Rekonstrukcja ACL

Współczesna medycyna pozwala na przeprowadzenie coraz bardziej zaawansowanych zabiegów przy jednoczesnej minimalizacji ich inwazyjności. Dobrym tego przykładem jest rekonstrukcja więzadła krzyżowego przedniego. Ten element budowy kolana (znany również pod skrótem ACL – ang. anterior cruciate ligament) jest odpowiedzialny za połączenie kości udowej i piszczelowej oraz pełni funkcję stabilizatora stawu kolanowego. Najczęściej do urazów tej struktury wewnątrzstawowej dochodzi po masywnym urazie, złym ustawieniu kończyny w trakcie „lądowania” po skoku lub po nagłym zatrzymaniu lub zmianie kierunku biegu. Dlatego do urazu więzadła krzyżowego najczęściej dochodzi u sportowców oraz osób aktywnych ruchowo (biegaczy, narciarzy itp.).

Niezależnie jednak, czy zajmujemy się sportem zawodowo czy tylko amatorsko, każdy uraz kolana powinien być skonsultowany z lekarzem specjalistą. Należy zwrócić szczególną uwagę na takie objawy, jak łatwo zauważalny obrzęk, trudności ze zgięciem i wyprostowaniem nogi, czy też odczuwalny dyskomfort przy chodzeniu. Mogą one wskazywać na zerwanie więzadła krzyżowego, które wymaga leczenia operacyjnego.

Rekonstrukcja ACL kolana poprzedzona jest wywiadem lekarskim, a także badaniami diagnostycznymi, które mają potwierdzić uszkodzenie struktury wewnątrzstawowej. Najczęściej wykonuje się USG, RTG lub rezonans magnetyczny. Artroskopowa rekonstrukcja więzadła krzyżowego przedniego ma małoinwazyjny charakter. Zabieg rozpoczyna się od wykonania dwóch – trzech małych nacięć na skórze. Przez jedno z nich wprowadzana jest kamera artroskopowa, która pozwala na obserwację wnętrza kolana. Wykonanie kolejnego otworu umożliwia wydrążenie kanałów w kości piszczelowej oraz udowej przez wprowadzenie odpowiedniego instrumentarium oraz rekonstrukcję uszkodzonego więzadła przez jego zeszycie, zastąpienie go materiałem własnym pacjenta lub wykonaniem zastąpienia uszkodzonego więzadła własnego tzw. więzadłem sztucznym – odpowiednim implantem.

Rekonstrukcja ACL kolana trwa zwykle około 90 minut. Pacjent najczęściej pozostaje w klinice od dwóch do czterech dni. Po około dwóch tygodniach od wykonania zabiegu należy zgłosić się do chirurga operującego celem zdjęcia szwów.

Należy pamiętać, że operacja więzadła krzyżowego to dopiero pierwszy krok do odzyskania pełnej sprawności kolana. Okres rekonwalescencji jest zwykle kilkumiesięczny pod warunkiem, że nie zapomni się o wykonywaniu ćwiczeń rehabilitacyjnych i dostosowaniu się do zaleceń lekarza. Tylko wtedy można myśleć o powrocie do swoich ulubionych aktywności fizycznych, czy to na boisku, czy też na stoku.


W przypadku pytań lub wątpliwości związanych z rekonstrukcją ACL prosimy o kontakt z Oddziałem Ortopedii i Chirurgii Kręgosłupa, tel. 22 703 04 36, e-mail: sekretariat.blok@ckr.pl

Newsletter

Bądź na bieżąco i otrzymuj najnowsze informacje.