawdopodobna jest konieczność zastosowania krwi i preparatów krwiozastępczych, na co pacjent również musi wyrazić zgodę.

Operację wszczepienia endoprotezy biodra zawsze wykonuje doświadczony chirurg, którego pacjent wcześniej poznał i z którym rozmawiał.

Po operacji, pacjent zostaje przewieziony na salę pooperacyjną, gdzie pod stałym nadzorem i opieką anestezjologa oraz pielęgniarek spędza ok. jedną dobę.

Dbamy o to, aby pacjenci po operacji biodra rozpoczęli chodzenie możliwie jak najwcześniej po zabiegu. Pionizacja i usprawnianie pooperacyjne odbywa się pod okiem wykwalifikowanych rehabilitantów i pozwala uniknąć poważnych powikłań zakrzepowo-zatorowych, poprawia także samopoczucie pacjenta.

Po endoprotezoplastyce stawu biodrowego przez okres ośmiu tygodni po operacji wymagane jest używanie kul łokciowych. Po wypisaniu ze szpitala, pacjent powinien posiadać zdolność samodzielnej obsługi oraz chodzenia o kulach, w tym także po schodach.

Rozważając podjęcie leczenia operacyjnego stawu biodrowego, nie należy czekać zbyt długo, by nie przekreślić swojej szansy na życie bez bólu i sprawność odpowiadającą wiekowi.


Endoprotezoplastyka – informacje i zapisy:

 • Oddział Ortopedii i Chirurgii Kręgosłupa
  ul. Gąsiorowskiego 12/14
  05-510 Konstancin-Jeziorna
  tel. 22 703 04 36
  e-mail: sekretariat.blok@ckr.pl

Przejdź na stronę Oddział Ortopedii i Chirurgii Kręgosłupa

Newsletter
Bądź na bieżąco i otrzymuj najnowsze informacje.
Rozwiąż test, aby sprawdzić, czy dolegliwości, których doświadczasz po COVID-19 wymagają specjalistycznej konsultacji i ewentualnej rehabilitacji.
This is default text for notification bar